Franknowo
Kościół św. Stanisława Biskupa Męczennika i św. Katarzyny
XIV-wieczny kościół, kilkukrotnie przebudowywany – w latach 1581, 1751, 1844. Podczas ostatniej odbudowy nadano mu styl neoklasycystyczny. Jest to budowla ceglana, otynkowana o układzie salowym. Jej ołtarz główny z 1751 roku przedstawia obrazy św. Stanisława z Bolesławem Śmiałym i rycerzami. W 15581 roku zostały tu przeniesione relikwie św. Katarzyny i św. Stanisława.
Kapliczki warmińskie z XIX i XX wieku – w liczbie ośmiu.
Krzyże przydrożne
Zabytkowy cmentarz
Kiersztanowo
Pozostałości majątku ziemskiego
Pozostałości dawnego folwarku, z którego zachowały się m.in. czworaki.
Stary park dworski z fundamentami dawnego dworu
Zabudowa warmińska wsi
Kapliczki warmińskie z XIX i XX wieku
Kikity
Cmentarzysko kurhanowe
Krokowo
Kaplica św. Marii Magdaleny z 1914 r.
Piszewo
Neogotycki kościół św. Walentego z 1907 roku
Potryty
Dwór barokowy
XVIII-wieczny dwór wzniesiony na średniowiecznych fundamentach wraz z otaczającym parkiem dworskim i bramą wjazdową.
Młyn z początku XIX wieku.
Radostowo
Kościół św. Jerzego i św. Anny
Gotycki kościół o układzie salowym, wybudowany w II połowie XIV wieku, z drewnianą wieżą słupową z XVIII wieku. W jego wnętrzu znajdują się XVIII-wieczny ołtarz główny przedstawiający św. Jerzego, ambona i baptysterium. W belce tęczowej z 1741 r. mieści się grupa pasyjne z XV-wiecznym gotyckim krucyfiksem oraz figurami Marii i św. Jana.
Święta Góra
Wzgórze o wys. 179 m n.p.m., pełniące funkcję punktu widokowego. Według legend istniała tu niegdyś pruska świątynia. Zachowały się na niej ślady obwałowań i fos, bowiem Góra położona była nad osuszonym w XIX stuleciu Jeziorem Krokowskim.
Tłokowo
Kościół św. Jana Chrzciciela
Gotycki kościół wybudowany w II połowie XIV wieku i przebudowany w 1500 roku. Ceglana budowla reprezentuje układ salowy, orientowany. Posiada zakrystięw północnej części, kruchtę od południa oraz drewnianą wieżę słupową. Jej szczyt zdobią cztery rzędy ostrołukowych blend. Ołtarz główny pochodzący z 1702 r. przedstawia Jana Chrzciciela, późnogotycki lewy ołtarz boczny prezentuje gotyckie rzeźby św. Katarzyny i św. Barbary. Z tego samego okresu pochodzi ambona, zaś drugi ołtarz boczny, barokowy i bogato złocony został wykonany w XVII stuleciu. Jednym z ciekawszych elementów wystroju jest ponadto XV-wieczne antepedium kurdybanowe.
Kościół św. Rocha
Warmińskie sanktuarium w stylu barokowym. Budowla murowana, orientowana, w układzie salowym. Powstał w związku z legendą głoszącą, jakoby w pobliskim lesie znaleziono pod koniec XVII wieku puszkę z Najświętszym Sakramentem. Początkowo postawiono kaplice, którą w 1665 roku rozbudowano. Od XIX wieku stała się miejscem pielgrzymek. Do 1974 we wnętrzu kościoła znajdował się rokokowy ołtarz. Obok budynku stoi barokowy, kamienny krzyż z 1777 r.
Zerbuń
Leśny cmentarz żołnierzy pruskich i rosyjskich poległych podczas I wojny światowej.
Kalis
Secesyjny dwór z 1925 r.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.098s, zużywając 3.569mb pamięci.