warmia24.pl miejscowościMiłomłyn

Miłomłyn

Miłomłyn

Miłomłyn – niewielkie miasto w powiecie ostródzkim, położone jest nad Kanałem Elbląskim i zamieszkiwane przez około 2500 mieszkańców. W jego obrębie znajdują się trzy duże jeziora: Ilińsk, Ruda Woda i Bartężek należące do zachodniego pasa Pojezierza Mazurskiego. Miasto jest ważnym punktem na szlaku komunikacyjnym w kierunku Gdańska i Warszawy, leży bowiem na trasie drogi ekspresowej S7.

Miejscowość pełni rolę głównie ośrodka turystycznego o niezaprzeczalnych walorach krajobrazowych. Położona nad jeziorami i lasami, każdego roku odwiedzana jest ze względu na piękno przyrody, doskonałe warunki do wypoczynku i uprawiania aktywnej turystyki – sportów wodnych, wędkowania, spacerów czy też przejażdżek rowerowych miejscowymi szlakami. Znajdziemy tu urokliwe zabytki, w tym unikatowy na skalę światową Kanał Elbląski, XIX-wieczny zabytek hydrotechniki, który łączy Drwęcę z jeziorem Druzno systemem śluz i pochylni. W okolicy znajdują się również dwa rezerwaty przyrody: ornitologiczny nad jeziorem Iłgi i leśny „Sosny Taborskie”. Tutejsze lasy są domem dla wielu gatunków zwierząt oraz rzadkich, chronionych roślin.

Do dyspozycji turystów pozostają hotele, ośrodki wypoczynkowe i gospodarstwa agroturystyczne, restauracje oraz bary. Jedną z głównych atrakcji jest wśród nich Hotel *** Miłomłyn Zdrój Medical SPA & Vitality, czy też Hotel Karnity położony z zespole pałacowo-parkowym nad jeziorem Kocioł. W ośrodkach tych skorzystamy z usług takich jak: sauna, basen, korty tenisowe, jazda konna, polowania, a nawet rejsy statkiem.
Każdego roku odbywają się tu również imprezy kulturalne, a stale w grafik wpisały się: Festiwal Młodych Talentów, Rajd Rowerowy Mazury, Dni Miłomłyna i Gminne Dożynki. Organem odpowiedzialnym za życie kulturalne miasta jest Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury.

Miłomłyn to odpowiednie miejsce dla wszystkich, którzy poszukują spokojnego odpoczynku na łonie natury, lecz chcą ten pobyt urozmaicić w aktywny sposób. Świetny przystanek w drodze na Warmię, a jednocześnie dobry kierunek urlopowy.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.