warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Okolice

Okolice Reszla

Reszel data dodania: 4 marca 2013, 13:09

Bezławki

  • Zamek krzyżacki z XIV wieku.

      Jednoskrzydłowy zamek otoczony kamiennym murem z czterema basztami otwartymi do dziedzińca i wieżą bramną. Na początku XV wieku był siedzibą księcia Bolesława Świdrygiełły. W zamku znajdowała się również kaplica. W 1513 r. utworzono z niego kościół, który od 1525 roku do lat 70. XX wieku należał do wspólnoty ewangelicko-augsburskiej. Obecnie jest kościołem filialnym parafii katolickiej w Wilkowie. Z obiektem wiąże się legenda o św. Graalu. Miał tu trafić z Litwy, przywieziony przez księcia Świdrygiełłę. W 1520 roku rzekomo został zamurowany w ścianie zamku, a później ślad po nim zaginął.

Leginy

  • Kościół św. Marii Magdaleny z 1824 roku.

      Murowany kościół salowy, z kruchta i zakrystią oraz wieża dobudowaną w 1910 r. Posiada barokowy ołtarz z 1745 roku przedstawiający obraz św. Marii Magdaleny i rzeźby Chrystusa i Jana Chrzciciela, ołtarze boczne z XVII wieku, przy kościele zaś znajduje się cmentarz z zabytkowymi nagrobkami.

Łężany

  • Pałac w Łężanach

      Neobarokowy pałac należący do pruskiego rodu szlacheckiego von Fischer-Lossainen został wybudowany w latach 1909-11. Kompleks pałacowy obejmuje ponadto zespół parkowy i budynki gospodarcze. Obiekt umiejscowiony jest nad brzegiem jeziora Legińskiego. Bogato zdobioną budowlę wzniesiono na planie prostokąta. Wewnątrz znajdowało się 27 pokoi, sala balowa i biblioteka, wszystkoie stylowo urządzone i wyposażone w udogodnienia takie jak łazienki, elektryczność i centralne ogrzewanie. Wśród zabudowań gospodarczych funkcjonował m.in. młyn i cegielnia.

      Po II wojnie światowej pałac pozostał nienaruszony. Rozkradziono jednak mieni ruchome. Utworzono w nim wkrótce Fundusz Wczasów Pracowniczych, pod koniec lat 50. zaś budynek został przejęty przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. W latach 90. wydzierżawiony został posłowi Tadeuszowi Matyjkowi, a w 2003 roku wrócił w ręce Uniwersytetu. Pałac i jego otoczenie udostępnione są dla zwiedzających.

  • Mauzoleum i cmentarz.

      Mauzoleum rodziny Fischer-Losseinen leży w lesie, na północ od pałacu. Zostało wybudowane na początku XX w. Pod kryptą grobową znajduje się kaplica. Po wojnie zostało zdewastowane, a kaplicę przystosowano na potrzeby parafii katolickiej w Leginach.

Ramty

  • Dwór z XIX wieku

      Dwór wybudowany w połowie XIX wieku na planie litery L. Do 1945 roku należał do rodziny Trenkmann. Jest to budynek parterowy, przykryty dwuspadowym dachem, z elewacją ozdobioną klasycystycznym detalem i gankiem. Przy obiekcie znajduje się rozległy park i zabudowania gospodarcze.

Robawy

  • Kaplica św. Anny

      Kaplica ufundowana w 1733 roku i rozbudowana w 1929. Jest to budowla orientowana w stylu barokowym. Wewnątrz posiada sklepienie krzyżowe i dach siodłowy. Jednym z elementów wyposażenia jest rokokowy ołtarzyk z rzeźbą Piety z 1671 r.

  • Barokowe kaplice stacji różańcowych na drodze z Reszla do Świętej Lipki.

Worpławki

  • Dwór z II poł. XIX wieku.

Czarnowiec

  • Dwór z początku XX wieku

      Budynek na planie prostokąta, zwieńczony dachem naczółkowym. Jego elewację wzdłużną zdobi trójosiowy ryzalit, w elewacji bocznej zaś znajduje się drewniany ganek. Przy dworze, który obecnie stanowi własność prywatną. leży nieduży park.

Wanguty

  • Dwór z XVIII/XIX w. - własność prywatna.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.