Zamek wielkich mistrzów krzyżackich.
Największy gotycki zamek w Europie i na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wybudowany etapami od II połowy XIII wieku do połowy wieku XV. Początkowo był to zamek konwentualny i siedziba komtura. W latach 1309 – 1457 pełnił funkcję siedziby wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Do I rozbioru Polski stanowił jedną z rezydencji królewskich, w 1772 roku zaś przejęty został przez władze Prus. Od 1961 roku funkcjonuje w nim Muzeum Zamkowe.
Zespół zamkowy obejmuje trzy główne budowle:
Zamek Wysoki – czworoboczny, z dziedzińcem, kościołem NMP i kaplicą św. Anny, gdaniskiem oraz wieżami: Kleszą i Wróblą.
Zamek Średni – trójboczny, z dziedzińcem, własnymi murami obronnymi i fosą, kaplicą św. Bartłomieja, Wielką Komturią, Infirmerią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Letnim i Zimowym Refektarzem i wieżą zwaną Kurzą Nogą.
Zamek Niski – tzw. Przedzamcze, z Karwanem, kaplicą św. Wawrzyńca i zabudowaniami gospodarczymi.
Do Muzeum Zamkowego każdego roku przybywają turyści z całego świata. Organizowane są tu wystawy, koncerty, turnieje rycerskie i inscenizacje historyczne. W programie zwiedzania znajdziemy tu 18 wystaw stałych, w tym zbiory bursztynu, militariów, rzeźb gotyckich. Muzeum prowadzi ponadto działalność edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży. Atrakcja sezonu letniego są spektakle „Światło i dźwięk” łączące efekty świetlne z narracja i muzyką. Od jesieni do wiosny możliwe jest nocne zwiedzanie zamku. Największą imprezą jest jednak organizowane co roku w trzecim tygodniu lipca „Oblężenie Malborka”. Jest to inscenizacja historyczna przedstawiająca oblężenie zamku przez wojska polskie pod wodza króla Jagiełły w 1410 roku. Spektakl ten łączy w sobie elementy teatru i rekonstrukcji historycznej. Imprezie towarzyszą pokazy średniowiecznego rzemiosła, kuchni, muzyki, tańca, a przede wszystkim sztuki rycerskiej.
Ratusz staromiejski.
Gotycka budowla wzniesiona w latach 1365 – 1380 w miejscu wcześniejszego ratusza. Prostokątna, dwukondygnacyjna, zwieńczona dwuspadowym dachem z ozdobnymi szczytami i wieżyczką. Obecnie użytkowany przez Młodzieżowy Dom Kultury.
Pozostałości murów obronnych z bramami i basztami.
Ceglane umocnienia o konstrukcji arkadowej z pierwszej połowy XIV wieku. Do czasów obecnych zachował się fragment murów, Brama św. Ducha (Garncarska), pozostałości baszt, Brama Mariacka i mur oporowy, na którym niegdyś opierały się spichrze.
Brama Mariacka.
Zwana również Sztumską lub Przewozową. Wybudowana została wraz z murami miejskimi w XIV wieku, na planie prostokąta. Wznosi się na wysokość 10 metrów. Północną i południową fasadę wież zdobią zamknięte łukami blendy. Po pożarze dachu w XIX wieku, dodano do niej nadbudówkę z muru pruskiego, w 1937 zrekonstruowano zaś oryginalne zadaszenie. Po wojnie nie odbudowano dachu.
Brama św. Ducha.
Zwana także Elbląską lub Garncarską, pięciokondygnacyjna brama o wysokości 12 metrów, wybudowana w 1380 roku, na planie prostokąta. W jej przyziemiu znajduje się przejazd i dwa przejścia dla pieszych. Fasady wschodnia i zachodnia ozdobione są szerokimi fryzami, łukowate blendy, tarcze herbowe na ostatnim piętrze oraz prześwity strzelnicze. Od strony wschodniej charakterystycznym elementem dekoracyjnym jest wnęka sięgająca do wysokości trzech kondygnacji.
