warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Aktualności

Wystąpił 19 marca w Elblągu... Zbigniew Wodecki nie żyje

Elbląg data dodania: 22 maja 2017, 15:33

Zbigniew Wodecki, wspaniały artysta, jeden z największych polskich piosenkarzy nie żyje. Miał 67 lat. Na jego oficjalnej stronie internetowej wodecki.pl przed chwilą zamieszczona została nastepująca informacja:

W piątek 5 maja Zbigniew Wodecki przeszedł w Warszawie operację bypass-ów. Jeszcze w niedzielę czuł się dobrze i rozmawiał z bliskimi. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu. Mimo niezwykłej woli życia i staraniom lekarzy udar dokonał nieodwracalnych obrażeń. Odszedł od nas w dniu 22. maja w jednym z Warszawskich szpitali. Żona i dzieci byli przy nim. Zostanie pochowany w ukochanym Krakowie.

Artysta wielokrotnie występował w Elblągu. Ostatni raz mieliśmy okazję usłyszeć go w naszym mieście na koncercie galowym w dniu 19 marca bieżącego roku podczas XXI edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?" Kilka lat wcześniej, 15 grudnia 2013 roku, Zbigniew Wodecki wziął udział w koncercie z okazji 15-lecia Elbląskiego Stowarzyszenia Organizatorów Pomocy Społecznej. Wystapił wówczas na deskach Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Śpiewał przy akompaniamencie muzyków Elbląskiej Orkeistry Kameralnej. W tym koncercie charytatywnym wystąpiła także Alicja Majewska oraz Włodzimierz Korcz. Elblążanie mogli wówczas usłyszeć najbardziej znane piosenki Zbigniewa Wodeckiego, m.in.: Zacznij od Bacha, Z Tobą chce oglądać świat, Chałupy welcome to...

Przygodę z muzyką rozpoczał w wieku zaledwie 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II st. im. W. Żeleńskiego na ulicy Basztowej w Krakowie, w klasie skrzypiec Juliusza Webera. W 1972 roku zadebiutował jako piosenkarz na festiwalu w Opolu. Znany z wielu przebojów, jak "Zacznij od Bacha", "Pszczółka Maja" czy "Z Tobą chcę oglądać świat", "Lubię wracać tam, gdzie byłem" Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako gospodarz prowadził telewizyjny program muzyczny TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd”. Był jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”. 

Przypominamy jeden z największych przebojów tego wielkiego artysty: "Lubię wracać tam, gdzie byłem" (1983 r.,muzyka: Zbigniew Wodecki, słowa: Wojciech Mlynarski)

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.