Na zachód od Olsztyna, w połowie drogi do Ostródy, nad rzeką Giławką i czternastoma jeziorami leży miejscowość Gietrzwałd. Zamieszkiwana przez nieco ponad 1000 mieszkańców, znajduje się na trasie drogi krajowej nr 16 oraz linii kolejowej z Olsztyna do Ostródy.
Malownicze położenie miejscowości jest jednym z jej największych atutów. Wchodzi ona w skład Zielonych Płuc Polski, a jej przyroda zachwyca różnorodnością krajobrazu, czystymi jeziorami i rozległymi kompleksami leśnymi, które razem tworzą niezwykle urokliwy obrazek. Obszar gminy położony jest w granicach Pojezierza Olsztyńskiego oraz historycznej puszczy galindzkiej o zróżnicowanym drzewostanie. Przez tereny te przepływa ważna warmińska rzeka – Pasłęka, wzdłuż której utworzono faunistyczny rezerwat przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”. W pobliskich Kudypach położony jest specjalistyczny ogród botaniczny – Arboretum, w którym zgromadzono setki gatunków drzew, krzewów i innych roślin, z Polski i całego świata. Walory tutejszej przyrody, wraz z całym bogactwem flory i fauny chronione są również w ramach specjalnych Obszarów Chronionego Krajobrazu.
Mimo nieprzeciętnej urody krajobrazów, największym znakiem rozpoznawczym Gietrzwałdu jest tutejsze Sanktuarium Maryjne. Kult związany z obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej istnieje od XVI wieku, lecz w XIX wieku stał się bardziej popularny. Stało się to dzięki Objawieniom Matki Bożej latem 1877 roku. Wizje otrzymały dwie nastoletnie dziewczynki – Justyna Szafrańska i Barbara Samulowska. Matka Boża przemówiła do nich w języku polskim, zapewniając, iż kościół na polskiej ziemi będzie wzmocniony, co wzmocniło polski ruch patriotyczny w pruskiej wówczas Warmii. Do gietrzwałdzkiego Sanktuarium każdego roku przybywają rzesze pielgrzymów. W 1967 roku dokonano koronacji obrazu, a trzy lata później kościół otrzymał godność Bazyliki Mniejszej.
Spuścizna kulturowa Warmii pielęgnowana jest w Gietrzwałdzie w bardzo ciekawy sposób. Powstała tu Karczma Warmińska – restauracja, promująca warmińską kuchnię regionalną. Stanowi ona swoisty skansen, z pięknie zaaranżowanymi wnętrzami, zbiorem zabytkowych przedmiotów i klimatem prawdziwej warmińskiej jadłodajni. Organizowane są tu folklorystyczne imprezy tematyczne, a do dyspozycji gości pozostaje szereg atrakcji. Ciekawostką jest również Park Kulturowy „Warmińska Droga Krajobrazowa”. Ta nowa forma ochrony zabytków powstała celem ochrony alei lipowej na drodze Gietrzwałd – Woryty. Przydrożne drzewa są ważnym elementem krajobrazu Warmii, dawniej sadzone były dla ochrony przed upałem i śniegiem, dziś są wspaniałą ozdobą lokalnych traktów. Na uwagę zasługuje ponadto Osada Warmińska „Bajkowy Zakątek” w miejscowości Guzowy Piec. Jest to przepiękny kompleks domków letniskowych stylizowanych na warmińskie chaty, na terenie którego znajdują się również: restauracja, młyn, ogród, zagroda dla zwierząt, park linowy i wiele innych atrakcji. Całość przypomina bajkowy folwark i warta jest z pewnością odwiedzenia.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0376s, zużywając 3.524mb pamięci.