Szlaki turystyczne

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 12:48

  • Szlak czerwony „Kopernikowski” EL 06 c.

      Pieszy szlak biegnący przez miejsca związane z działalnością Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się w Olsztynie, a kończy w Toruniu. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego biegnie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Kadyny, Elbląg i Kępki, a dalej kieruje się w stronę Malborka i Torunia. Jest to najdłuższy szlak regionu, wiodący przez atrakcyjne po względem turystycznym, pełne zabytków miejscowości i rezerwaty przyrody o zróżnicowanym krajobrazie (czytaj dalej...).

  • Ścieżka dydaktyczna w rezerwacie „Dolina Rzeki Wałszy”.

      Szlak o długości 7 km wiodący przez rezerwat przyrody. Rozpoczyna się przy ruinach zamku biskupiego w Pieniężnie, biegnie przez las na południowy zachód od „Kapliczki przy cudownym źródle”, przecina rzekę i wraca do Pieniężna wschodnim brzegiem Wałszy. Na jego trasie znajdują się tablice informacyjne o walorach przyrodniczych i krajobrazowych rezerwatu, a także wiaty i miejsca rekreacji. Wyznaczono tu sześć przystanków tematycznych: Wypoczynek i nauka w rezerwacie, Wiązy, Rodzime gatunki drzew w naszych lasach, Obce gatunki drzew w naszych lasach, Młodniki oraz Woda i jej rola w lesie.

Szlaki lokalne:

  • Stadion Leśny – Most – Rezerwat – Ścieżka Dydaktyczna – Wojnity.

      Szlak o długości 17 km. Wiedzie prze miejsca i obiekty takie jak stadion leśny z muszlą koncertową, rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy” w okolicy słynnego mostu kolejowego, ścieżki dydaktycznej, Białej Góry z wieżą widokową. Kończy się we wsi Wojnity, w której zobaczyć można ciekawe przydrożne kapliczki.

  • Pieniężno – Kurhan i Grodzisko – Muzeum Misyjne – Kierpajny Wlk. – Glebiska - Jezioro Taftowo.

      Szlak o długości 25 km. Przebiega przez średniowieczne grodzisko i kurhan stanowiące relikt i pierwotną lokalizację miasta, a następnie wiedzie do wsi Kierpajny Wielkie, w której zachowały się zabudowania folwarku z dworem i parkiem. Koniec szlaku znajduje się nad jeziorem Taftowo opodal Glebisk.

  • Pieniężno – Skansen maszyn rolniczych - Łajsy – Szlak Bobrowy – Lechowo – Borowiec - Radziejewo – Pieniężno.

      Szlak o długości 37 km. Na jego trasie znajdują się atrakcje takie jak skansen maszyn rolniczych, Galeria „Łajsówka, przydrożne kapliczki i kościoły, a także pomniki przyrody.

  • Pieniężno - Łoźnik – Pluty – Pieniężno.

      Szlak o długości 26 km. Odznacza się walorami krajoznawczo-przyrodniczymi. Uczęszczany przez amatorów grzybobrania i zbierania leśnych owoców. Na jego trasie znajdują się również zabytki takie jak gotycki kościół św. Wawrzyńca w Łoźniku i kapliczki przydrożne.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.