warmia24.pl miejscowościOstróda

Ostróda

Ostróda

Województwo warmińsko-mazurskie, powiat ostródzki, Pojezierze Iławskie, nad Jeziorem Drwęckim i rzeką Drwęcą – tam właśnie leży Ostróda, miasto pośród kilkunastu jezior, zamieszkiwane przez około 35 tys. mieszkańców, jeden z głównych punktów na trasie Gdańsk-Warszawa. Krzyżują się tu drogi krajowe: nr 7 (Gdańsk – Chyżne), nr 15 (Olsztyn-Wrocław) i 16 (Dolna Grupa – Ogrodniki). W mieście funkcjonuje linia kolejowa oraz regionalna i dalekobieżna komunikacja autobusowa.

Ostróda nazywana jest stolicą Mazur Zachodnich i to nie bez powodu, w samym mieście bowiem leży aż 5 jezior, w najbliższej okolicy łącznie jest ich kilkanaście. Chlubą miejscowości jest zwłaszcza Jezioro Drwęckie, położone w samym jej centrum, z malowniczym drewnianym molo, stanowiącym największy tego typu obiekt na zbiornikach śródlądowych. Tu też funkcjonuje przestań pasażerska Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej, wypożyczalnie sprzętu wodnego, alejka spacerowa i kawiarnie na nadbrzeżu, a co roku organizowane są plenerowe imprezy i koncerty. Innymi ostródzkimi jeziorami są: jezioro Smordy, Pauzeńskie, Sajmino, nad którym znajdziemy piękną plażę, Perskie i Górczyn. Miasto jest więc prawdziwym rajem dla amatorów wypoczynku i sportów wodnych, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo czy pływanie. Wielką atrakcją i ciekawostką geograficzna jest również łączący Ostródę z Elblągiem Kanał Elbląski - zabytek sztuki hydrotechnicznej i pomnik historii. Ten najdłuższy polski kanał żeglowny łączy jezioro Druzno z Jeziorem Drwęckim, dzięki systemowi śluz i pochylni, dzięki którym statki prowadzone są odcinkami po suchym lądzie.

Założona w XIII stuleciu Ostróda posiada również swoje zabytki, z których najważniejszym jest gotycki zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się lokalne Centrum Kultury, Biblioteka, Muzeum i Galeria Sztuki. Zachowała się zabytkowa architektura sakralna, w tym gotycki kościół św. Dominika Savio, neogotycki kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, czy też XIX-wieczny cmentarz Polska Górka. Miasto jest ponadto aktywnym ośrodkiem kultury. Co roku na ostródzkie jeziora ściągają fani muzyki, by uczestniczyć w znanych muzycznych festiwalach: Ostróda Reggae Festival, Ogólnopolski Festiwal Muzyki Tanecznej czy też lokalnych imprezach takich Dni Morza, Dni Ostródy, Festiwal Ognia. Nie bez powodu więc miasto wygrało nie raz w plebiscytach na Letnią Stolicą Warmii i Mazur, Ulubioną Miejscowość Wypoczynkową oraz Najpiękniejsze miasto Wyścigu Tour de Pologne.

Jako typowa miejscowość wypoczynkowa, Ostróda ma do zaoferowania swoim gościom wiele atrakcji, wynikających chociażby z malowniczego położenia, jak również urozmaiconą bazę noclegowo-gastronomiczną, na każdą kieszeń i każdy gust. Nie brakuje tu okazji i pomysłów do uprawiania zarówno biernego, jak i aktywnego wypoczynku. Przed wczasowiczami stoją otworem spacery, wycieczki rowerowe, sporty wodne, jazda konna czy zwiedzanie, wycieczki do okolicznych miast. Oprócz walorów własnych, jest także dobrą bazą wypadową na tereny Pomorza, Warmii i Pojezierza Iławskiego.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.