warmia24.pl miejscowościOlsztyn

Olsztyn

Olsztyn

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i jego największe miasto. Stanowi ośrodek życia politycznego, gospodarczego, kulturalnego i edukacyjnego w regionie. Terytorialnie położony jest w południowej części Warmii, nad rzeką Łyną i jeziorami należącymi do Pojezierza Olsztyńskiego. Miasto o powierzchni 88,33 km2 zamieszkuje ponad 175 tys. mieszkańców. W Olsztynie znajduje się siedziba władz wojewódzkich i instytucji regionalnych. Mieści się tu również największa uczelnia regionu, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Funkcjonuje tu autobusowa komunikacja miejska, transport autokarowy i kolejowy.

Bardzo ciekawie stolica Warmii i Mazur prezentuje się pod względem turystycznym. O każdej porze roku znajdziemy tu atrakcje skierowane do gości poszukujących zarówno wrażeń duchowych, jak również amatorów aktywnego wypoczynku i rekreacji. Oferuje więc Olsztyn piękno przyrody, bogatą historię poświadczoną ciekawymi zabytkami, szeroki wachlarz imprez i rozrywek kulturalnych i sportowych. Jedną z głównych atrakcji są jeziora, których mamy w Olsztynie aż 16. Do największych zbiorników należą Jezioro Ukiel (Krzywe), Kortowskie, Skanda, Trackie, Redykajny czy Długie. Nad jeziorami funkcjonują plaże miejskie, a także zagospodarowanie turystyczne. Jeziora i rzeki olsztyńskie stwarzają doskonałe warunki dla różnych form odpoczynku i sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, nurkowanie, pływanie, kajakarstwo czy wędkowanie. W samym mieście znajdują się ponadto dwa rezerwaty przyrody, położone w malowniczym Lesie Miejskim, w którym wytyczono szlaki turystyczne, a w okolicach Olsztyna znajdziemy ich jeszcze więcej. Jednym z ciekawszych miejsc jest Arboretum w Nadleśnictwie Kudypy, czyli ogród dendrologiczny, w którym znajdują się okazy drzew, krzewów i roślin zielnych rodzimych, a także sprowadzonych z całego świata. Miasto posiada również osobliwe Muzeum Przyrody prezentując ponad 19 tys eksponatów, w tym 250 gatunków wypchanych zwierząt.

Jako miasto ze średniowieczną metryką posiada bogata spuściznę historyczną. Przeszłość utrwalona została w zachowanych zabytkach, wśród których pierwsze miejsce zajmuje XIV-wieczny Zamek Kapituły Warmińskiej, w którym mieszkał onegdaj Mikołaj Kopernik, gotycka bazylika konkatedralna św. Jakuba czy fragmenty średniowiecznych murów z Bramą Wysoką. Olsztyńskie Stare Miasto, zadbane i urokliwe, uchodzi za jedną z najładniejszych starówek w północnej Polsce. Uliczki wiodące wśród zabytkowej architektury, kawiarenek, restauracji i lokali tętnią życiem nie tylko w sezonie, lecz są miejscem spacerów, spotkań i imprez o każdej porze roku.

Olsztyn jest również aktywnym ośrodkiem kultury. Funkcjonują tu muzea, galerie sztuki, kina, teatry, a także filharmonia. Regularnie odbywają się koncerty, wystawy, a także różnego rodzaju imprezy cykliczne, spośród których najważniejszymi są: juwenalia studenckie Kortowiada, Olsztyńskie Lato Artystyczne, Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” czy Festiwal Podróżniczy „Strefa Przygody”. Odwiedzający miasto turyści mogą ponadto liczyć na różnorodne formy aktywnego wypoczynku, do których należą: jazda na rowerze, spacery, baseny, korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej, centra paintball, lodowiska, czy tory gokartowe. Z myślą o nich gościach przygotowano również szeroką bazę noclegowo-gastronomiczną, na którą składają się różnego typu obiekty o zróżnicowanym standardzie i cenniku.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.