warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Przyroda

Przyroda

Stawiguda data dodania: 4 marca 2013, 16:21

  • Rezerwat Las Warmiński

      Rezerwat przyrody o powierzchni 1803 ha położony na terenie Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej, między Jeziorem Łańskim a miejscowością Ruś. Został utworzony dla ochrony obszarów leśnych z lasami liściastymi i borami mieszanymi, odcinka Łyny od jeziora Łańsk do wsi Ruś i trzech jezior: Ustrych, Galik i Jełguń. Ukształtowanie terenu rezerwatu obejmuje pofalowany teren morenowy. Obszar ten charakteryzuje bogata roślinność, liczne starodrzewy z pomnikowymi sosnami, dębami w tym „Dębem Napoleona”. W podszyciu lasu znajdują się rośliny chronione takie jak: czosnek niedźwiedzi, konwalia majowa, wawrzynek wilczełyko, rosiczka, lilia złotogłów, paprotka zwyczajna oraz wiele gatunków grzybów i porostów. Faunę reprezentują ptaki chronione, takie jak bielik, rybołów, kania czarna, orlik krzykliwy czy bocian czarny, a także myszołów zwyczajny, żuraw, czajka, dudek i zimorodek. Spośród ssaków można tu spotkać: jelenia europejskiego, wydrę, borsuka, łasice i nietoperze.

      Teren ten jest interesujący nie tylko ze względu na przyrodę, lecz kulturę. Przez wieki leżał na styku różnych państw, kultur, plemion i religii. Ślady ich bytowania są dziś przedmiotem badań archeologicznych i etnologicznych. Możemy tu spotkać stare trakty, mosty, pozostałości zabudowań, kamienie przydrożne, cmentarzyska i cmentarze. Wzdłuż brukowanej drogi prowadzącej dziś donikąd, dawniej toczyło się życie, funkcjonowały młyny, gospodarstwa i pola uprawne. Najstarsze ślady pobytu człowieka sięgają Epoki Kamienia, gdy ścierały się tu kultury fińsko-bałtyjska i środkoworosyjska, a z czasem kultury ceramiki sznurowej i kurhanów zachodniobałtyjskich. Na terenach tych bytowały również plemiona germańskie (Wandalowie, Goci, Herulowie) i pruskie.

  • Rezerwat przyrody „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”

      Rezerwat faunistyczny o powierzchni ponad 4000 ha, leżący m.in. na terenie gmin: Stawiguda, Olsztynek, Gietrzwałd, Jonkowo, Świątki, Łukta, Lubomino, Miłakowo, Orneta, Godkowo, Płoskinia, Wilczęta, Braniewo. Utworzony został głównie celem ochrony bobrów i ich siedlisk. Obejmuje koryto rzeki Pasłęki, jezioro Isąg i przyległe tereny leśno-gruntowe.

  • Puszcza Napiwodzko-Ramucka

      Kompleks leśny położony w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy miastami: Olsztyn, Olsztynek, Nidzica, Szczytno i Pasym. Obszar o powierzchni 150 km2 porośnięty jest głównie przez bór sosnowy. Charakteryzuje się zróżnicowaną rzeźbą terenu, na którą składają się równiny sandrowe, moreny czołowe i leje sufozyjne. Oprócz tego liczne jeziora i cieki wodne, w tym jeziora: Łańskie, Kośno i Omulew. Drzewostan zdominowany jest przez gatunki takie jak sosna, świerk z domieszką brzozy, buku, dębu i grabu. Długa jest lista chronionych roślin występujących na terenie Puszczy, a są na niej m.in. bagno zwyczajne, brzoza niska, cis pospolity, konwalia majowa, jodła pospolita, kruszyna pospolita, rosiczki i wiele innych. Równie barwny jest świat zwierząt, wśród których szczególnie cenne są rysie oraz ptaki: bieliki, rybołowy, orliki krzykliwe i in.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.