Łukta położona jest w powiecie ostródzkim, pomiędzy Morągiem a Ostródą, nad rzeką Łuktą i jeziorami Pojezierza Iławskiego i Mazurskiego. Zamieszkiwana przez ok. 1000 mieszkańców (4500 w całej gminie) pełni funkcję małego ośrodka turystycznego. Pięć łodyg tataraku w herbie miejscowości symbolizuje pięć dróg wiodących do Łukty. Rzeczywiście przebiegają przez nią drogi wojewódzkie, wiodące w pięciu kierunkach. Są to: droga nr 527 (Dzierzgoń – Olsztyn), droga nr 530 ( Ostróda – Dobre Miasto) i 531 (Łukta – Podlejki).
Z uwagi na malownicze położenie, urozmaicona rzeźbę terenu, liczne wzniesienia, jeziora i lasy gmina Łukta jest miejscem atrakcyjnym pod względem turystycznym. Jej największym walorem jest oczywiście piękno przyrody i krajobrazu. Ponad połowę powierzchni zajmuję lasy, w obrębie których utworzono kilka rezerwatów przyrody. Jednym z najważniejszych jest rezerwat „Sosny Taborskie” w okolicy wsi Tabórz, utworzony celem ochrony wyjątkowo cennego gatunku sosny. Wzdłuż rzeki Pasłęki funkcjonuje rezerwat „Ostoja Bobrów”, na jeziorze Marąg zaś rezerwat „Wyspa Lipowa”. 10% tereny zajmują duże jeziora, do których należą Isąg, Marąg, Gil, Długie, Łoby, Tabórz, Ruskie i Szeląg oraz blisko 200 mniejszych zbiorników wodnych. Wokół nich w sezonie turystycznym kwitnie życie, stwarzają bowiem szereg możliwości w zakresie sportów wodnych – pływania, żeglowania, a także wędkarstwa.
Na odwiedzających te okolice gości czekają również ciekawe zabytki architektury – gotyckie i barokowe kościoły, dworki i folwarki. Przez gminę wiodą ponadto szlaki turystyczne – piesze i rowerowe, w okolicznych gospodarstwach agroturystycznych funkcjonują stadniny koni, wypożyczalnie sprzętu sportowego i inne atrakcje. Każdego roku odbywają się tu także imprezy kulturalne, a w ich harmonogram na stałe wpisały się: Dni Rodziny w Łukcie, Dożynki, Zawody Strażackie i powiatowa Wystawa Rękodzieła Ludowego.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0372s, zużywając 3.513mb pamięci.