Kanał Elbląski
Najdłuższy polski kanał żeglowny o długości 84,2 km (długość głównego kanału). Został uznany za zabytek sztuki hydrotechnicznej i pomnik historii. Łączy jezioro Druzno z Drwęcą, a dalej z Jeziorakiem. W druga stronę przez jezioro Druzno i rzekę Elbląg łączy się z Zalewem Wiślanym, a przez Kanał Jagielloński z Nogatem. Odcinek z Miłomłyna do jeziora Jeziorak nazywany jest Kanałem Iławskim. Oryginalność konstrukcji Kanału Elbląskiego polega na zniwelowaniu ponad 100-metrowej różnicy poziomów wody za pomocą systemu śluz i pochylni, czyli szynowych urządzeń wyciągowych napędzanych mechanicznie siła przepływu wody. Zaprojektowany został przez holenderskiego inżyniera Georga Jacoba Steenke na początku XIX wieku, a prace budowlane trwały na przestrzeni lat 1844 – 1876. W dziewiętnastym stuleciu kanał pełnił funkcję gospodarczą, służąc jako środek transportu zboża i drewna z Pojezierza Iławskiego do Elbląga. Dziś jego największym atutem są walory turystyczne.
Całkowita długość systemu wodnego kanału wynosi 151,7 km. Można w nim wyróżnić trzy szlaki główne:
Miłomłyn – Jezioro Druzno (52 km). Na odcinku tym znajdują się największe atrakcje kanału czyli pochylnie. Jest ich 5: Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie i Całuny Nowe. Z jeziora Druzno żegluga wiedzie przez rzekę Elbląg do Zalewu Wiślanego. Trasa szlaku obejmuje również 5 jezior – Ilińsk, Ruda Woda, Piniewo, Sambród i Druzno). Z jeziora Ruda Woda odchodzi Kanał Bartnicki, czyli szlak do jeziora Bartążek oraz szlak do miejscowości Zatoka przez jezioro Ilińsk.
Miłomłyn – Jezioro Szeląg (31,3 km). Szlak biegnie przez 4 jeziora – Drwęckie, Pauzeńskie, Szeląg Wielki i Mały oraz 4 śluzy komorowe – Miłomłyn, Zielona, Ostróda i Mała Ruś. Pomiędzy śluzami Zielona i Ostróda znajduje się najniższy punkt Kanału Elbląskiego. Z Jeziora Drwęckiego odchodzą dwie odnogi szlaku, do Piławek i ujścia rzeki Drwęcy.
Miłomłyn – Iława/Zalewo (32,3 km). Szlak prowadzi przez jeziora: Karnickie, Dobskie i Jeziorak. Krótki odcinek szlaku wiedzie przez nasyp biegnący przez Jezioro Karnickie. Z jeziora Jeziorak biegną szlaki do Jerzwałdu przez Jezioro Płaskie oraz do Zalewa przez Kanał Dobrzycki i jezioro Ewingi.
Śluza Zielona i Miłomłyn
Zabytkowe śluzy na terenie gminy Miłomłyn, wybudowane w XIX wieku.
Pozostałości murów miejskich z XIV wieku z kamienia polnego i czerwonej cegły
Kościół św. Bartłomieja
Neogotycki kościół wybudowany w latach 1898-1901, w oparciu o ścianę wcześniejszego, gotyckiego kościoła z XIV wieku. Ołtarz główny we wnętrzu świątyni reprezentuje styl barokowy. Przedstawia zaś rzeźby: Ostatnia Wieczerza, Zmartwychwstanie i Złożenie do Grobu. Ambona pochodzi z 1715 roku, przy kościele znajduje się również XIV-wieczna dzwonnica. Wewnątrz znajdziemy poza tym gotycką chrzcielnicę.
Kaplica ewangelicka z XIX wieku
Kaplica cmentarna z pocz. XX wieku, w stylu neogotyckim
Zabudowa mieszczańska z XVIII i XIX wieku
Hotel *** Miłomłyn Zdrój Medical SPA & Vitality
Kompleks hotelowy z Centrum Medycznym Spa, restauracją i halą basenową z wieloma atrakcjami.
Hotel Karnity
Hotel położony jest w neogotyckim pałacu z 1856 roku będącego częścią zespołu dworsko-parkowego o powierzchni 17 ha tuż nad jeziorem Kocioł. Urokliwy pałac uważany jest za jeden z najpiękniejszych na Warmii i Mazurach. Jego bryła jest nieregularna, jedno, dwu lub trzypiętrowa, posiada ośmioboczną wieżę narożną przy wjeździe oraz czworoboczną od strony jeziora. Główne wejście zdobi podcień zwieńczony sklepieniem krzyżowym, kamienne balustrady udekorowane są ornamentami neogotyckimi, w środku zaś zachowały się dawne kominki, stolarka i stropy belkowe. W zespole dworskim znajdują się również budynki gospodarcze, w tym wozownie i stajnie, a także rozległy park.
Obecnie hotel oprócz usług noclegowo-gastronomicznych oferuje szereg dodatkowych atrakcji, takich jak: jazda konna, przejażdżki bryczką, wypożyczalnię sprzętu sportowego i wodnego, korty tenisowe i wiele innych.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.1119s, zużywając 3.566mb pamięci.