warmia24.pl miejscowościJeziorany

Jeziorany

Jeziorany to niewielkie miasteczko na Warmii położone na Pojezierzu Olsztyńskim, nad rzeką Symsarną, w połowie drogi pomiędzy Dobrym Miastem a Reszlem. Zamieszkuje je około 3,5 tys. mieszkańców. W okolicy znajdują się jeziora: Luterskie, Blanki, Symsar, Ławki i Pierścień. Dawniej funkcjonowała tu linia kolejowa, obecnie zaś jest nieczynna, a transport publiczny ogranicza się do komunikacji autobusowej. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie 593 z Miłakowa do Reszla i 595 z Jezioran do Barczewa.

Z niepozornymi Jezioranami wiąże się kilka ciekawostek. Wprawdzie nie mają nic wspólnego z wsią z popularnego niegdyś słuchowiska radiowego „W Jezioranach”, miasteczko zanotowało jednak występ w mediach. Nagrywano tu bowiem serial „Stacyjka” opowiadający o perypetiach mieszkańców małego miasteczka, Rogoży, gdzieś w północno-wschodniej Polsce. U boku znanych aktorów polskiej sceny, statystowali w nim autentyczni Jezioranie.

Wkraczając w progi miasteczka znajdziemy tu pożywkę zarówno dla ciała, jak i dla ducha, spędzimy czas z dala od zgiełku i tłoku wielkiego miasta. Położone wśród jezior i lasów Jeziorany to miejsce atrakcyjne dla miłośników przyrody. Wśród wytyczonych tu szlaków znajdą oni cel pieszych i rowerowych wycieczek, zaznają przyjemności z rozmaitych form rekreacji, jak wędkowanie czy sporty wodne. Warto również zajrzeć do pobliskiej miejscowości Ustnik, gdzie na śródpolnym rozlewisku utworzono ornitologiczny rezerwat przyrody.

W Jezioranach i innych miejscowościach znajdziemy również ciekawy materiał historyczny i kulturowy. Gotyckie i barokowe kościoły, przydrożne kapliczki z XVIII-XX wieku czy neoklasycystyczne kamienice zachęcają do zwiedzania, zabytkowe cmentarze, staropruskie kurhany czy grodziska intrygują i świadczą o niezwykłej przeszłości.

Każdy kto przybędzie do Jezioran może liczyć na to wszystko, co zaoferować może niewielkie, spokojne miasteczko, położone na uboczu, a więc ciszę, wytchnienie, czas na refleksję i wypoczynek. Z pewnością spodoba się wszystkim tym, którzy doceniają kameralny klimat i piękno przyrody. Skorzystać tu mogą z oferty noclegowej i gastronomicznej przygotowanej przede wszystkim przez gospodarstwa agroturystyczne, które oprócz podstawowych usług częstokroć oferują dodatkowe atrakcje takie jak wypożyczanie sprzętu sportowego, zajęcia jazdy konnej czy nawet warsztaty kulinarne.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.