warmia24.pl miejscowościMorąg

Morąg

Morąg Morąg położony jest na Pojezierzu Iławskim, w powiecie ostródzkim, nad jeziorem Skiertąg i w pobliżu jeziora Narie. Zamieszkiwany przez ok 15 tys. mieszkańców pełni funkcję lokalnego ośrodka turystyki i rolnictwa. Przez miasto przebiega linia kolejowa Elbląg-Olsztyn, a także drogi wojewódzkie: 519 (Stary Dzierzgoń – Morąg), 527 (Dzierzgoń – Olsztyn) i 528 (Orneta – Morąg).

Walory turystyczne Morąga i jego okolic sprawiają, że spokojnie można tu zatrzymać się na dłużej. Miasto choć niewielkie położone jest malowniczo pośród lasów i jezior Pojezierza Iławskiego, gdzie funkcjonują ośrodki wypoczynkowe, gospodarstwa agroturystyczne, plaże i przystanie żeglarskie. Centrum życia turystycznego stanowi jezioro Narie, nad którym leżą miejscowości letniskowe jak Bogaczewo, Kretowiny czy Gulbity. Czysta woda, świeże powietrze, naturalne lasy i piękne krajobrazy kwalifikują te obszary do tzw. „Zielonych Płuc Polski” - terenów o wyjątkowo cennych walorach przyrodniczych, objętych szczególną ochroną. Na terenie gminy funkcjonuje również ostoja ptactwa wodno-błotnego „Rozlewisko Morąskie” - użytek ekologiczny umiejscowiony na dawnym jeziorze.
Przed turystami odwiedzającymi gminę Morąg otwiera się szeroki wachlarz możliwości, zarówno w zakresie biernego, jak i aktywnego wypoczynku. W miejscu tym odnajdą coś dla siebie amatorzy leniwego odpoczywania na leżaku, jak i fani aktywności fizycznej. Można tu pływać, żeglować, nurkować i uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, spacerować i odbywać przejażdżki rowerowe okolicznymi szlakami turystycznymi. Funkcjonują tu stadniny koni, wypożyczalnie sprzętu sportowego, nieco dalej zaś centra SPA w Ostródzie czy Klekotkach. Gmina dysponuje urozmaiconą bazą noclegowo-gastronomiczną, obejmującą hotele, ośrodki agroturystyczne, pensjonaty czy kwatery prywatne. W mieście działa kino, muzea i ośrodek kultury, każdego roku organizowane są również imprezy sportowe i kulturalne, aby prócz potrzeb cielesnych, zaspokoić też potrzeby ducha.

Położony na granicy Warmii, Mazur i Pomorza Morąg ma również ciekawą historię i kulturę. Miesza się tu architektura i wpływu kilku regionów, co daje interesujące połączenie stylów. Częściowo zachował się tu krzyżacki zamek, gotyckie kościoły i ratusz, barokowe pałace, a także mazurskie chaty i żuławskie domy podcieniowe. Wszystko to czyni okolicę jeszcze bardziej interesującą i z pewnością wartą odwiedzenia.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.