warmia24.pl miejscowościOlsztynek

Olsztynek

Olsztynek

Olsztynek to niewielkie miasto w powiecie olsztyńskim, nad rzeką Jemiołówką na Warmii. Miejscowość leży w granicach Pojezierza Olsztyńskiego, a w obrębie gminy znajduje się blisko 40 jezior, oraz ważne warmińskie rzeki: Łyna, Drwęca i Pasłęka. Olsztynek zamieszkiwany przez ponad 7600 mieszkańców pełni funkcję ośrodka przemysłowego i turystyczno-krajoznawczego. Jest również znaczącym węzłem drogowym, krzyżują się tu bowiem drogi krajowe i wojewódzkie: S7 (Gdańsk-Chyżne), S51 (Olsztyn-Bezledy) i 58 (Szczytno-Szczuczyn). W mieście funkcjonuje ponadto linia kolejowa (Olsztyn-Działdowo) i komunikacja autobusowa PKS oraz innych przewoźników.

Malownicze lasy, czyste jeziora, spływne rzeki, bogata historia i kultura oraz niepowtarzalne zabytki – oto kilka powodów, dla których można, a na pewno warto, odwiedzić Olsztynek. Miasteczko położone na skraju historycznej Warmii, tak często mijane na trasie Gdańsk – Warszawa, swoim gościom oferuje atrakcje zarówno dla ciała, jak również dla ducha. Można obrać je za cel krótkich, jednodniowych wypadów za miasto, ale i dłuższych wczasów, stwarza bowiem bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki aktywnej czy też dobrze nam wszystkim znanego słodkiego lenistwa.

O walorach przyrodniczych Olsztynka bezapelacyjnie świadczy położenie w sąsiedztwie kilkudziesięciu mniejszych lub większych jezior, źródłami trzech najważniejszych warmińskich rzek oraz w granicach leśnych, faunistycznych i florystycznych rezerwatów przyrody. Wokół największych jezior regionu, do których należą Jezioro Pluszne, Łańskie czy Maróz, funkcjonuje baza turystyczna w postaci ośrodków wypoczynkowych czy gospodarstw agroturystycznych. Można tu uprawiać sporty wodne, jeździć konno, a wśród licznych turystycznych szlaków odbywać piesze lub rowerowe wycieczki.

W położonym na szlaku grunwaldzkim Olsztynku i jego okolicach znajdziemy również ciekawe zabytki. Do najważniejszych należą z pewnością: pozostałości XIV-wiecznego zamku krzyżackiego, średniowieczny kościół ewangelicki, w którym mieści się muzealna Sala Wystawowa oraz Park Etnograficzny – Skansen, w którym wśród przepięknych krajobrazów odtworzono typową warmińską wieś oraz wiele obiektów architektury Mazur, Powiśla i tzw. Małej Litwy. W sezonie organizowane są w nim różnego rodzaju imprezy, w tym najsłynniejszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Niedaleko stąd również do słynnego pola bitwy pod Grunwaldem, gdzie co roku organizowane są inscenizacje najsłynniejszej polsko-krzyżackiej potyczki. Miejsce to powinien odwiedzić każdy Polak.

Nie wolno więc przeoczyć Olsztynka na szlaku warmińskich podróży. To niewielkie miasto, kryje w sobie wielki urok, a spacerując jego szlakami, zaznamy nie tylko relaksu i przyjemności płynącej z obcowania wśród pięknej przyrody, lecz również poczujemy ducha minionej epoki, zaklętego w ścianach i uliczkach miejscowości.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.