Walory turystyczne Morąga i jego okolic sprawiają, że spokojnie można tu zatrzymać się na dłużej. Miasto choć niewielkie położone jest malowniczo pośród lasów i jezior Pojezierza Iławskiego, gdzie funkcjonują ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, plaże i przystanie żeglarskie. Centrum życia turystycznego stanowi jezioro Narie, nad którym leżą miejscowości letniskowe jak Bogaczewo, Kretowiny czy Gulbity. Czysta woda, świeże powietrze, naturalne lasy i piękne krajobrazy kwalifikują te obszary do tzw. „Zielonych Płuc Polski” - terenów o wyjątkowo cennych walorach przyrodniczych, objętych szczególną ochroną. Na terenie gminy funkcjonuje również ostoja ptactwa wodno-błotnego „Rozlewisko Morąskie” - użytek ekologiczny umiejscowiony na dawnym jeziorze.
Przed turystami odwiedzającymi gminę Morąg otwiera się szeroki wachlarz możliwości, zarówno w zakresie biernego, jak i aktywnego wypoczynku. W miejscu tym odnajdą coś dla siebie amatorzy leniwego odpoczywania na leżaku, jak i fani aktywności fizycznej. Można tu pływać, żeglować, nurkować i uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, spacerować i odbywać przejażdżki rowerowe okolicznymi szlakami turystycznymi. Funkcjonują tu stadniny koni, wypożyczalnie sprzętu sportowego, nieco dalej zaś centra SPA w Ostródzie czy Klekotkach. Gmina dysponuje urozmaiconą bazą noclegowo-gastronomiczną, obejmującą hotele, ośrodki agroturystyczne, pensjonaty czy kwatery prywatne. W mieście działa kino, muzea i ośrodek kultury, każdego roku organizowane są również imprezy sportowe i kulturalne, aby prócz potrzeb cielesnych, zaspokoić też potrzeby ducha.
Położony na granicy Warmii, Mazur i Pomorza Morąg ma również ciekawą historię i kulturę. Miesza się tu architektura i wpływu kilku regionów, co daje interesujące połączenie stylów. Częściowo zachował się tu krzyżacki zamek, gotyckie kościoły i ratusz, barokowe pałace, a także mazurskie chaty i żuławskie domy podcieniowe. Wszystko to czyni okolicę jeszcze bardziej interesującą i z pewnością wartą odwiedzenia.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0376s, zużywając 3.52mb pamięci.