Historia Reszla sięga 1241 roku, gdy Krzyżacy zajęli gród plemienia Bartów, o nazwie Resel. Na jego miejscu postawili strażnicę. Przez następne trzydziestolecie trwały walki pomiędzy Zakonem a Prusami, które ustały w 1273 r. Gród już w 1254 przypadł kapitule warmińskiej, ale faktycznie biskupi przejęli go dopiero w roku 1275. W 1300 roku mieszkańcy Braniewa złożyli przy strażnicy reszelskiej osadę handlową. Dzięki jej szybkiemu rozwojowi gród otrzymał w 1337 roku przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim. Miasto wzniesione zostało według średniowiecznego układu urbanistycznego, w 1372 zaś otoczono je murami obronnymi z trzema basztami: Wysoką, Królewiecką i Rybacką. Na ówczesny czas było to trzecie pod względem wielkości miasto na Warmii. Po bitwie pod Grunwaldem początkowo weszło ono po panowanie polskie, lecz wkrótce przywrócono władzę zakonną. Dopiero w 1462 przekazano miasto biskupom warmińskim, a po wojnie trzynastoletniej koronie polskiej.
W Królestwie Polskim Reszel został miastem granicznym. W 1505 roku rozpoczęto budowę nowych murów miejskich, a fortyfikacje te obroniły miasto przed napaścią wojsk krzyżackich w 1520 roku. XV i XVI wiek przyniósł miastu szybki rozwój, który w okresie baroku jeszcze się zintensyfikował. Funkcjonowało tu wiele warsztatów malarskich i złotniczych. W 1631 roku Jezuici utworzyli kolegium, w którym uczyli się katolicy i protestanci. Mecenasem szkoły był król Jan Kazimierz, utworzył on na jej rzecz specjalny fundusz. W 1655 roku miasto wykupiło się spod władzy biskupiej. Jednym z ostatnich biskupów warmińskich w Reszlu był Ignacy Krasicki.
W roku 1772, po I rozbiorze Polski Reszel wraz z Warmią trafił pod panowanie pruskie. Zamek przekształcono w więzienie oraz magazyn. Początek XIX wieku przyniósł miastu dwa niszczycielskie pożary, z których ocalało niewiele zabudowań. Część murów obronnych przeznaczono wówczas na odbudowę miasta, a zamek przejęła wspólnota ewangelicka. W 1816 r. wybudowano ratusz. Dalsze pożary przyczyniły się do osłabienia miasta, które w 1914 roku zajęli Rosjanie.
Po II wojnie światowej miasto bez większego szwanku wróciło do terytorium Polski. Z biegiem lat rozebrano wiele zabytkowych budynków, rekonstrukcję zamku zaś rozpoczęto w 1956 roku. Miasto administracyjnie należało najpierw do powiatu Biskupiec, później zaś województwa olsztyńskiego, a obecnie powiatu kętrzyńskiego.
Z historią Reszla związanych jest kilka ciekawostek. W 1811 roku miało tu miejsce ostatnie w Europie spalenie czarownicy na stosie. Oskarżona o czary, a przede wszystkim o wzniecenie pożaru Barbara Zdunk po trwającym trzy lata procesie została stracona wyrokiem sądu pruskiego.
Stulecie później, w 1910 w jednej z reszelskich fabryk wybudowano samolot – jednopłatowiec z silnikiem o mocy 50 KM. Była to jedyna latająca maszyna wyprodukowana w tym mieście.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.095s, zużywając 3.419mb pamięci.