warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Historia

Rys historyczny

Barczewo data dodania: 4 marca 2013, 14:00

Historia Barczewa sięga XIII wieku. Ziemią zwaną Gunlauken zarządzał niejaki Kun książę pruski, w 1239 zaś jego siedzibę zniszczył Otto z Brunswiku wraz z Krzyżakami, a w 1254 władzę biskup warmiński Anzelm. W 1325 wójt Fryderyk von Liebenzell wzniósł tu strażnicę obronną, a cztery lata później osadzie o nazwie Wartberg nadano coś na kształt praw miejskich. W połowie XIV wieku została ona doszczętnie zniszczona przez wojska litewskie, a po dziesięciu założona na nowo w tym samym miejscu. Osada otrzymała ponownie prawa miejskie w 1364 roku. W północno-wschodniej części miasta, nad rzeką Pisą wznosił się zamek biskupi, najmniejszy zamek na Warmii, a jego budowa zakończyła się ok 1380 r. W pobliżu warowni zniesiono kościół św. Anny i św. Szczepana oraz klasztor franciszkański wraz z kościołem św. Andrzeja Apostoła. Pod koniec XIV stulecia miasto otoczono murami obronnymi z basztami i dwiema naprzeciwległymi bramami – Olsztyńską i Jeziorańską.

W 1466 roku wraz z całą Warmią Barczewo przeszło pod panowanie polskie. Przez wieki miasto nękane było najazdami, pożarami i epidemiami. Druga połowa XVI stulecia przyniosła rozwój rzemiosła oraz budownictwa miejskiego. W 1772 roku po I rozbiorze Polski miasto włączono do zaboru pruskiego. W 1810 r. władze zarządziły likwidacje wszystkich klasztorów i konfiskatę ich majątków. Zajęte budynki objęto sekularyzacją, a w części z nich utworzono więzienie.

Na przełomie XIX i XX wieku nastąpił ogromny rozwój miasta,wybudowano obiekty takie jak: kościół więzienny i ewangelicki, synagoga, szpital, domy dziecka i inne budynki użyteczności publicznej. Odnowiono ulice i place, pobudowano fabryki i zakłady usłogowo-rzemieślnicze. W 1872 r. otworzono linie kolejową, w 1883 rozpoczęto wydawanie lokalnej gazety i wybudowano drogę do Olsztyna. W plebiscycie z 1920 r. decyzją mieszkańców miasto pozostało w państwie pruskim. Do Polski wróciła dopiero w 1945 roku. Po radzieckiej okupacji miasto jednak było poważnie zniszczone.

Znaną postacią związaną z Barczewem był polski kompozytor Feliks Nowowiejski, który napisał muzykę do słów patriotycznej pieśni „Roty”. W mieście znajduje muzeum upamiętniające jego osobę.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.