Bisztynek to niewielkie miasteczko w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie bartoszyckim. Zamieszkuje je ok. 2500 mieszkańców. Przebiega przez nie droga wojewódzka nr 594 do Kętrzyna i droga krajowa nr 57 z Bartoszyc do Pułtuska. Nazwa miejscowości wywodzi się od położonego w nim głazu narzutowego, zwanego „Diabelskim Kamieniem” (niem. Bischofstein – biskupi kamień). Bisztynek należy do sieci miast Cittaslow – promującej kulturę dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie, stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta.
Małe, nieco zapomniane, warmińskie miasteczko, jakim jest Bisztynek, odwiedzającym je gościom oferuje przepiękny krajobraz, ciekawe zabytki i kameralny klimat. Miasteczko o średniowiecznej metryce posiada barwną historię, a choć większość zabytków uległa zniszczeniu w 1945 roku, nadal możemy tu zobaczyć perły architektury gotyckiej, chociażby w postaci kościoła farnego pw. św. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa. Gotycka świątynia jest jednym z największych kościołów na Warmii, a także miejscem cudu eucharystycznego, dzięki któremu osiągnęła status sanktuarium Krwi Chrystusa. W mieście zobaczyć możemy również XV-wieczną Bramę Lidzbarską, a także pozostałości dawnej zabudowy rynku, na którą składają się zabytkowe kamieniczki.
O kameralnym, spokojnym charakterze miasteczka świadczy jego przynależność do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Stowarzyszenie to zrzesza ośrodki liczące mniej niż 50 tys. mieszkańców i promuje tzw. kulturę dobrego życia. Dotyczy to funkcjonowania miast w wielu dziedzinach, takich jak: ochrona środowiska, infrastruktura miejska (tworzenie obszarów zieleni, przywracanie historycznej zabudowy, poprawa wygody i funkcjonalności, przystosowanie do potrzeb osób niepełnosprawnych), produkty lokalne oraz turystyka i rekreacja. Ruch ten dąży również do promocji dialogu i komunikacji pomiędzy lokalnymi producentami i konsumentami. Inicjatywa zrównoważonego rozwoju i poprawie miejskiego życia dostarcza bodźca do produkcji żywności używającej naturalnych i przyjaznych dla środowiska technik. Kultura dobrego życia stała się marką małych miast. Sprawia, że stają się one idealnym miejscem do życia- wygodnym dla jego mieszkańców i atrakcyjnym dla turystów.
Choć to niewielkie miasteczko, toczy się w nim również życie kulturalne. Lokalne Centrum Kultury i Aktywności Społecznej organizuje szereg zajęć i warsztatów artystycznych, fotograficznych, muzycznych i sportowych. Znajdziemy wśród nich sekcje sztuk plastycznych, rękodzieła, biżuterii artystycznej, koronkarstwa czy ceramiki. Działają tu również instytucje i stowarzyszenia na rzecz rozwoju i promocji kultury zarówno dla dzieci i dorosłych. Każdego roku organizowane są ponadto imprezy sportowe i kulturalne – koncerty, wystawy czy plenery artystyczne.
Baza hotelowa Bisztynka obejmuje przede wszystkim pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne, lecz również hotele o zróżnicowanym standardzie i cenach. Na gości czekają tu restauracje, bary oraz jadłodajnie oferujące tradycyjną polską kuchnię, z lokalnym, warmińskim kolorytem i nie tylko.
Przyjeżdżając do Bisztynka poznamy uroki Warmii, jej bogatej historii i pięknego krajobrazu. Warto obrać miasto na cel weekendowej wycieczki, a także zwiedzić jej okolice, pełne urokliwych wsi, zabytkowych dworków, gotyckich kościołów i kapliczek, a także docenić piękno jej przyrody – w tym malowniczo położonych jezior i lasów.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.037s, zużywając 3.522mb pamięci.