Lidzbark Warmiński, dawna stolica Warmii, to jedna z najpiękniejszych miejscowości północno-wschodniej Polski. Położone w województwie warmińsko-mazurskim miasto o powierzchni 14,34 zamieszkuje ponad 16 tys. mieszkańców. Należy ono do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, promującej kulturę „dobrego życia”, walory regionalne i tworzenie rozwiązań organizacyjnych ułatwiających życie mieszkańców. W Lidzbarku Warmińskim krzyżują się drogi: krajowa nr 51 (Olsztyn – Bezledy) oraz wojewódzkie nr 511 (granica polsko-rosyjska – Lidzbark Warmiński) i 513 (Pasłęk – Wozławki). Nie ma tu komunikacji miejskiej, a połączenia międzymiastowe obsługuje przedsiębiorstwo PKS. Dawniej funkcjonowała tu kolej, wszystkie linie są jednak obecnie zamknięte.
Jest wiele powodów, dla których warto wybrać się do Lidzbarka Warmińskiego. Dla jednych będzie to piękno tutejszej przyrody, dla drugich bogata historia i gotycki zamek, dla jeszcze innych coroczne Wieczory Humoru i Satyry. Bez względu na motywy, jedno jest pewne, każdy znajdzie tu coś dla siebie, dlatego nie można pominąć Lidzbarka na warmińskim szlaku podróży. Byłoby poważnym niedopatrzeniem ominięcie tak ważnego dla Warmii miasta – jego stolicy i największego niegdyś grodu. Funkcję tę Lidzbark Warmiński pełnił od połowy XIV do XIX wieku. W roku 1350 wybudowano tu murowany zamek gotycki, przez wieki stanowiący siedzibę kapituły warmińskiej oraz ośrodek życia politycznego, kulturalnego i oświatowego Warmii. Posiadał również wielkich rezydentów, wśród których ostatnim i bodaj największym był biskup Ignacy Krasicki, pisarz doby Oświecenia, który znacząco przyczynił się do krzewienia kultury i oświaty nie tylko na Warmii ale również w Polsce. Obecnie siedziba biskupów mieści filię olsztyńskiego Muzeum Warmii i Mazur i w większości udostępniona jest zwiedzającym. Okazały zamek biskupi to najważniejszy, lecz nie jedyny zabytek miasta. Choć wojna i okres powojenny pozbawiły Lidzbark 80% starej zabudowy, znajdziemy tu przykłady gotyckiej, barokowej i klasycystycznej architektury – sakralnej i pałacowej, nie tylko w samym mieście, lecz również w jego okolicach. Do najważniejszych zabytków gminy należą z pewnością: kolegiata św. Piotra i Pawła, pozostałości murów miejskich z monumentalną Wysoką Bramą, Oranżeria Krasickiego czy pałac w Smolajnach. Na uwagę zasługują również okoliczne sanktuaria maryjne, w tym najbliższe w Stoczku Klasztornym, czy też położone nieco dalej: sanktuarium w Krośnie k. Ornety i Świętej Lipce.
Malowniczo położony w widłach rzeki Łyny i Symsarny Lidzbark, urzeka pięknem krajobrazu i bogactwem przyrody. Tereny te uważane są za jedne z najpiękniejszych zakątków kraju i nie bez przyczyny weszły w skład tzw. Zielonych Płuc Polski. Walory krajobrazowe ziemi lidzbarskiej podnosi usytuowanie pomiędzy czterema zróżnicowanymi krainami geograficznymi: Równiny Orneckiej, Wzniesień Górowskich, Pojezierza Olsztyńskiego i Niziny Sępopolskiej, a także na trasie biegu rzeki Łyny i jej dopływów. Efektem tego widzimy zróżnicowaną rzeźbę terenu, malownicze kręte rzeki, jeziora pełne ryb i skupiska leśne z całą różnorodnością roślin i zwierząt.
Położenie Lidzbarka nad rzekami i jeziorami stwarza znakomity potencjał do uprawiania turystyki. Przez miasto przebiegają zarówno lokalne, jak i krajowe szlaki turystyczne – piesze, rowerowe i samochodowe. O każdej porze roku do dyspozycji mieszkańców i turystów pozostaje szereg możliwości aktywnego wypoczynku. Spacery, przejażdżki rowerowe, jazda konna, czy sporty wodne, zimą zaś narty lub łyżwy – te i wiele innych atrakcji oferuje miasto odwiedzającym je gościom. Funkcjonuje tu Ośrodek Sportów Zimowych „Krzyżowa Góra” udostępniający tory do zjazdów na nartach, a latem do jazdy wyczynowej na rowerze, wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkółki jeździeckie, a w ofercie ulokowanego na Przedzamczu Hotelu Krasicki znajdziemy centrum SPA, rejsy gondolami, czy przejażdżki rikszą. Na wszystkich tych, którzy wybierają się do Lidzbarka, czekają nie tylko muzealne zabytki, ale również świetna zabawa. Do dyspozycji turystów pozostaje ponadto dobra baza hotelowo-gastronomiczna.
Nie zabraknie w Lidzbarku również strawy dla ducha. Miasto od lat znane jest z organizowania imprez kulturalnych o zasięgu regionalnym, krajowym, a nawet międzynarodowym. Należą do nich:
Lidzbarskie Wieczory Humory i Satyry, czyli coroczny ogólnopolski przegląd kabaretowy, którego tradycja sięga roku 1976. Honorowym patronem imprezy obwołano Ignacego Krasickiego, a mottem są słowa: "Prawdziwa cnota krytyk się nie boii śmiech niekiedy może być nauką". Pod okiem jury, uczestnicy przeglądu rywalizują o nagrodę „Złotej Szpilki”.
Lidzbarskie Starcia Kabaretowe, podczas których na zasadach ligi kabaretowej spotykają młode, przeważnie warmińsko-mazurskie kabarety. „Turnieje” te odbywają się cztery razy do roku, a towarzyszą im warsztaty kabaretowe, podczas których „dorosłe” kabarety uczą młodszych kolegów sztuki „bawienia”. Jest to swoiste zaplecze do głównej lidzbarskiej imprezy – Wieczorów Humoru i Satyry.
Gwiazdozbiór Piotra Szwedesa, czyli koncert charytatywny, na który aktor i rodowity lidzbarczanin Piotr Szwedes co roku zaprasza gwiazdy polskiej i nie tylko polskiej estrady. Dochód z koncertu przeznaczony jest na rzecz miejscowego Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Kaziuki Wilniuki – to Święto Wileńszczyzny, coroczny festiwal kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej. Impreza ma już prawie 30-letnią tradycję, a towarzyszą jej zawsze koncerty, jarmarki i spotkania w różnych miastach na Warmii.
Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Dawnej
Koncerty Pro Musica Antiqua - coroczne letnie koncerty muzyki dawnej zespołu solistów Akademii Muzycznych.
Dni miasta
Koncert Szewczenkowski organizowany przez mniejszość ukraińską
Rekonstrukcja bitwy pod Lidzbarkiem
Małe miasto o wielkich tradycjach, tak można powiedzieć o Lidzbarku Warmińskim. Choć nie jest już stolicą Warmii, pozostaje nadal aktywnym ośrodkiem kultury, który swych gości urzeka urokliwym klimatem, malowniczym krajobrazem i ciekawymi zabytkami
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0383s, zużywając 3.57mb pamięci.