Ratusz
Gotycki ratusz został wybudowany w 1444 roku, a w 1945 roku odbudowany po zniszczeniach wojennych i odrestaurowany w latach 2003-2006. Przez jakiś czas mieściło się tu muzeum Johanna Gotfrieda Herdera, obecnie znajduje się punkt informacji turystycznej i siedziby organizacji pozarządowych.
Zamek krzyżacki
Zamek krzyżacki Morągu został wybudowany ok. 1370 roku w miejscu drewnianej strażnicy wzniesionej przez Krzyżaków pod koniec XIII wieku. W 1815 zamek rozebrano, a z pierwotnych zabudowań do dziś zachowało się jego północno-zachodnie skrzydło. Do lat 90. funkcjonowało w nim kino, od 2001 roku zaś przeszedł w ręce prywatne. Wkrótce rozpoczęto prace w nim prace remontowe.
Średniowieczna warownia była założeniem trójskrzydłowym, z bramą wjazdową w skrzydle pólnocno-zachodnim, fosą i dwoma wieżami. Po stronie południowej funkcjonowało gospodarcze przedzamcze. W zamku ulokowano siedzibę prokuratora, natomiast od 1525 roku rezydowali w nim starostowie. Pod koniec XVI stulecia przenieśli się jednak do nowo wybudowanego pałacu Dohnów, a zamek zaczął podupadać. W zachowanym skrzydle po II wojnie światowej mieściły się sądy i szkoła, a później kino. W 2002 roku rozpoczęły się prace archeologiczne. Odsłonięto wówczas fosy, podstawy murów, wież i piwnice. Trwają prace rekonstrukcyjne, a w skrzydle bramnym utworzono małe muzeum. Atrakcją jest również wieża czarownic, której nazwa wywodzi się ze średniowiecza, gdy więziono tu skazańców, w tym kobiety posądzone o czary.
Pałac Dohnów – Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera
Barokowy pałac w Morągu został wybudowany w latach 1562-71 dla pruskiego rodu szlacheckiego zu Dohna. Przez wieki był wielokrotnie przebudowywany. W chwili obecnej mieści Muzeum im.Johanna Gottfrieda Herdera. Pierwszą siedzibą rodu w Morągu był tutejszy zamek krzyżacki, gdzie przedstawiciele Dohnów pełnili funkcje starostów miejskich.
W 1697 roku pałac ucierpiał na skutek wielkiego pożaru miasta, w latach 1717-1719 został gruntownie przebudowany, w efekcie czego zyskał jeszcze bardziej reprezentacyjną, pałacową formę. Jest to budynek na planie podkowy, z nieregularnym dziedzińcem, dwoma pawilonami po bokach bramy oraz parkiem dworskim. Od 1741 roku na jego dziedzińcu mieści się kolekcja zegarów słonecznych.
Pałac uległ zniszczeniu w wyniku działań wojennych w1945 roku. Odbudowano go w latach 1975-85. Od tego czasu jest siedzibą Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, stanowiącego filię olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur. Placówka poświęcona najwybitniejszemu morążaninowi prezentuje również sztukę i rzemiosło Prus, Warmii i Mazur.
Mury obronne
Fragmenty średniowiecznych murów miejskich z XIV i XV wieku. Wykonane z kamienia i cegły mury zostały w większości rozebrane w XIX wieku. Dawniej posiadały cztery bramy – Ostródzką, Młyńską, Zamkową i Pasłęcką, które nie zachowały się do czasów obecnych.
Kościół śś. Apostołów Piotra i Pawła
Gotycki kościół wybudowany w latach 1305-1312 i rozbudowany kilkadziesiąt lat później. Pod koniec XIV stulecia była to budowla jednonawowa, z wieżą, zakrystią i prezbiterium Od 1525 roku kościół przejęli luteranie. W połowie XVI wieku wybudowano w nim zespół empor, przydzielonych różnym cechom rzemieślniczym, ozdobionych malowidłami i cytatami biblijnymi. W 1807 roku powiększono go o kaplicę boczną, w połowie XIX wieku zaś wymieniono sklepienia. Kościół uległ znacznym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Podczas prac remontowych usunięto jego empory. We wnętrzu świątyni zachowały się średniowieczne malowidła na ścianach bocznych, płyty nagrobne rodziny Dohnów, XVII-wieczny ołtarz główny i baptysterium, ołtarze boczne oraz XIV-wieczny krucyfiks mistyczny.
XIX-wieczne armaty przed ratuszem
Przed morąskim ratuszem stoją dumnie dwie potężne armaty, odlane w 1864 roku w Belgii. Stanowią pamiątkę z okresu wojny francusko-pruskiej rozgrywanej w II połowie XIX wieku. Zwycięskie wojska pruskie zdobycze te ustawiły jako pomniki w wielu miastach, w tym również w Morągu.
Zabytkowe wieże ciśnień
Ośrodki wypoczynkowe nad jeziorem Narie w Bogaczewie i Kretowinach
Ośrodek wypoczynkowy Ruś w Białce
Morąski Dom Kultury
Kino Narie
Lodowisko Biały Orlik
Centrum nurkowania Vertigo Narie w Kretowinach
Wypożyczalnia rowerów Vertigo Narie w Kretowinach
Strzelnica Obuchowo
Wypożyczalnia quadów
Stajnia Alaska w Wilnowie
Ośrodek Jeździecki „Za Jednostką”
Przystań żeglarska Morąskiego Klubu Keja
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.1082s, zużywając 3.57mb pamięci.