warmia24.pl miejscowościStawiguda

Stawiguda

Stawiguda

Stawiguda, czyli niewielka wieś pomiędzy Olsztynem a Olsztynkiem i siedziba gminy o tej samej nazwie, położona jest na południu Warmii. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 51 (Olsztynek – Bezledy), a także linia kolejowa na trasie Działdowo – Olsztyn.

Piękne krajobrazy, zróżnicowana rzeźba terenu, rozległe lasy oraz bogactwo świata flory i fauny to znaki rozpoznawcze gminy Stawiguda. Bez wątpienia okolica ta przyrodą stoi. Te niezwykłe walory tworzą wyjątkowy klimat, w którym odnajdzie się każdy, kto szczególnie jest wrażliwy na piękno natury, a także ten, kto szuka spokojnego azylu z dala od zgiełku i duchoty miast. Aż 13% obszaru gminy zajmują jeziora. Do największych z nich należą: Jezioro Łańskie, Pluszne i Wulpińskie – jedne z najczystszych i najpiękniejszych zbiorników wodnych na Warmii. Tereny te objęte zostały ochroną przyrody w postaci rezerwatów i specjalnych obszarów chronionych. Celem takiej ochrony jest m.in. zlewnia rzeki Pasłęki z Jeziorem Wulpińskim, Wymój i Plusznym oraz zlewnia rzeki Łyny i jezior: Bartąg, Kielarskie, Ustrych i Łańsk. W obrębie gminy występuje kilka rezerwatów przyrody, w tym „Las Warmiński”, w których oprócz cennej flory i fauny, na uwagę zasługują kurhany sprzed 2300 lat. Na granicy gminy wzdłuż rzeki Pasłęki znajduje się faunistyczny rezerwat „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce”. Obrazu dopełniają zespoły leśne rozlokowane na całym obszarze, w tym szczególnie cenne lasy puszczańskie w okolicy miejscowości Ruś.

Stawiguda i okolice to ziemie w nowożytnej historii zasiedlone już w XIII wieku. Przez wieki osadnictwa pozostało tu szereg zabytków architektury sakralnej, dworskiej i mieszczańskiej. Są wśród nich gotyckie i neogotyckie kościoły, folwarki, typowo warmińskie kapliczki przydrożne i drewniane chaty. Są one wymownym świadectwem świetności historycznej Warmii oraz jej walorów kulturowych.

Goście odwiedzający ten zakątek Warmii liczyć mogą na gościnność jej mieszkańców oraz odpoczynek w ciekawym i czystym ekologicznie rejonie. Do ich dyspozycji pozostają malowniczo położone szlaki turystyczne, plaże, ośrodki jazdy konnej, gospodarstwa agroturystyczne, a nawet nowoczesne centrum SPA Warmia Park w Pluskach. Tutejsze jeziora i lasy przyciągają zarówno spragnionych leniwego relaksu, jak i amatorów aktywnego wypoczynku, wszystkim oferując niezapomniane wrażenia.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.