warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Okolice

Okolice Gietrzwałdu

Gietrzwałd data dodania: 4 marca 2013, 15:16

  • Kościół św. Mikołaja i św. Jana Ewangelisty w Sząbruku

      Kościół wybudowany został pod koniec XV wieku i w późniejszym czasie trzykrotnie przebudowywany. Początkowo była to budowla o konstrukcji salowej, kamienno-ceglana, z wieżą nakrytą hełmem z XVIII wieku. W 1913 roku od południa dobudowano nowy trójnawowy kościół, a stara świątynia stała się jego przedsionkiem. Wnętrze utrzymane jest w stylu neobarokowym. Znajdują się w nim cenne XVI-wieczne malowidła ścienne przedstawiające m.in. sceny Sądu Ostatecznego i sceny pasyjne, ołtarz główny z 1790 roku i witraże z początku XX stulecia.

  • Wieże w Tomarynach

      Wieże obronne z ok. 1900 roku w formie tzw. blokhauzów – czyli niewielkich fortyfikacji ze strzelnicami, służących zazwyczaj do obrony mostów czy tuneli. Wieże te połączone są podziemnym przejściem zwanym poterną.

  • Skansen maszyn rolniczych w Naterkach

      Prywatne muzeum, w którym zgromadzono unikalną kolekcję maszyn rolniczych, w tym ponad 200 kieratów, wiatrak typu koźlak z 1899 r., młockarnie, lokomobile i traktory.

  • Pole golfowe w Naterkach

      Mazury Golf Country Club to pole mistrzowskiej klasy, wykorzystujące walory warmińskiego krajobrazu, bez wielkiej ingerencji w przyrodę. Przystosowane jest do użytkowania zarówno przez zaawansowanych, jak i początkujących graczy.

  • Pałac w Grazymach

      Neobarokowy pałac, wybudowany w 1924 roku na miejscu wcześniejszej budowli z roku 1794, a także na gotyckich fundamentach. Pałac jest budynkiem dwukondygnacyjnym, otynkowanym, nakrytym mansardowym dachem i wzniesionym na planie prostokąta. Przed wojna należał do rodu von Stein.

  • Zabytkowa szkoła polska w Unieszewie

      Jedna z pierwszych polskich szkół na Warmii. W 1929 roku zezwolono na utworzenie szkół dla mniejszości polskiej. Pierwsze szkoły powstały w Gietrzwałdzie, Unieszewie i Worytach. W unieszewskiej placówce mieściła się szkoła, przedszkole, świetlica, biblioteka i mieszkanie nauczyciela. Uczęszczało do niej 21 uczniów.

  • Ferma strusi w Unieszewie

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.