warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Przyroda

Przyroda

Pasłęk data dodania: 4 marca 2013, 12:20

Gmina Pasłęk leży na styku czterech mezoregionów geograficznych: Wysoczyzny Elbląskiej, Żuław Wiślanych, Równiny Warmińskiej i Pojezierza Iławskiego. Ma to swoje odbicie w ciekawym i zróżnicowanym krajobrazie terenu. Ważnym elementem krajobrazotwórczym jest tu rzeka Wąska, wraz z bocznymi rozgałęzieniami, w dolinie której utworzono Obszar Chronionego Krajobrazu. W obrębie terenu chronionego znajduje się urokliwy Park Ekologiczny im. Stanisława Pankalli, stanowiący połączenie rezerwatu przyrody oraz ośrodka wypoczynku i rekreacji. Jego centralnym punktem jest jezioro służące mieszkańcom jako kąpielisko miejskie. Nieopodal wsi Kwitajny leży leśny rezerwat przyrody „Kruki pasłęckie” z cennymi pomnikowymi dębami. Niedaleko stąd do Jeziora Druzno i Kanału Elbląskiego, z jego systemem unikatowym pochylni. W pobliskich gminach, położone są zaś kolejne rezerwaty przyrody – leśny rezerwat „Lenki” w gminie Młynary i torfowiskowy „Osiek II” w gminie Wilczęta.

  • Park Ekologiczny im. Stanisława Pankalli.

      Kąpielisko miejskie z pakiem leśnym. W jego centrum znajduje się jezioro zasilane wodami rzeki Wąskiej. Teren parku wykorzystywany jest jako miejsce wypoczynku i rekreacji. Odznacza się malowniczym położeniem, dużymi walorami przyrodniczymi i ciekawym zagospodarowaniem. Można tu zobaczyć wiele gatunków flory i fauny, zróżnicowanie form przyrodniczych obejmujące jezioro, rzekę, jej liczne dopływy, wąwozy, lasy, kanały i ścieżki spacerowe. To wszystko zaś uzupełniają wkomponowane urządzenia służące rekreacji na łonie natury.

  • Obszar Chronionego Krajobrazu Rzeki Wąskiej.

      Obszar chroniony obejmuje dolinę rzeki Wąskiej wraz ze strefą przydolinną a także dolinę rzeki Sały i jej okolice. Utworzony został celem ochrony wielu występujących tu gatunków roślin i zwierząt, jak również zachowania walorów krajobrazowych. Szczególnie cennym elementem krajobrazu są pierwotne zbiorowiska pradoliny rzeki Wąskiej, występujące tu pasy łęgów wierzbowych i jesionowo-olszowych, rzadkie rośliny takie jak skrzyp olbrzymi i listera jajowata oraz ryby objęte ścisłą ochroną, jak różanka czy koza.

  • Rezerwat przyrody "Kruki Pasłęckie".

      Rezerwat leśny o powierzchni ok. 10 ha, położony w okolicach miejscowości Kwitajny. Utworzony został celem ochrony lasu liściastego z pojedynczymi, pomnikowymi, ponad 250-letnimi dębami.

  • Rezerwat przyrody „Lenki”.

      Leśny rezerwat przyrody o powierzchni 9,74 ha, położony w gminie Młynary, na zachodzie Równiny Warmińskiej. Utworzono go celem zachowania starodrzewów modrzewi i buków ich bogatego runa, w skład którego wchodzą gatunki takie jak: zawilec gajowy, nerecznica samcza, fiołek leśny, jaskier kosmaty, czworolist pospolity, sałatnik leśny, przylaszczka pospolita, marzanka wonna i czyściec leśny.

  • Rezerwat Przyrody „Osiek II”.

      Rezerwat torfowiskowy o powierzchni 43,6 ha w gminie Wilczęta na Równinie Warmińskiej, utworzony celem ochrony stanowisk ginącej maliny moroszki.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.