warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Turystyka i rozrywka

Zabytki i atrakcje turystyczne

Tolkmicko data dodania: 4 marca 2013, 13:29

  • Kościół pw. św. Jakuba Apostoła.

      Wybudowany w drugiej połowie XIV wieku, w miejscu dawnego drewnianego kościoła. Wielokrotnie trawiony pożarem i odbudowywany. Posiada trójnawowy układ wnętrza. Transept i prezbiterium pochodzą z roku 1900. Ciekawymi elementami konstrukcji są: wieżyczki schodowe, arkady wieńczące nawę poprzeczna i gotycki portal. Na zewnątrz, pod fasadą wieży znajdują się dwie rzeźby z pierwszej połowy XVIII wieku – Madonna z roku 1736 roku i św. Jan Nepomucen z roku 1736.

  • Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej.

      Kościół polskokatolicki (od 1946 roku) założony w miejscu dawnego zboru ewangelickiego. Budynek wzniesiono w 1887 roku w stylu neogotyckim.

  • Kaplica cmentarna.

      Wybudowana w połowie XVIII wieku kaplica barokowa, usytuowana na XIX-wiecznym cmentarzu. Budowla na planie prostokąta. Jej wschodnie i zachodnie fasady wieńczą barokowe szczyty. Od zachodniej strony mieści się półokrągła nisza, w której stała dawniej figura świętego.

  • Baszta gotycka i pozostałości fortyfikacji miejskich.

      Po XIV-wiecznych fortyfikacjach miejskich, w postaci murów, baszt, 5 bram i 2 furt zachowała się czworoboczna, ceglana baszta gotycka. Pod względem konstrukcji jest to budowla na palnie prostokąta, dwukondygnacyjna, pokryta dachem namiotowym. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie przebudowywana i remontowana.

  • Budynek dworca PKP z 1867 roku.

  • Architektura mieszkalna z XIX-XX wieku.

  • Kapliczki przydrożne.

      Postawione pod koniec XVII wieku kapliczki, przy drodze wiodącej do Kadyn.

  • Grodzisko Wały Tolkmita.

      Pozostałości grodziska staropruskiego, ok. 3 km od Tolkmicka w stronę Kadyn. W dolince rzeki Stradanki, pośród lasów leżą kontury obwałowań, fos i umocnień o wysokości do 7 m, długości 350 m i 150 m szerokości. Według podań ludowych grodzisko związane jest z założycielami Tolkmicka – pruskim rodzeństwem Tolko i Mitą. Badania archeologiczne dowodzą, że gród istniał ok. VII-V wieku p.n.e. Użytkowany był przez Słowian kultury łużyckiej i Prusów.

  • Święty Kamień.

      Olbrzymi głaz narzutowy, o obwodzie 13,8 m, leżący w wodach Zalewu Wiślanego, 30 m od brzegu. Według jednej z hipotez służył plemionom pruskim jako ołtarz ofiarny. Składali oni na nim ofiary swemu bogu Churcho. Według innej legendy cisnął go do wody rozgniewany na brata Olbrzym zamieszkujący tolkmickie lasy.

  • Wzgórze Starościńskie.

      Inaczej Wzgórze Zamkowe. Mieszczą się tu piwnice dawnego pałacu Działyńskich z początku XVIII wieku, wybudowanego z kolei w miejscu dawnego dworku i folwarku, a wcześniej zamku krzyżackiego (1454). Pałac rozebrano w latach 1803-1870.

  • Port i przystań jachtowa.

      Największy port na Zalewie Wiślanym. Powstał już w latach 1862-1864. Co ciekawe, do XIX wieku wyrabiano tu kawior z jesiotra. W 2012 w zachodniej części portu powstała profesjonalna przystań jachtowa, na której dostępne są: wygodne pomosty, prąd, woda, toaleta, a w niedalekiej odległości stacja benzynowa. Port ma kształt kanału z falochronami, przechodzącego dalej w szerszy basen. Część nabrzeża zarezerwowana jest dla jednostek białej floty. W porcie mieści się budynek bosmanatu, bazy rybackiej i placówka SAR-u.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.