warmia24.pl miejscowościGrunwaldTurystyka i rozrywka

Zabytki i atrakcje turystyczne

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 14:12

  • Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

      Muzeum upamiętniające bitwę pod Grunwaldem znajduje się w Stębarku, opodal pola bitewnego, w pawilonie pod amfiteatrem. Możemy tu zobaczyć wystawę pn. Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim w latach 1409-1411, a także ekspozycję dotyczącą historii podboju plemion pruskich. Placówka posiada również kolekcję zbroi średniowiecznych oraz salę multimedialną, gdzie emitowane są pokazy na temat bitwy, jej uczestników i obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Funkcjonuje tu ponadto kino, w którym wyświetlane są filmy związane z tematyka bitwy. Całości dopełniają wystawy czasowe, w tym: „Tatarzy litewscy. 600 lat po Grunwaldzie”, „Dżelal ed-Din – dowódca tatarskich oddziałów posiłkowych pod Grunwaldem i chan Złotej Ordy”, „Grunwald - 600 lat chwały” oraz „Grunwald w monecie – znaczenie wymiaru finansowego Wielkiej Wojny”.

  • Pole Bitwy pod Grunwaldem

      Słynna bitwa pod Grunwaldem, ściśle rzecz ujmując rozegrała się na polu pomiędzy trzema miejscowościami: Stębarkiem, Ulnowem i Łodwigowem. Obszar ten uznawany jest od lat za pomnik historii. Znajduje się tu Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego wzniesiony w w 1960 roku, w 550. rocznicę bitwy, składający się z granitowego obelisku, jedenastu masztów o wys. 30 m z symbolami chorągwi polsko-litewskich i ruskich oraz amfiteatru przy którym funkcjonuje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Oprócz tego na polu znajdują się ruiny dawnej kaplicy pobitewnej, fragmenty Pomnika Grunwaldzkiego z Krakowa zburzonego w 1939 r., Kamień Jungingena i Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy w 1959 roku.

  • Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

      Co roku na Polach Grunwaldzkich ma miejsce rekonstrukcja historyczna bitwy między sprzymierzonymi wojskami polsko-litewskimi a Krzyżakami. W widowisku, które przyciąga 100 tysięcy widzów, uczestniczy ok. 2000 rycerzy z różnych krajów Europy, a nawet USA.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.