warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Aktualności

Na ratunek starym księgozbiorom

Elbląg data dodania: 9 lipca 2014, 13:14

W trosce o liczący ponad 57 tys. woluminów zabytkowy księgozbiór znajdujący się w zbiorach Biblioteki Elbląskiej – robimy wszystko, aby w jak najlepszym stanie móc zachować go dla przyszłych pokoleń. Tylko w ciągu ostatnich 4 lat konserwacji poddanych zostało ponad 3,5 tys. książek, kolejnych 5 tys. będziemy mogli zabezpieczyć, realizując dwuletni projekt „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. – kontynuacja”.

Proces konserwacji zachowawczej zbiorów zabytkowych BE rozpoczął się w roku 2010. Od tamtej pory, w ramach realizowanych projektów udało nam się zabezpieczyć druki z XV-XVII wieku, a także część druków z XVIII wieku. To dzięki ministerialnym środkom, które udaje się nam pozyskiwać – możliwe są dalsze prace nad konserwacją cennego dla biblioteki i miasta zabytkowego księgozbioru. Obecnie w bibliotece rozpoczęliśmy realizację dwuletniego projektu „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. – kontynuacja”. Jeszcze w tym roku konserwacji poddanych zostanie 2540 woluminów, a w przyszłym – kolejnych 2557 książek. Są wśród nich cenne polonika, m.in. pochodzące z elbląskich oficyn drukarskich: Samela Preussa i jego następców oraz Jana Gotlieba Nohrmanna. W ten sposób zakończone zostaną prace nad drukami wydanymi do 1800 r.

- Prace obejmują konserwację zachowawczą książek, w tym oczyszczenie poszczególnych woluminów, a także wykonanie drobnych napraw. Wszelkie prace konserwatorskie poprzedzone są oceną stanu zachowania poszczególnych woluminów i wykonaniem szczegółowej dokumentacji fotograficznej. Woluminy ze śladami zniszczeń mikrobiologicznych zostaną poddane dezynfekcji w komorze fumigacyjnej Biblioteki Elbląskiej. Wszystkie książki zaopatrzone zostaną ponadto w opakowania ochronne wykonane z bezkwasowej tektury – mówi Ewa Chlebus, jedna z konserwatorek pracujących w Bibliotece Elbląskiej.

W realizowany projekt, oprócz konserwatorów pracujących w bibliotece, zaangażowani są również specjaliści różnych dziedzin: dr Joanna Karbowska-Berent z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry z UMK w Toruniu (specjalista mikrobiolog, która dokona ekspertyzy zanieczyszczeń), prof. dr hab. Elżbieta Jabłońska z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry i Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu (konsultacje dotyczące zagadnień konserwacji księgozbioru), prof. dr hab. ks. Julian Wojtkowski, biskup senior Archidiecezji Warmińskiej oraz dr hab. Jan Gancewski z Instytutu Historii Stosunków Międzynarodowych UWM w Olsztynie (konsultacje dotyczące zagadnień historycznych i proweniencyjnych).

Dwuletni projekt „Konserwacja zachowawcza zbioru starych druków z XVIII w. – kontynuacja” dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całkowita kwota projektu wynosi 260 300 zł.

Relacje z prac konserwatorskich można śledzić na blogu konserwatorskim Biblioteki Elbląskiej: http://pracownia-konserwacji.blogspot.com/

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.