Brama maślankowa.
Zwana również bramą lichnowską. Jest jedną z najwyższych wież w zespole zamkowym. Dawniej pełniła funkcję strażnicy. Wybudowano ją w latach 1335-1340. Najbardziej charakterystycznym elementem wieży jest wieńcząca dach figurka kobiety ubijającej masło. Jej nazwa wywodzi się od historii, według której Krzyżacy zamknęli w wieży mieszczan buntujących się przeciwko nałożeniu podatku od ubijania masła.
Kościół św. Jana.
Funkcjonował od końca XIII wieku i przez lata swego istnienia był wielokrotnie przebudowywany. Aktualny wygląd ukształtowany został w 1468 roku w trakcie odbudowy po wojnie trzynastoletniej. Pod względem konstrukcyjnym jest to budynek sześcioprzęsłowy, trójnawowy, halowy, z wieżą przy nawie południowej.
Kościół św. Jerzego / Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
Po raz pierwszy wzmiankowany był w 1403 roku. Wiadomo również że został niemal całkowicie zniszczony w wojnie trzynastoletniej i odbudowany w latach 70. XV wieku. W XVI wieku było to kościół ewangelicki, a od 1598 roku luterański. Obecny kościół wybudowano po kolejnych zniszczeniach w latach 1712-1714. Jest to budowla fachwerkowa, halowa, trójnawowa. Posiada drewniany strop imitujący sklepienie krzyżowe, a w wyposażeniu wnętrza: chrzcielnicę i rzeźbioną scenę Pasji z 1687 roku oraz ambonę i ołtarz z początku XVIII wieku.
Szkoła Łacińska.
Budynek ceglany z II połowy XIV wieku, w którym od II połowy XVI wieku funkcjonowała szkoła, zwana Szkołą Łacińską. W 1866 roku została ona przeniesiona, a w dawnych pomieszczeniach utworzono mieszkania i magazyny. Po zniszczeniach 1945 roku ocalały dolne fragmenty murów. Odbudowa podjęta w latach 70. nie została ukończona.
Młyn Górny.
Gotycki młyn o konstrukcji ceglanej, pokrytą ceramiką. Początkowo był to folusz miejski, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1400 roku.
Szpital Jerozolimski.
XVI-wieczny przytułek i „dom spokojnej starości” dla chorych i starszych mieszkańców. Jest to budynek ceglany, na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, zwieńczony dwuspadowym dachem. Obecnie z inicjatywy niemieckiego stowarzyszenia podjęto prace renowacyjne, by utworzyć w szpitalu Muzeum Miasta i centrum współpracy polsko-niemieckiej.
Wieża ciśnień z 1905 roku.
Budowla w stylu neogotyckim, murowana, na ośmiobocznym kamiennym cokole, trzykondygnacyjna. Wewnątrz zachował się nadal czynny zbiornik wodny i kolista klatka schodowa. W wieży zamontowany jest zegar i wysoki dach.
Wodociągowa wieża ciśnień przy ul. Dworcowej.
Budowla z 1901 roku, na planie ośmiokąta, trzykondygnacyjna.
Kościół pw. św. Józefa w Kałdowie.
Kościół wybudowany w latach 1930-1931, w stylu neogotyckim. Cenny głównie ze względu na swe wyposażenie: ołtarz główny z 1727 roku, barokowy obraz św Barbary i barokową ambonę z 1720 roku.
Budynek dworca PKP.
Budynek w stylu neogotycki z 1890 roku. Uchodzi za jeden z najpiękniejszych obiektów dworcowych w Europie. W 2011 przeszedł kapitalny remont zarówno wnętrz, jak i zewnętrznej elewacji. W toku prac odnowiono herby, polichromie, drewniane stropy i kolumny. Do rejestru zabytków został wpisany również budynek toalety publicznej.
Neogotyckie zabudowania poczty z końca XIX wieku.
