Kościół św. Andrzeja Apostoła
Kościół w stylu gotyckim, wybudowany pierwotnie w 1325 roku, a następnie rozbudowany w latach 1380-1390 i na przełomie XVI/XVII wieku. Był integralną częścią czteroskrzydłowego klasztoru, stanowiąc jego południowe skrzydło. Pod koniec XVI wieku dobudowano do niego kaplicę św. Antoniego, w której znajduje się nagrobek Andrzeja i Baltazara Batorych. W tym samym czasie do klasztoru przybyli bracia bernardyni. Wystrój kościoła pochodzi z okresu XVII i XVIII stulecia, a obejmuje: osiem ołtarzy w stylu barokowym, rokokową ambonę, renesansowe stalle zakonne i płytę nagrobną biskupa Tylickiego w posadzce. Po I rozbiorze Polski włądze pruskie wydaliły zakonników, którzy powrócili do klasztoru dopiero po II wojnie światowej.
Kościół św. Anny i Szczepana
Późnogotycki kościół wybudowany w roku 1386 i wielokrotnie przebudowywany (1414, 1466, 1544, 1798, 1894). Posiada sklepienie siatkoe i sieciowo-gwiaździste, kwadratową wieżę nakrytą hełmem i chorągiewką oraz prezbiterium. Otacza go mur, w którym mieszczą się trzy bramy i pięć żelaznych furt. Wnętrze zaprojektowane zostało w układzie halowym, trójnawowym, z barokowym i neogotyckim wyposażeniem. Składają się na nie: organy z 1700 roku, stalle, chóołtarze, freski ścienne, a także cenny renesansowy krucyfiks. Opodal świątyni stoi plebania wybudowana na początku XIX wieku.
Kościół Więzienny św. Dyzmy w Barczewie
Kościół neogotycki wybudowany w roku 1873, przy barczewskim zakładzie karnym. Jest to budynek z czerwonej cegły, jednopiętrowy, z wieżą nad głónym portykiem, z neogtyckim wyposażeniem wnętrz: amboną, emporą, polichromią. W latach 1950-1989 służył jako magazyn, później przywróćono mu funkcję sakralną. Obecnie jest to jedyny w Polsce kościół w obrębie zakłądu karnego. Jego patronem jest św. Dyzma czyli Dobry Łotr.
Dawny kościół ewangelicko–augsburski
Neogotycki kościół ewangelicki, wzniesiony razem z plebanią w 1871 r. Budowla w układzie salowym, jednonawowa, ceglana z witrażowymi oknami i nakryta dwuspadowym dachem. Posiada 30-metrową wieżę i absydę, a jego wnętrze jest bardzo skromne: ławki, ołtarz, ambona i organy. Po wojnie nieużywany, z czasem stał się magazynem dla Muzeum Warmii i Mazur.
Synagoga
Ostatnia zachowana na Warmii synagoga żydowska, wybudowana pod koniec XIX wieku. Jest to dwupiętrowy budynek, którego sufit i posadzki wyłożono płytkami ceramicznymi. Posiada chór opierający się na dwóch słupach z balustradą. W 1937 roku została sprzedana prywatnej osobie. Obecnie znajduje się w niej galeria sztuki Stowarzyszenia „Pojezierze”.
Pozostałości zamku biskupiego
Zamek biskupów warmińskich w Barczewie wybudowano w roku 1380 nad rzeką Pisą. Składał się z dwóch skrzydeł, o dwóch lub trzech kondygnacjach, wieży południowej i muru kurtynowego. Był on siedzibą burgrabii i mieścił w sobie sale urzędowe, mieszkalne, rewfektarz i kaplicę. W 1798 r. został strawiony pożarem i już nieodbudowany. Jedynie jego skrzydło mieszkalne wykorzystano do budowy szkoły ewnagelickiej.
Pozostałości murów miejskich
Barczewo zostało otoczone ceglanymi murami miejskimi w 1386 roku. Posiadały one system baszt i wież. Do dziś zachowały się zaledwie ich fragmenty.
Brama południowa
Jedną z dwóch głównych bram miejskich Barczewa była Brama Południowa, zwana też Olsztyńską. Do dziś zachował się jedynie niewielki jej fragment w postaci dwóch kolumn. Wykonane na planie kwadratu, ceglane i otynkowane, zwieńczone są czterospadowymi daszkami i figurami z XIX wieku przedstawiającymi św. Agatę i św. Rozalię. Oryginalne drewniane rzeźby umieszono w Muzeum F. Nowowiejskiego, na kolumnach zaś umieszczono repliki z tworzywa sztucznego.
Szpital św. Antoniego (Mariacki).
Szpital wybudowany na początku XX wieku, w którym znajdowała się kaplica św. Antoniego i figura Matki Boskiej. Po pożarze w 1955 stracił neogotycki wyustrój, zlikwidowano też kaplicę, a sprzęt z niej przeniesiono do kościoła sw. Anny. Przez lata był nieużywany, obecnie został przekazany Związkowi Kawalerów Maltańskich.
Ratusz
Neogotycki ratusz wybudowany w XIX wieku na barczewskim Rynku. Budynek na planie prostokąta jednokondygnacyjny z poddaszem i piwnicą, kryty dacem dwuspadowym, z ceramiczną dachówką. Środek dachu zajmuje ośmiokątna wieża z zegarami po czterech stronach i ażurową balustradą, nakryta hełmem. Budynek do dziś jest siedzibą władz miejskich.
Wieża ciśnień z 1907 r.
Brama cmentarna
Zabytkowa murowana brama z czerwonej cegłyna dawnym cmentarzu katolickim, założonym w połowie XIX wieku na wzgórzu zwanym „Świętą Górą”. Do lat 90. stała tu również neogotycka kaplica. Cmentarz choć zaniedbany pełen jej ciekawych przykładów architektury cmentarnej, jak krzyże, kapliczki i ogrodzenia.
Kapliczki przydrożne z XVII – XX wieku.
Zakład karny
Barczewski zkałd karny został założony na terenach dawnego klaszoru franciszkanów. Część budynków pochodzi z XVIII wieku. Na terenie zakładu znajduje się również neogotycki kościół pw. św. Dyzmy.
Góra Krzyżowa
Wzniesienie położone ok 2 km od Barczewa, w pobliżu wsi Zalesie, na któym odkryto ślady grodziska pruskiego.
Muzeum F. Nowowiejskiego
Amfiteatr miejski
Mosty na rzece Pisie i Kiermas
Centrum Kultury i Promocji Gminy
Stadnina koni Kierzbuń
Ranczo Bartołty
Stadnina koni Radosty
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0869s, zużywając 3.421mb pamięci.