Pieniężno (daw. Melzak, niem. Mehlsack) to niewielkie warmińskie miasto, w powiecie braniewskim, położone nad rzeką Wałszą, w pasie Wzniesień Górowskich. Zamieszkuje je ponad 3500 mieszkańców. Miejscowość w tym roku obchodzi 700-lecie otrzymania praw miejskich.
Jako jedno z najstarszych warmińskich miast Pieniężno dysponuje bogatą spuścizną historyczną i kulturową. Przez lata swego istnienia znajdowało się w posiadaniu pruskich Pogan, Krzyżaków, Kapituły Warmińskiej, Polaków i Niemców. Każdy z tych etapów wniósł w historię miasta coś nowego, a także pozostawił po sobie ślad w postaci ciekawych zabytków architektury - warownej, mieszczańskiej i sakralnej. Należą do nich m.in. gotycki ratusz, kościół św. Piotra i Pawła oraz pozostałości zamku kapituły warmińskiej. Zabytki wypełniają krajobraz nie tylko samego miasta, lecz również okolicznych wsi, w których zobaczyć możemy gotyckie kościoły, zespoły dworsko-pałacowe, założenia parkowe i przydrożne kapliczki. Jednym z najważniejszych obiektów na terenie Pieniężna jest Misyjne Seminarium Duchowne Księży Werbistów o prawie stuletniej tradycji, szkolące misjonarzy i prowadzące muzeum misyjno-etnograficzne. W pobliskich Łajsach znajduje się unikatowy Skansen Maszyn Rolniczych, w którym zgromadzono przedwojenne maszyny i sprzęt gospodarstwa domowego. W Galerii „Łajsówka” obejrzeć możemy efekty corocznych pieniężeńskich warsztatów artystycznych.
Miasto, choć niewielkie, jest aktywne pod względem kulturalnym. Funkcjonuje tu Miejski Dom Kultury, biblioteka, organizowane są stałe i sezonowe imprezy – koncerty, festiwale, przeglądy piosenki, warsztaty artystyczne i wystawy, obchody świąt lokalnych i państwowych, dożynki oraz wiele innych. Równie szeroki wachlarz dotyczy imprez sportowych. Mieszkańcy Pieniężna i okolic biorą udział w turniejach gmin, rajdach pieszych i rowerowych, zawodach kajakowych, organizowanych przez gminę, sołectwa, ośrodek kultury czy lokalne stowarzyszenia.
Jednym z największych walorów Pieniężna jest jego przyroda. Leżący na terenie miasta rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy”, stanowi niezwykle przyjemny obiekt spacerów i wycieczek rowerowych. Oprócz walorów krajobrazowych, obszar ten charakteryzuje niezwykłe bogactwo flory i fauny. Samodzielne obserwacje uzupełniają tablice informacyjne z wiadomościami na temat tutejszej przyrody, umieszczone na ścieżce dydaktycznej wyznaczonej w rezerwacie.
Niewielkie Pieniężno zapewnia więc swoim gościom możliwość przyjemnego spędzenia czasu, przez co jest ciekawym punktem na mapie Warmii. Warto zajrzeć tu podczas weekendowej wyprawy, aby poznać jego historię i zaznać dobrodziejstw warmińskiego klimatu.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0379s, zużywając 3.54mb pamięci.