Wzgórze Katedralne:
Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła.
Najstarsza budowla na Wzgórzu Katedralnym, wybudowana w latach 1329 – 1388. Gotycka katedra o konstrukcji halowej, trójnawowej. Posiada kilka przybudówek, m. in. Kaplicę św. Jerzego (Kaplica Polska) i Kaplicę Zbawiciela (Kaplica Szembeka). W jej wnętrzu znajdują się słynne barokowe organy. Co roku, od końca czerwca do sierpnia w bazylice odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej o 40-letniej tradycji.
Pałac Biskupi
Gotycko-barokowa budowla w południowo-wschodnim narożniku Wzgórza. Obecnie jest siedzibą Muzeum Mikołaja Kopernika, gdzie zobaczyć można wystawy poświęcone astronomowi i pamiątki po nim.
Wieża Radziejowskiego – Dzwonnica.
Najwyższa budowla Wzgórza, wybudowana w XVI-XVII wieku, w stylu gotycko-barokowym. Mieści się w niej planetarium, punkt widokowy z panorama na Frombork i okolice oraz wystawy sztuki współczesnej. Ciekawym obiektem jest wahadło Foucaulta, umożliwiające zaobserwowanie obrotowego charakteru Ziemi.
Wieża Kopernika.
Została zbudowana przed 1400 rokiem i jest najstarszym elementem fortyfikacji Wzgórza Katedralnego. W latach 1504-1543 należała do Mikołaja Kopernika i służyła mu jako mieszkanie. W jej wnętrzu znajduje się wystawa zatytułowana „Gabinet uczonego doby renesansu”, nawiązująca do pracowni astronoma.
Kanonie wewnętrzne.
Kanonia NMP – obecnie biblioteka. Nad jej głównym wejściem znajduje się zegar słoneczny.
Kurie kanonickie zewnętrzne i baszty obronne.
Brama południowa - główne wejście do kompleksu. Składa się z dwóch półkolistych baszt. Nad wejściem widnieją dwa herby: 1. Baranek z chorągiewką jako symbol Dominium Warmińskiego, 2. Maria Panna z Dzieciątkiem Jezus. W bramie znajduje się obecnie kasa muzeum. Tuż za nią rośnie dąb, stanowiący pomnik przyrody.
Kanonia św. Stanisława.
Kanonia św. Michała.
Kanonia św. Piotra
Kanonia św. Pawła.
Kanonia św. Ludwika
Kanonia św. Ignacego.
Kanonia Matki Boskiej Wniebowziętej.
Kanonie to unikatowe budowle willowe, będące domami fromborskich kanoników. Pierwsze powstały już na początku XIV wieku. Początkowo było ich 12, w XVIII wieku ich liczba wzrosła do 17, do chwili obecnej zaś zachowało się 7. Przez cały ten czas były rozbudowywane lub przebudowywane. Dziś ich wygląd jest tylko cieniem dawnej świetności, ponieważ nie zachowały się żadne elementy ich otoczenia takie jak: stajnie i inne budynki gospodarcze, dawne ogrody z fontannami, klomby czy założenia parkowe.
Szpital św. Ducha i kaplica św. Anny.
Zespół szpitalny z gotycką kaplicą św. Anny z końca XV wieku. Obiekty te przetrwały w niezmienionej formie od końca XVII wieku. Obecnie znajduje się tu Muzeum Historii Medycyny. Wewnątrz znajdują się dwa zabytkowe piece łaziebne i ambona w kaplicy. Ściany kaplicy pokrywa kompozycja malarska obrazująca Sąd Ostateczny. Wokół szpitala rozciąga się herbarium.
Wieża wodna.
Wieża z XVI wieku, wybudowana nad kanałem miejskim, będąca pierwszą w Polsce wieżą wodociągową. W jej wnętrzu znajdowało się urządzenie czerpakowe, prowadzące wodę do zbiornika na górze, z którego rurami z drewna płynęła do warowni i innych budynków. Miała za zadanie dostarczać wodę do Wzgórza Katedralnego. Stanowi unikatowy w skali europejskiej zabytek hydrotechniki. Obecnie znajduje się w niej punkt widokowy i kawiarnia, a u jej podnóża mieści się budynek Informacji Turystycznej „Globus” i sklep z pamiątkami.
Kościół św. Mikołaja.
XIV-wieczny budynek dawnego kościoła pw. św. Mikołaja. Przed II wojną światowej był wykorzystywany jako fara. Po wojnie zaś mieściła się w nim kotłownia miejska. Obecnie planuje się utworzyć tu muzeum diecezjalne. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica.
Kościół św. Wojciecha.
Neogotycki kościół, wybudowany w latach 1857-1861, dawniej ewangelicki, a obecnie rzymskokatolicki. W 1945 został częściowo zniszczony, odbudowany zaś w drugiej połowie XX wieku. Przylega do niego była pastorówka i szkoła ewangelicka.
Nowy Pałac Biskupi.
Neogotycki budynek na planie prostokąta. Powstał w 1845 roku na miejscu dawnych kurii: św. Andrzeja i św. J. Nepomucena. Do pałacu przylega duży ogród.
Powozownia.
Dawna powozownia przy pałacu biskupim, w której obecnie znajduje się Muzeum „Skarby z Poddasza”.
Baszta Rybacka.
Fragment średniowiecznych umocnień, odbudowany w latach 70-tych XX wieku.
Obserwatorium astronomiczne.
Położone w odległości 1,5 km od Fromborka, na Górze Żurawiej (47,5 m n.p.m.) obserwatorium wyposażone jest w teleskopy, lunety i taras obserwacyjny.
Port.
Największy port na południowym brzegu Zalewu. Znajduje się tu przejście graniczne dla podróżujących do Kaliningradu, przystań statków pasażerskich oraz niewielka przystań jachtowa. Port ma kształt długiego kanału zakończonego szerszym basenem. W kei zapewniony jest dostęp do prądu. W porcie toalety i prysznic typu toi toi, prysznice również dostępne we fromborskim campingu przy ul. Braniewskiej lub w szkolnym schronisku Copernicus przy ul. Elbląskiej.
Rejsy Monika
Rejsy wycieczkowe statkiem do Krynicy Morskiej, Tolkmicka i po Zalewie Wiślanym. Zgłoszenia i rezerwacje oraz kompleksowa informacja u armatora linii żeglugowej pod tel. 501 094 301 lub 509 396 161.
Tramwaj wodny
Rejsy tramwajem wodnym na trasie Frombork – Piaski i Braniewo/Nowa Pasłęka – Piaski.
Rejsy Flamingo
Rejsy wycieczkowe do Krynicy Morskiej i po Zalewie Wiślanym z atrakcjami, takimi jak dancing przy nabrzeżu. Firma oferuje możliwość zorganizowania imprez lub spotkań firmowych.
Basen odkryty przy ul. Braniewskiej
Wypożyczalnia rowerów.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0872s, zużywając 3.423mb pamięci.