Ratusz
Ratusz został wybudowany w początkach XX wieku, w miejscu wcześniejszych siedzib władz miejskich, istniejących od XIV stulecia. Obecna budowla, wzniesiona na planie prostokąta, reprezentuje styl eklektyczny, posiada dwie kondygnacje i pokryta jest dwuspadowym dachem, po środku którego wyrasta mała wieżyczka z zegarem. W budynku planuje się utworzenie multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego.
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusowego
Neogotycki kościół wybudowany w latach 1883-1888 na potrzeby wiernych wyznania katolickiego. Jest to budowla murowana z czerwonej cegły, halowa, na planie krzyża. Jej dach pokryty jest ceramiczną dachówką, a nad wejściem głównym wznosi się wieża zwieńczona spiczastym dachem. Obok kościoła stoi również neogotycka kapliczka maryjna.
Zamek krzyżacki
Zamek w Olsztynku wybudowany został w połowie XIV wieku, na miejscu drewnianej strażnicy z końca XIV wieku. Inicjatorem jego powstania był komtur ostródzki Gunter von Hohenstein, warownia stała się również jedną z jego siedzib. Gotycki zamek wzniesiono na planie czworokąta. Położony był na wzgórzu, posiadał wieżę, otaczały go zaś mury obwodowe i fosa. Pierwotnie najprawdopodobniej miał cztery skrzydła. W jego skrzydle głównym mieściła się kaplica, refektarz, sala gościnna oraz zbrojownia. Kompleks posiadał również kuchnie, piekarnię i przedzamcze z pomieszczeniami gospodarczymi, browarem, młynem i arsenałem. W połowie XVII wieku zamek został zniszczony w czasie najazdu tatarskiego i popadł w ruinę. Po częściowej rozbiórce, odbudowano go w latach 1847-1849, nadając mu cechy stylu neogotyckiego i pozbawiając elementów obronnych. Utworzono tu gimnazjum, w którym uczył m.in. Historyk Max Toeppen. Po II wojnie światowej zachował się fragmentarycznie. W chwili obecnej funkcjonuje tu szkoła.
Mury miejskie
Fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich są jednym z najlepiej zachowanych zabytków tego typu w Polsce. Ich długość pierwotnie wynosiła blisko 1000 m, wysokość 9m, a średnia grubość 1,75 m. Posiadały dwie główne bramy: Nidzicką i Wysoka, które rozebrano w XIX wieku oraz istniejące do dziś baszty. W latach 50. ubiegłego stulecia rozpoczęto proces ich rewitalizacji. Od lat 90. prowadzono zaś badania archeologiczne.
Kościół ewangelicko-augsburski - Muzeum Budownictwa Ludowego.
Historia kościoła sięga połowy XIV wieku, gdy został wzniesiony przy olsztyneckim zamku. Wybudowano go na planie prostokąta, z cegły na kamiennej podmurówce. Była to pierwotnie budowla gotycka, z wysoka wieżą, której nie przywrócono podczas odbudowy świątyni pod koniec XVII wieku po pożarze. Ponowne prace budowlane ruszyły w 1796, a w ich wyniku dobudowano niską wieżę z renesansowa fasadą. Stulecie później otrzymała ona hełm i dwa dzwony. W roku 1933 po kolejnej przebudowie zmieniono całkowicie wnętrze kościoła, który z kolei ponownie spłonął w 1945. Ostatecznie prace nad przywróceniem budowli świetności ruszyły w latach 80 XX wieku, lecz stała się siedzibą Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.
Dom Mrongowiusza - Muzeum
Budynek powstał w 1648 r. z przekształcenia dawnej baszty łupinowej murów miejskich w plebanię parafii ewangelickiej. Na jej parterze funkcjonowała szkoła, piętro zaś służyło jako mieszkanie nauczyciela – rektora. Jednym z nich był Bartłomiej Mrongowiusz, oraz jego syn Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, duchowny, językoznawca i orędownik polskości na terenie Prus. Pod koniec XIX wieku w plebanii utworzono szpital i przytułek dla starców. Po wojnie do lat 70. znajdowały się w nim mieszkania prywatne, a obecnie muzeum poświęcone Mrongowiuszowi.
Skansen. Park Etnograficzny
Skansen w Olsztynku położony jest na skraju miasta. Wyeksponowano w nim 70 obiektów architektury Warmii, Mazur, Powiśla, a także Małej Litwy, wśród których znajdziemy budynki mieszkalne, architektura sakralna, budynki gospodarcze i przemysłowe. Teren ten znakomicie odwzorowuje krajobraz regionu z jego lasami, polami, bagnami i zbiornikami wodnymi. Park Etnograficzny utworzono w Olsztynku już w latach 1938-42, gdy przeniesiono tu zbiory ze skansenu w Kaliningradzie. Po wojnie systematycznie przybywało zbiorów. Znajdziemy tu budynki takie jak: kuźnia, olejarnia, karczma, młyn czy kościół, w którym co niedziela odprawiana jest msza.
Wieże ciśnień
W Olsztynku znajdują się dwie wieże ciśnień. Wodociągowa z 1906 roku i kolejowa z 1933.
Domy podcieniowe z XIX wieku
Lodowisko
Miejski Ośrodek Kultury
Kino Grunwald
Termy Medical Warmia Park
Stadnina koni w Kurkach
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.071s, zużywając 3.586mb pamięci.