warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Turystyka i rozrywka

Zabytki i atrakcje turystyczne

Gietrzwałd data dodania: 4 marca 2013, 15:15

  • Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

      Kościół w Gietrzwałdzie istniał już już na początku XV wieku, jednak najwcześniejszą udokumentowana świątynią była ta pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, konsekrowana w 1500 roku przez biskupa Jana Wilde. Gotycki kościół z cegły i kamienia polnego, z zachodnią wieżą otrzymał później wezwanie św. Jana Ewangelisty i św. Apostołów Piotra i Pawła. Pod koniec XVI stulecia przebudowano go w stylu renesansowym. Dalsza rozbudowa kościoła nastąpiła w latach 1863 – 1869 w związku z upowszechnieniem kultu maryjnego wokół obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej. Do miejsca tego przybywały coraz liczniejsze pielgrzymki,podjęto więc realizację powiększenie świątyni w duchu północnoniemieckiego gotyku ceglanego. Poprzez rozbudowę prezbiterium i wzniesienie transeptu z emporami nadano jej podstawę w formie krzyża łacińskiego, wybudowano też nową wieżę z dzwonami i zegarami, nakrytą spiczastym hełmem. Obok kościoła postawiono ponadto organistówkę. W 1945 roku opiekę nad nim objęli Księża Kanonicy Regularni Laterańscy, w 1970 zaś otrzymał on zaszczytny tytuł Bazyliki Mniejszej.

  • Kaplica wotywna św. Józefa

      Kapliczka została wybudowana w 1877 roku, z powodu objawień św. Józefa, krótko po słynnych objawieniach Matki Boskiej. Jest to budowla z czerwonej cegły z figurką św. Józefa w środku. Z czasem dobudowano do niej prostopadle biegnące krużganki od wschodu i zachodu. Wewnątrz znajduje się neogotycki ołtarz

  • Kapliczki przydrożne z XVIII – XIX wieku

  • Plebania z 1915 roku

  • Organistówka z 1884 roku

  • Drewniana zabudowa wsi z XIX/XX wieku

  • Cudowne źródełko

      Źródełko według tradycji zostało pobłogosławione przez Matkę Boską w 1877 roku, na prośbę proboszcza. Od tego czasu przybywają do niego pielgrzymi, by zaczerpnąć wody i doznać ulgi i uzdrowienia. W altance przy źródełku znajduje się figura Niepokalanej dziewicy, nad źródełkiem zaś trzy płaskorzeźby z marmuru przedstawiające Mojżesza i Izraelitów. Do źródełka prowadzi aleja grabowa z kapliczkami różańcowymi. W pobliżu znajduje się również XX-wieczna Kalwaria Gietrzwałdzka z kaplicami Męki Pańskiej

  • Galeria Warmińska

      Galeria mieści się w Gminnym Ośrodku Kultury. Placówka zajmuje się promocja sztuki regionalnej, w wykonaniu zarówno profesjonalistów, jak również amatorów. Podczas swej działalności zaprezentowała sztukę wielu dziedzin i gatunków, w tym malarstwo olejne, akwarelowe, kolaże, haft, rzeźby, rękodzieło z metalu, drewna, wikliny czy materiału, w tym serwety, biżuterię czy szklane figury.

  • Karczma Warmińska

      Restauracja w stylu warmińskiej karczmy, promująca warmińską kuchnię regionalną. Stanowi ona swoisty skansen, z pięknie zaaranżowanymi wnętrzami, zbiorem zabytkowych przedmiotów i klimatem starodawnej jadłodajni. Organizowane są tu folklorystyczne imprezy tematyczne, a do dyspozycji gości pozostaje szereg atrakcji.

  • Osada Warmińska „Bajkowy Zakątek”

      Kompleks domków letniskowych stylizowanych na warmińskie chaty, na terenie którego znajdują się również: restauracja, młyn, ogród, zagroda dla zwierząt, park linowy i wiele innych atrakcji. Całość przypomina bajkowy folwark.

  • Księgarnia Andrzeja Samulowskiego

      Księgarnia została założona w 1878 roku przez poetę, dziennikarza i księgarza Andrzeja Samulowskiego, który sprzedawał w niej książki i dewocjonalia. Klientami byli przede wszystkim pielgrzymi, kupujący pamiątki z Gietrzwałdu. Właściciel księgarni w 1892 roku został prezesem Katolickiego Towarzystwa Ludowego, które organizowało odczyty, koncerty i przedstawienia teatralne. Wcześniej zaś, w 1886 wydrukował pierwszy numer Gazety Olsztyńskiej. Po śmierci Samulowskiego w 1928 roku, księgarnie prowadziła dalej jego żona, do roku 1939.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.