Łajsy
Galeria Sztuki „Łajsówka”.
Galeria prezentuje prace artystów malarzy, grafików i rzeźbiarzy, powstałych podczas corocznych plenerów artystycznych, w których biorą udział twórcy z Polski o okolicznych krajów.
Kościół św. Mikołaja.
Wzniesiony w połowie XIV wieku. W XV wieku dobudowano do niego dolną kondygnację wieży. Po zniszczeniach wojennych odbudowano go w XVII wieku, rozbudowując znacznie bryłę, w następnym stuleciu podwyższono wieżę. Do początku XX wieku kościół był systematycznie remontowany i rozbudowywany, przez co utracił pierwotny gotycki kształt, a stał się połączeniem wielu stylów architektonicznych z wyraźnym akcentem neogotyckim.
Skansen Maszyn Rolniczych.
Skansen „Ocalić od zapomnienia” został utworzony w 2000 roku. Zgromadzono tu maszyny i przedwojenny sprzęt rolniczy, pochodzący m.in. z odlewni żeliwa Schirrmacherra, istniejącej w Pieniężnie przed 1945 rokiem. Na terenie muzeum stoi również chata w której zebrano sprzęt gospodarstwa domowego (magle, krosna, cepy, maszyna do szycia itp.), stare fotografie i mapy.
Kierpajny Wielkie
Folwark z dworem i parkiem.
Historia majątku sięga 1280 roku. Były to dobra rycerskie, a w posiadaniu szlachty pozostawały aż do 1945 roku. Na przełomie XIX i XX wieku jego gospodarzami była rodzina baronów von Buhl. Zachowane zabudowania obejmują dwór z XVIII wieku, park, budynki gospodarcze i domy pracowników wzdłuż drogi. Dwór posiada nieregularną konstrukcję. Do parterowej, pokrytej wysokim, mansardowym dachem części, na przełomie XIX i XX wieku dobudowano dwukondygnacyjną budowlę.
Pluty
Kościół św. Wawrzyńca.
Gotycki kościół z XIV wieku z wieżą dobudowaną w 1801 roku. Główny ołtarz barokowy pochodzi z 1694 roku, ołtarze boczne z podobnego okresu. Na wyposażenie wnętrza składają się ponadto: średniowieczna chrzcielnica i kropielnica, XVIII-wieczne ławy i konfesjonały, barokowy krucyfiks, lichtarze i monstrancja.
Henrykowo
Kościół św. Katarzyny
Lechowo
Kościół św. Jana Chrzciciela.
Kościół pierwotnie gotycki z XIV wieku, z wieżą dobudowaną w 1835 roku. Liczne remonty i rozbudowy spowodowały utracenie cech stylowych. Jego barokowe wnętrze zostało zastąpione elementami neoromańskimi. Zachowały się natomiast następujące zabytki: barokowa ambona, chór muzyczny z 1700 roku, biały ornat z XVIII wieku i osiem lichtarzy z rzeźbami świętych z przełomu XVIII i XIX wieku.
Radziejewo
Kościół św. Antoniego Opata.
Kościół o metryce XVI-wiecznej. Obecna budowla wzniesiona została w latach 1854-1933. Pod względem konstrukcyjnym jest to budowla bezstylowa z barokowa kapliczką i neogotycka wieżą oraz barokowym i późnobarokowym wnętrzem.
Piotrowiec
Kościół św. Jana Chrzciciela.
Wzniesiony w 1771 roku, na miejscu wcześniejszych kościołów z 1343 i 1581 roku. Wieża została postawiona w roku 1829. W 1945 roku spłonął i został częściowo odbudowany w 1959.
Orneta
Gotycki ratusz.
Kościół św. Jana Chrzciciela z XIV wieku
Cerkiew św. Mikołaja z XIX wieku
Kaplica Jerozolimska z XIX wieku
Klasztor Sióstr Katarzynek z XVI wieku
Pozostałości zamku biskupiego
Pozostałości murów obronnych
Spichlerz z XVIII wieku.
Braniewo
Bazylika św. Katarzyny
Sanktuarium św. Krzyża
Kościół św. Antoniego
Kościół św. Trójcy
Kaplica św. Rocha
Klasztor Regina Coeli
Hospicjum dla konwertytów
Mury obronne
Wieża bramna
Collegium Hosianum
ZOO i ogród botaniczny
Przystań żeglarska
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.1197s, zużywając 3.588mb pamięci.