warmia24.pl miejscowościGrunwald

Grunwald

Grunwald

Gmina Grunwald położona jest w powiecie ostródzkim. Składa się z 19 sołectw i 16 miejscowości, a jej siedzibą jest Gierzwałd. Do najważniejszych miejscowości w gminie należy z pewnością Grunwald, Stębark, Ulnowo i Łodwigowo w rejonie których rozegrały się dwie bitwy. Słynna XV-wieczna bitwa pod Grunwaldem i rozegrana w 1914 roku bitwa pod Tannenbergiem pomiędzy wojskami rosyjskimi i niemieckimi. Przez teren gminy Grunwald przebiegają drogi krajowe i wojewódzkie: nr 7 (Gdańsk – Chyżne), 542 (Działdowo – Ostróda) i 537 (Lubawa – Pawłowo).

15 lipca 1410 to data z łatwością rozpoznawana przez bodaj wszystkich Polaków. Zdarza nam się pomylić rok ślubu, czy dzień urodzin teściowej, ale datę bitwy pod Grunwaldem wyrecytują wszyscy. Rocznica zwycięskiego starcia wojsk polsko-litewskich z Krzyżakami jest datą szczególnie ważną dla każdego patrioty, symbolem męstwa i potęgi od wieków podnoszącym morale narodu polskiego. Historię tę znamy nie tylko ze szkolnej lekcji, lecz także z powieści, filmów i obrazów. Co roku na polu bitewnym między Stębarkiem, Ulnowem i Łodwigowem odbywa się rekonstrukcja bitwy, zaś w Stębarku funkcjonuje Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z sala kinową i audytorium. Znajduje się tu pomnik przedstawiający dwie twarze rycerzy, wysokie na 30 metrów maszty ze znakami chorągwi polskich i litewskich, obelisk z głazów pochodzących z dawnego Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie z 1910 roku a także amfiteatr z kamienną makietą ukazującą rozmieszczenie wojsk przed bitwą. W muzealnym kinie można obejrzeć prezentacje dotyczące przebiegu bitwy, składu wojsk czy też uzbrojenia. Na polu bitewnym znajdziemy również ruiny kaplicy pobitewnej, Kamień Jungingena oraz Kopiec Jagiełły usypany przez harcerzy w 1959 roku.

Gmina Grunwald oferuje jednak więcej niż tylko pomnik historii w postaci pola bitewnego. W tutejszych miejscowościach zachowały się zabytki architektury sakralnej, pałacowej, a także kapliczki czy staropruskie grodziska. O atrakcyjności tych terenów stanowi również piękno przyrody. Leżą one na obszarze odznaczającym się różnorodnością krajobrazu, malowniczymi lasami i jeziorami. Znajduje się tu ponadto Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich oraz rezerwaty przyrody „Dylewo” i „Jezioro Francuskie”.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.