warmia24.pl miejscowościOlsztynSzlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 11:33

  • Szlak czerwony „Kopernikowski” EL 06 c.

      Pieszy szlak biegnący przez miejsca związane z działalnością Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się w Olsztynie, a kończy w Toruniu. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego biegnie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Kadyny, Elbląg i Kępki, a dalej kieruje się w stronę Malborka i Torunia. Jest to najdłuższy szlak regionu, wiodący przez atrakcyjne po względem turystycznym, pełne zabytków miejscowości i rezerwaty przyrody o zróżnicowanym krajobrazie. Najważniejszymi obiektami architektonicznymi na warmińskiej części szlaku są:

      • Zamek Kapituły Olsztyńskiej w Olsztynie,

      • Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście,

      • Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim,

      • Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie,

      • Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku

      • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.

  • Szlak św. Jakuba (Camino de Santiago)

      Europejski szlak pielgrzymkowy, który wiedzie m.in. przez Polskę, Niemcy, Francję i Hiszpanię do miejscowości Santiago de Compostella, gdzie odnaleziono legendarny grób jednego z Apostołów – św. Jakuba Starszego. Szlak rozpoczyna się przy Wysokiej Bramie w Olsztynie i prowadzi przez miejscowości Warmii i zachodnich Mazur. Na jego trasie w obrębie województwa warmińsko-mazurskiego znajdują się: Olsztyn – Łupstych – Gietrzwałd – Tomaryny – Guzowy Piec – Parwółki – Stare Jabłonki – Ostróda – Samborowo – Frednowy – Tynwałd – Szałkowo – Iława – Radomno – Nowe Miasto Lubawskie – Lipowiec. Szlak ma długość 130 km.

  • Szlak Napoleona (niebieski)

      Jeden ze szlaków upamiętniających przemarsz wojsk napoleońskich w roku 1807 podczas wojny z Rosją i Prusami. Wiedzie przez miejscowości takie jak: Barkweda – Gutkowo – Mątki – Jonkowo – Łomy – Pupki – Gołogóra – Skolity – Dąbrówka – Konradowo. Na poszczególnych etapach, w miejscowościach leżących na szlaku znajduję się tablice informacyjne, prezentujące posunięcia toczących walki armii. Trasa ta ma długość ok. 41 km.

  • Szlak „Do źródeł Łyny” (zielony)

      Szlak pieszy i rowerowy o długości ok. 50 km wiodący z Olsztyna do rezerwatu źródeł Łyny. Niemal w całości trasa biegnie przez tereny leśne. Na szlaku znajdują się miejscowości takie jak: Olsztyn / Wysoka Brama - Obrońców Tobruku - Jaroty - Bartążek - Kielary - rzeka Łyna - Ruś - Półwysep Lalka - Kurki PKS - Brzeźno Łyńskie - Łyna – Dobrzyń.

  • Szlak im. Marii Zientary-Malewskiej (zielony)

      Pieszy szlak spacerowy o długości 10 km, wiodący z Olsztyna przez Likusy, wieś Redykajny do Brąswałdu. Jest to malowniczy szlak, biegnący doliną rzeki Łyny, na trasie którego leżą jeziora: Tyrsko, Redykajny i Karaśnik. Nadano mu imię warmińskiej działaczki i pisarki Marii Zientary-Malewskiej, która pochodziła z Brąswałdu, a ostatnie swoje lata mieszkała w dzielnicy Likusy.

  • Szlak im. Alojzego Śliwy (czarny)

      Spacerowy szlak w obrębie miasta Olsztyna, o długości 18,5 km wiodący przez miejsca takie jak: Olsztyn, Wysoka Brama - ul. Leśna – Rezerwat Redykajny - ul. Hozjusza/Żbicza - jez. Tyrsko - Gutkowo - Łupsztych - jez. Krzywe – Olszytn - Dajtki (hotel). Na jego trasie znajdują się jeziora, rezerwat przyrody Redykajny, a także wsie: Gutkowo, gdzie można zobaczyć XV-wieczny kościół św. Wawrzyńca i Łupsztych nad Jeziorem Ukiel, opodal którego leży pruskie grodzisko oraz plaże i ośrodki wypoczynkowe.

  • Szlak im. Piotra Diernowa (żółty)

      Szlak spacerowy o długości 10 km wiodący przez Las Miejski w Olsztynie. Rozpoczyna się przy pętli autobusowej w Jakubowie, mija Stadion Leśny, strzelnicę wojskową oraz jezioro zaporowe, utworzone w 1907 roku po zbudowaniu tamy na rzece Łynie opodal ujścia rzeki Wadąg. Następnie szlak dochodzi do szosy w kierunku Dobrego Miasta i biegnie lasem, w pobliżu rzeki Wadąg. Na swojej trasie mija schronisko dla zwierząt i w końcu dociera do szpitala, dawnego sanatorium przeciwgruźliczego.

  • Szlak Błękitny

      Szlak pieszy o długości 4 km, wiodący znad Jeziora Długiego do Jakubowa. Biegnie wzdłuż jeziora w kierunku Lasu Miejskiego, dalej mija Most Smętka nad Łyną, wioskę indiańską z pomostem widokowym i dociera do Jakubowa.

