Szlaki turystyczne

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 10:39

  • Szlak czerwony „Kopernikowski” EL 06 c.

      Pieszy szlak biegnący przez miejsca związane z działalnością Mikołaja Kopernika. Rozpoczyna się w Olsztynie, a kończy w Toruniu. W granicach województwa warmińsko-mazurskiego biegnie przez Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Kadyny, Elbląg i Kępki, a dalej kieruje się w stronę Malborka i Torunia. Jest to najdłuższy szlak regionu, wiodący przez atrakcyjne po względem turystycznym, pełne zabytków miejscowości i rezerwaty przyrody o zróżnicowanym krajobrazie. Najważniejszymi obiektami architektonicznymi na warmińskiej części szlaku są:

      • Zamek Kapituły Olsztyńskiej w Olsztynie,

      • Kościół Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście,

      • Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim,

      • Zamek Kapituły Warmińskiej w Pieniężnie,

      • Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku

      • Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

 
  • Szlak żółty WM-2006-s

      Szlak pieszy od długości 6 km wiodący przez Lidzbark Warmiński. Rozpoczyna się przy Dworcu PKS. Na jego trasie znajdują się takie zabytki jak: Cerkiew, Wysoka Brama czy Zamek. Szlak wiedzie również przez Park Krajobrazowy Doliny Symsarny i kończy się przy Ośrodku Sportów Zimowych „Krzyżowa Góra”.

  • Szlak niebieski WM-2033-n

      Szlak pieszy o długości 85 km wiodący z Lidzbarka Warmińskiego przez Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Świętą Lipkę, Kętrzyn i Gierłoż do Parcza. Na jego trasie znajdują się liczne zabytki architektury: gotyckie zamki, barokowe sanktuaria w Stoczku klasztornym i Świętej Lipce czy też Wilczy Szaniec – kwatera główna Hitlera w latach 1941-1944.

  • Szlak żółty rowerowy

      Szlak rowerowy o długości 11 km, rozpoczynający się i kończący w Lidzbarku Warmińskim. Wiedzie przez Wielochowo i Koniewo nad jezioro Wielochowskie.

  • Szlak niebieski „Polny”

      Szlak rowerowy o długości 36 km, tworzący pętlę z/do Lidzbarka Warmińskiego. Głównym punktem na szlaku jest sanktuarium w Stoczku Klasztornym. Trasa wiedzie przez Koniewo, budniki, Kotowo, Morawę, Napraty, Stoczek Klasztorny, Kierwiny i Sarnowo.

  • Szlak czerwony „Wzgórz Morenowych”

      Szlak rowerowy o długości 32 km, wiodący z/do Lidzbarka Warmińskiego przez Łabno, Jarandowo, Kochanówkę, Suryty, Blanki, Ośrodek „Świteź” i Medyny. Szlak prowadzi malowniczymi terenami leśnymi do jeziora Symsar, nad którym znajduje się ośrodek wypoczynkowy. We wsiach Jarandowo i Kochanówka mija natomiast zabytkowe kościoły i kapliczki.

  • Szlak rowerowy „Terenowy”

      Szlak rowerowy o długości 50 km, wiodący pętlą z/do Lidzbarka Warmińskiego przez tereny leśne, małe osady, pola i jeziora. Na jego trasie znajdują się: Długołęka, Łanieo, Kaszuny, Babiak, Bugi, Runowo, Workiejmy, Nowa Wieś Wielka i Wielochowo. Oprócz walorów krajobrazowych, trasa oferuje zabytki architektury, m.in. kościół śś. Anny i Augustyna w Babiaku, neoklasycystyczna kaplica św. Wojciecha w Bugach, gotycki kościół w Runowie czy kaplica w Workiejmach.

  • Szlak z Olsztyna do Fromborka

      Szlak rowerowy o długości 145 km, częściowo połączony ze szlakiem kopernikowskim, wiodący przez Warmię, w tym miasta takie jak: Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Pieniężno, Braniewo i Frombork.

  • Szlak Mazury - okolice Lidzbarka Warmińskiego

      Szlak rowerowy o długości 99 km, rozpoczynający się w Lidzbarku Warmińskim. Wiedzie w kierunku Mazur, aż do Węgorzewa, mijając liczne zabytki i malownicze krajobrazy. Na jego trasie znajdują się: Lidzbark Warmiński, Reszel, Święta Lipka, Kętrzyn i Węgorzewo.

  • Szlak kajakowy rzeką Łyną

      Trasa spływu ma długość 204,5 km i wiedzie przez ciekawe miejscowości i rezerwaty przyrody. Szlak rozpoczyna się w Brzeźnie Łyńskim i wiedzie przez Kurki, Ruś, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce, Sępopol, aż do granicy z Rosją.

  • Szlak Zamków Gotyckich

      Turystyczny szlak tematyczny, wiodący przez 12 zamków gotyckich na Warmii, Mazurach i Kaszubach. Na jego trasie znajdują się zamki biskupie, kapitularne i krzyżackie. Należą do nich: zamek krzyżacki w Bytowie, Malborku i Sztumie, zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie, zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, zamek krzyżacki w Nidzicy, Ostródzie, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim, zamki krzyżackie w Kętrzynie, Rynie, Gniewie i Nowem n. Wisłą.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.