Jonkowo to duża wieś położona w powiecie olsztyńskim, na północny zachód od Olsztyna, w pobliżu drogi wojewódzkiej nr 527 (Dzierzgoń-Olsztyn). Przez miejscowość przebiega linia kolejowa Olsztyn-Morąg-Elbląg. Jonkowo jest siedzibą gminy wiejskiej, w kład której wchodzi 20 sołectw i 4 osady.
Tereny gminy Jonkowo charakteryzuje typowy dla Warmii pofałdowany, zróżnicowany krajobraz, pełen skupisk leśnych, jezior, stawów i oczek wodnych. Prawie 40% terenu zajmują lasy i grunty leśne, połowę zaś stanowią użytki rolne. Część obszaru objęta jest ochroną przyrody w formie rezerwatów i specjalnych jednostek chronionego krajobrazu. Należy do nich m.in. leśny rezerwat „Kamienna Góra”. W całej gminie znajdziemy również pomniki przyrody w postaci wiekowych drzew czy też głazów narzutowych. Piękno przyrody jest zatem jednym z największych atutów niewielkiej gminy.
Jonkowo to wieś o ponad 650-letniej historii. Zachował się w niej cenny gotycki zabytek – XIV-wieczny kościół św. Jana Chrzciciela i Rocha. Wielokrotnie przebudowywana świątynia jest jedną z wielu warmińskich perełek architektury sakralnej. Pod koniec XVIII wieku jego ponownej konsekracji dokonał sam biskup Ignacy Krasicki. Wieś słynie również ze swego położenia na Szlaku Napoleońskim i odbywającej się tu co roku Napoleoniady – inscenizacji bitwy między wojskami francuskimi i rosyjskimi. Rozgrywana na tzw. Rosyjskim Szańcu, czyli dawnych wałach usypanych przez Rosjan impreza na stałe wpisała się w kalendarz miejscowych wydarzeń.
Miejscowość posiada również swoje centrum kultury. Rolę tę pełniGminny Ośrodek Kultury. Angażuje on mieszkańców w życie gminy poprzez koncerty, festyny, imprezy folklorystyczne i sportowe, jak również działalność biblioteki. W okolicy funkcjonują ośrodki agroturystyczne, w których znaleźć można nocleg i wyżywienie, a także dodatkowe atrakcje, które pomogą urozmaicić pobyt. Ciekawostką jest gospodarstwo ekologiczne „Lawendowe Pole” gdzie zgodnie z nazwą znajduje się największe w Polsce pole lawendy.
Niewielkie Jonkowo to miejsce godne odwiedzenia, szczególnie przez koneserów warmińskiej przyrody, historii i kultury. Podążając szlakiem dawnej Warmii, warto zwrócić uwagę na tę skromną lecz urokliwą miejscowość i wybrać się na spacer jej malowniczymi ścieżkami.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0371s, zużywając 3.514mb pamięci.