Kaplica Kościoła Chrześcijan Baptystów z 1910 roku.
Pozostałości twierdzy Malbork.
Twierdzę wybudowano w łuku Nogatu, w latach 1899-1903, a rozbudowano po wybuchu I wojny światowej. Wzniesiono ją, by strzec mostów w Malborku i Tczewie. Główną część umocnień stanowiło dziesięć małych fortów, składających się z betonowych schronów, otoczonych niskim wałem i fosą z zasiekami, baterii artyleryjskich i trzech dzieł piechoty.
Dino Park.
Park ruchomych dinozaurów, oferujący atrakcje takie jak:
ścieżka edukacyjna z ruchomymi dinozaurami w otoczeniu zieleni,
muzeum skamieniałości prezentujące eksponaty sprzed milionów lat,
kino 5D,
sklep z upominkami,
kraina zabaw,
minizoo,
park linowy.
Park linowy Jumpy Park.
Atrakcja dla dzieci i dorosłych. Pięć tras o długości ponad 1150 m zbudowanych na solidnych drzewach, wyposażonych w drewniane podesty. Na trasach znajdziemy mosty, kładki, siatki i zjazdy.
Żuławska Wioska Ceramiczna.
Wioska organizuje zwiedzanie, jak również warsztaty cermiczne i pokazy dla szkół, kolonii i turystów. Można tu zapoznać się z tradycyjnymi metodami wyrabiania kafli i innych wyrobów glinianych, a także spróbować samemu pracy przy kole garncarskim.
Kolejka turystyczna.
Kolejka złożona z lokomotywy i dwóch wagonów kursuje po ulicach Malborka i okolicach zamku. Oferta dla klientów indywidualnych i grup zorganizowanych.
Kąpielisko miejskie i przystań jachtowa.
Kąpielisko czynne jest od 1 maja do 30 września. Na jego terenie znajdują się plaże, boiska piłki plażowej, boksy dla kajaków i łodzi, przystań jachtowa i wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Rejsy spacerowe po Nogacie.
Rejsy na trasie Malbork – Biała Góra, umożliwiające zapoznanie się z historia regionu i podziwianie krajobrazu. Na trasie rejsu znajdują się m.in. zamek malborski, rezerwat przyrody i dwie śluzy.
Plac miejski z fontanną i pomnikiem króla Kazimierza Jagiellończyka.
Na placu przy ul. Kościuszki codziennie odbywają się pokazy wodno-świetlno-dźwiękowe przy fontannie. W jej pobliżu stoi zaś wykonany z brązu posąg króla Kazimierza Jagiellończyka, upamiętniający przejęcie Malborka przez państwo polskie w 1457 roku.
Monety malborskie.
Mała architektura w postaci trzech aluminiowych monet umocowanych w kamieniach, utworzonych dla upamiętnienia malborskiej mennicy działającej od XV wieku. Przedstawiają awers i rewers szeląga Konrada von Jungingena i awers szeląga Stefana Batorego.
Miniatura zamku krzyżackiego.
Miniatura zamku malborskiego w skali 1:30, wykonana z miniaturowych cegiełek, umieszczona przy placu Miejskim w okolicy ul. Piłsudskiego.
Otwarta ekspozycja machin oblężniczych.
Największa na świecie wystawa machin oblężniczych, ulokowana na podzamczu. Należą do nich 15-metrowa wieża oblężnicza, 13-metrowy trebusz, 24-osobowy taran. Wykonane zostały z dokładnością co do najmniejszego szczegółu, przy zastosowaniu oryginalnych średniowiecznych technik rzemieślniczych.
Ściana wspinaczkowa.
Alfa CLUB – kręgle, bilard.
Lodowisko w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Malborku.
Kryta pływalnia.
Pole do minigolfa.
Szkółka jeździecka.
Szkoła jazdy konnej w lipcu i sierpniu prowadzi zajęcia w Stegnie, od września zaś w Malborku.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0882s, zużywając 3.427mb pamięci.