warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Turystyka i rozrywka

Zabytki i atrakcje turystyczne

Suchacz data dodania: 4 marca 2013, 13:12

  • Zameczek nad Zatoką.

      Zespół dawnego hotelu z restauracją i ogrodem, wybudowanego na początku XX wieku z inicjatywy historyka i krajoznawcy - Carla Pudora. Obecnie mieści się w nim Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Kaprów polskich prowadzona przez Stowarzyszenie Miłośników Suchacza i Okolic. Budynek zdobi wieża, z której rozciąga się widok na Mierzeję Wiślaną. Wewnątrz zobaczyć można wykonaną przez mieszkańców makietę słynnej bitwy morskiej z 1463 roku. W pobliżu szkoły biegnie ścieżka prowadząca do obelisku ku czci Carla Pudora – na którym dawną inskrypcję zastąpiono inskrypcją harcerską.

  • Zespół cegielni z 1900 roku.

  • Port i przystań jachtowa.

      Największy port na Zatoce Elbląskiej, położony tuż przy wlocie na Zalew Wiślany. Mogą tu zawijać jednostki o zanurzeniu do 1,2 m. Kanał portowy ma kształt łuku, a przystań jachtowa zlokalizowana jest po prawej stronie portu. Brak bosmanatu.

  • Plaża i kąpielisko.

      Ujściem rzeczki przedzielona na dwie części. Prawa strona administrowana jest przez prywatnego przedsiębiorcę. Plaża jest zagospodarowana: sanitariat, ławeczki, parasole, scena, parking. Lewa strona podlega Radzie Sołeckiej.

  • Wioska Kaperska.

      W ramach ogólnopolskiego projektu ożywienia gospodarki wiejskiej, promocji regionu i aktywizacji mieszkańców wsi utworzono cykl wsi tematycznych – eksponujących ich indywidualne uwarunkowania i walory turystyczne. W 2008 roku nadano Suchaczowi status Wioski Kaperskiej. Nazwa ta wywodzi się od bitwy morskiej między Krzyżakami a połączonymi siłami Gdańska i Elbląga, stoczonej na wodach Zalewu. We wsi stoi obelisk upamiętniający zwycięstwo polskiej floty, a w miejscowej szkole obejrzeć można makietę bitwy zrobioną przez mieszkańców. Każdego roku organizowane tu są lokalne festyny tematyczne, gry terenowe i warsztaty takie jak „Poszukiwanie Kaperskiego Skarbu”, „Kaperskie Butelki” (czyli zdobienie butelek metodą decoupage), „Podróżnicy z Kaperskiej Mennicy” (czyli bicie własnej monety) czy warsztaty pirackiej biżuterii i rękodzieła. Ponadto we wsi można skosztować kaperskiego jadła i trunków, a także wypożyczyć rowery, kijki do nordic walking oraz inny sprzęt przydatny do eksplorowania okolicznych terenów.

  • Restauracja Zapiecek

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.