  • Szlak Gościniec Niborski (czerwony)

      Szlak rowerowy o długości ok. 41 km wiodący dawną trasą z Olsztyna do Warszawy, przez Bartąg, jezioro Łańskie, Kurki i Napiwodę. Biegnie przez Puszczę Napiwodzko-Ramucką, a w Kurkach styka się ze szlakiem „Do Źródeł Łyny”.

  • Leśna ścieżka przyrodnicza Olsztyn-Ruś (zielona)

      Ścieżka dydaktyczna o długości 6,5 km w obrębie Nadleśnictwa Olsztyn wiodąca leśnymi drogami, rozpoczynając się od osiedla Jaroty, a kończąc przy punkcie widokowym nad jeziorem Kielarskim. Ścieżka ma na celu przybliżenie szczególnie młodzieży walorów leśnego środowiska przyrodniczego oraz flory i fauny leśnej.

Szlaki rowerowe:

  • Szlak czarny

      Szlak o długości 24 km, na trasie którego znajdują się miejscowości: Olsztyn – Klebark Wielki – Silice – Patryki – Prejłowo – Giławy – Gąsiorowo.

  • Szlak żółty

      Szlak o długości 24 km, na trasie: Olsztyn – Butryny – Nowa Kaletka – Zgniłocha.

  • Szlak zielony

      Szlak o długości 15,5 km, na trasie: Butryny – Stara Kaletka – Nowa Kaletka – Butryny.

  • Szlak czerwony Olsztyn – Łajsy

      Szlak o długości 21 km, na trasie Olsztyn – Szczęsne – Klewki – Kaborno – Nowa Wieś – Łajs.

  • Szlak czerwony Olsztyn – Stare Jabłonki

      Szlak o długości 45 km, na trasie: Olsztyn – Naterki – Sząbruk – Unieszewo – Łajsy – Gietrzwałd – Woryty – Kątno – Stare Jabłonki.

  • Szlak z Olsztyna do Fromborka

      Szlak o długości 145 km, na trasie: Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Pieniężno – Braniewo – Frombork.

  • Szlak z Olsztyna do Nidzicy

      Szlak o długości 52 km, na trasie: Olsztyn – Kurki – Łyna – Nidzica.

  • Szlak z Olsztyna do Iławy

      Szlak o długości 90 km, na trasie: Olsztyn – Miłomłyn – Iława.

  • Szlak z Olsztyna do Pisza

      Szlak o długości 100 km, na trasie: Olsztyn – Dźwierzuty – Babięta – Ruciane-Nida – Pisz.

Szlaki kajakowe:

  • Szlak kajakowy rzeką Łyną

      Szlak o długości 204,5 km, na trasie: Brzeźno Łyńskie – Kurki – Ruś – Olsztyn – Dobre Miasto – Lidzbark Warmiński – Bartoszyce – Sępopol – Granica Państwa.

  • Szlak niebieski rzekami Dadaj, Pisą Warmińską i rzeką Wadąg

      Szlak o długości 43 km, na trasie: jez. Dadaj – Barczewo – Olsztyn.

Szlaki tematyczne:

  • Szlak Zamków Gotyckich

      Turystyczny szlak tematyczny, wiodący przez 12 zamków gotyckich na Warmii, Mazurach i Kaszubach. Na jego trasie znajdują się zamki biskupie, kapitularne i krzyżackie. Należą do nich: zamek krzyżacki w Bytowie, Malborku i Sztumie, zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie, zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, zamek krzyżacki w Nidzicy, Ostródzie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, zamki krzyżackie w Kętrzynie, Rynie, Gniewie i Nowem n. Wisłą.

  • Europejski Szlak Gotyku Ceglanego

      Szlak turystyczny wiodący przez 34 miasta w siedmiu krajach nadbałtyckich, w których zachowała się ceglana architektura gotycka, obejmująca kościoły, klasztory, bramy, baszty i ratusze. W Polsce na szlaku znajdują się miasta; Chełmno, Gdańsk, Olsztyn, Płock, Sławno, Stargard Szczeciński, Szczecin, Toruń.

  • Szlak grunwaldzki

      Turystyczny szlak samochodowy o długości 283 km, prowadzący przez południowo-zachodnią część województwa warmińsko-mazurskiego. Rozpoczyna się i kończy w Olsztynie, a na swej trasie mija miejscowości takie jak: Gietrzwałd, Ostróda, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Lidzbark, Działdowo, Nidzicę, Dąbrówno, Grunwald, Olsztynek. Szlak pełen jest miejsc ciekawych ze względu na walory przyrodnicze jak i historyczno-kulturowe. Najważniejszymi punktami są m.in. Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie, zamek krzyżacki w Ostródzie, Dylewska Góra, Jezioro Francuskie i Jeziorak, ruiny zamku w Szymbarku, zamki krzyżackie w Działdowie i Nidzicy, pole bitwy i Muzeum w Grunwaldzie oraz skansen w Olsztynku.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.