warmia24.pl miejscowościSuchacz

Suchacz

Suchacz Suchacz to mała wieś nad Zalewem Wiślanym, w rejonie Zatoki Elbląskiej, położona w gminie Tolkmicko, przy drodze wojewódzkiej nr 503. Wieś jest siedzibą sołectwa, w skład którego wchodzą również: Pęklewo, Nadbrzeże, Bogdaniec i Połoniny. Mieszka tu ok. 750 mieszkańców. Komunikacja z okolicznymi miejscowościami możliwa jest dzięki połączeniu autobusowemu obsługiwanemu przez przedsiębiorstwo PKS oraz przewoźników prywatnych. W miejscowości funkcjonuje port i przystań żeglarska. Leży również na trasie uruchamianej sezonowo Kolei Nadzalewowej.

Choć niewielki, Suchacz posiada wiele atutów. Należą do nich: bogata historia, walory przyrodnicze i potencjał turystyczny. Na uwagę zasługuje po pierwsze ciekawe położenie. Wieś wyłania się z akwenu Zalewu Wiślanego, granicząc z drugiej strony z lasami Wysoczyzny Elbląskiej. Z wijących się serpentynami, pośród wzgórz i lasów, dróg i duktów rozciągają się przepiękne widoki na okoliczny krajobraz. Suchacz leży na obszarze Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, w bliższym lub dalszym otoczeniu znajdują się rezerwaty przyrody takie jak „Kadyński Las”, „Buki Wysoczyzny Elbląskiej”, „Zatoka Elbląska”, „Dolina Rzeki Stradanki”, „Nowinka” czy „Pióropusznikowy Jar”. Akwen Zalewu objęty jest ponadto ochroną w granicach Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana. Jednostki te chronią unikalną przyrodę regionu i bogactwo jej form roślinnych i zwierzęcych.

Największy rozwój Suchacza jako miejscowości turystycznej nastąpił dopiero od połowy XIX wieku, jednak jego historia sięga daleko wcześniej. Ślady osadnictwa na tych terenach pochodzą z przełomu IV i III tysiąclecia p.n.e., co poświadczają wykopaliska archeologiczne. W nowożytnej historii najsłynniejszym wydarzeniem związanym z Suchaczem była bitwa morska z 1463 roku, pomiędzy Zakonem Krzyżackim a połączonymi siłami Gdańska i Elbląga. Na pamiątkę tego wydarzenia we wsi postawiono okolicznościowy głaz. Również w sąsiedztwie leży wiele niezwykle cennych z punktu widzenia historii miejscowości. Należą do nich m.in. – najstarszy w województwie Elbląg, cesarskie Kadyny, Tolkmicko, kopernikowski Frombork i Braniewo – pierwsza stolica Warmii. W samym Suchaczu zachowały się zabytki architektury z przełomu XIX i XX wieku, takie jak: zespół budynków i urządzeń cegielni z 1900 roku, a także budynek hotelu „Zameczek nad Zatoką”, w którym obecnie mieści się szkoła.

W okresie Polski Ludowej Suchacz był prężnym ośrodkiem letniskowym, odwiedzanym przez gości z całej Polski. Z czasem, w wyniku zamknięcia kąpieliska, został nieco zapomniany. Od kilku lat promocją miasta zajęli się sami mieszkańcy. Miejscowości nadano wówczas status wioski tematycznej: Suchacz – Wioska Kaperska. Każdego roku odbywają się tu lokalne festyny, takie jak „Poszukiwanie Kaperskiego Skarbu” czy warsztaty kaperskie, podczas których można spróbować kaperskiego jadła i trunków. Na aktywnych czeka w miejscowości szereg możliwości z zakresu aktywnego wypoczynku, jak choćby: żeglarstwo, motorowodniactwo, kajaki, windsurfing, przejażdżki rowerowe, zawody: modelarskie, latawców, balonów, szybowców i inne. Przez Wysoczyznę Elbląską przebiega ponadto wiele szlaków pieszych i rowerowych, nad brzegiem Zalewu zaś znajduje się mała, zagospodarowana plaża, na której znajdziemy, bar, sanitariat, ławeczki, parasolowe wiaty, scenę do występów. Odnajdą się tu zatem również zwolennicy wypoczynku biernego.

Na gości odwiedzających Suchacz czeka skromna baza noclegowa i gastronomiczna. Jest to idealne miejsce przede wszystkim na weekendowe lub nawet jednodniowe wyprawy. Warto zajrzeć tu i poznać tę małą, spokojną miejscowość, stanowiącą przyjemny przystanek na mapie regionu i zakosztować jej uroku.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.