warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Pasłęk data dodania: 4 marca 2013, 12:25

  • Szlak żółty.

      Szlak regionalny o długości 128,7 km z Elbląga do Gorynia, wiodący przez okolice Kanału Elbląskiego, na trasie którego leżą m.in.:

    • Przezmark – staropruska osada, w której znajduje się gotycki kościół z XIII wieku z barokowym wyposażeniem.

    • Weklice – osada, w której od I do IV wieku przebywali Goci; znaleziono tu ślady działalności człowieka z epoki neolitu, brązu i żelaza.

    • Pasłęk – miasto założone w 1297 przez holenderskich osadników, w którym zachowały się zabytki takie jak: mury obronne z Bramą Kamienną i Młyńską, zamek, ratusz i średniowieczny kościół św. Bartłomieja na Starówce, kościół św. Jerzego z XVI wieku, wieża ciśnień z początku XX wieku i cmentarz żydowski z 1817 r.

    • Małdyty – dawna osada krzyżacka, której znaczenie wzrosło w XIX wieku, po wybudowaniu Kanału Elbląskiego i linii kolejowej.

    • Zalewo – miasto w powiecie iławskim, które prawa miejskie otrzymało w 1305 roku. Zachował się tu kościół gotycki z XIV wieku, pozostałości murów miejskich z XIV-XVI wieku i XIX-wieczna zabudowa miejska.

    • Kamieniec – była siedziba pruskiego rodu von Finck Finckenstein, w 1720 roku wybudowano tu pałac nazywany „Wersalem Północy”, zniszczony przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Pałac gościł w swych progach królów i cesarzy m.in. Napoleona Bonaparte, który przebywał tu wraz z kochanką, Marią Walewską.

    • Susz – miasto założone w 1305 r. nad Jeziorem Suskim, w którym zachowały się m.in. średniowieczny kościół pw. św. Antoniego z renesansowym i barokowym wyposażeniem, pruskie grodzisko w parku miejskim, neogotycki kościół św. Rozalii i kamienice z przełomu XIX/XX wieku.

    • Kisielice – miasto założone w XIII wieku, w którym zachował się zabytkowy kościół z XIV wieku i wieża wodociągowa z początku XX wieku.

  • Szlak czarny.

      Szlak o długości 7,4 km, z Pasłęka do Oleśnicy. Stanowi łącznik między zielonym szlakiem z Elbląga do Iławy a szlakiem żółtym, z Elbląga do Gorynia.

  • Szlak Młynarsko-Pasłęcki.

      Szlak o długości ok. 56 km, biegnący południowo-wschodnią częścią Wysoczyzny Elbląskiej, zahaczający o tereny Równiny Warmińskiej. Charakteryzuje się dość dużą rozpiętością wysokości, sięgającą 167 m. Rozpoczyna się w Bażantarni, skąd kieruje się do Kamiennika Wielkiego, a dalej w kierunku północnym do Zastawna, gdzie w miejscowym gospodarstwie agroturystycznym można popróbować jazdy konnej. Po 24 km szlak dociera do Młynar, a kilka kilometrów dalej do Rezerwatu przyrody „Lenki”,chroniącego starodrzewy modrzewi i buków. Kolejnym przystankiem jest założone w XII wieku miasteczko Pasłęk, gdzie zachowały się zabytki takie jak: ratusz z XV/XVI wieku, fragmenty XIV-wiecznych murów z bramami: kamienną i młyńską, kościół z XIV wieku i kamieniczki z XVIII i XIX wieku. Następnie szlak kieruje się do Weklic i Przezmarka, a stamtąd przez Nowinę i Gronowo Górne dociera do Elbląga, gdzie kończy swój bieg.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.