warmia24.pl › artykuły
Artykułów w bazie danych: ()

Aktualności

Jak czyste są wody Europy?

data dodania: 29 maja 2014, 10:00

Przed zbliżającym się wakacjami, Unia Europejska przedstawia raport o czystości wody w europejskich kąpieliskach. Cypr i Luksemburg są liderami, Polska wypada przeciętnie - jak podaje serwis EurActiv.pl.

Europejska Agencja Środowiska (EEA), która zajmuje się opracowaniem i dostarczaniem innym instytucjom unijnym danych dotyczących środowiska, opublikowała 27 maja swój doroczny raport o jakości wody w europejskich kąpieliskach .

Wnioski raportu

Wnioski z niego płynące są w zdecydowanej większości optymistyczne i uspokajające przed początkiem letniego sezonu urlopowego. 95 proc. z 22 tys. nadzorowanych przez EEA kąpielisk w UE oraz Albanii i Szwajcarii spełnia minimalne kryteria środowiskowe co do jakości wody. Ponadto, są dwa państwa, w których wszystkie kąpieliska znalazły się w najwyższej kategorii jakości –są to Cypr i Luksemburg.

W Polsce nie jest tak różowo – pod względem wyników nasz kraj wyraźnie jest w grupie państw o słabszych wynikach, jednak nie najgorszych. Na 200 kąpielisk, z których dostarczono wystarczającej liczby próbek, tylko dwie trzecie (137) zostało przypisanych do najwyższej kategorii. W całej UE 82,6 proc. kąpielisk ma tę kategorię, tak więc Polska na tym tle wypada gorzej.

Tylko w jednym kąpielisku w Polsce (0,5 proc.) - plaża Tarpno w powiecie grudziądzkim – jakość wody została uznana za niedostateczną.  We wszystkich przebadanych państwach największy odsetek kąpielisk z niedostateczną jakością wody jest w Albanii – 8,2 proc.

To jednak nie oddaje pełnego obrazu sytuacji – te 8,2 proc. w Albanii oznacza tylko 6 kąpielisk. We Włoszech i Francji (w których jest najwięcej z przebadanych kąpielisk) natomiast, gdzie niedostateczna jakość wody została stwierdzona w, odpowiednio, 2,5 proc. i 3,5 proc. kąpielisk, liczby bezwzględne wyglądają już dużo gorzej. We Włoszech 138 kąpielisk, najwięcej w całej UE, nie spełnia wymogów EEA. We Francji jest to natomiast 116.

Najmniejszy udział kąpielisk o największym stopniu jakości jest w Rumunii, gdzie tylko jedna trzecia (17 kąpielisk) spełnia najwyższe wymogi. Dalej jest Albania (50,7 proc., 37), Węgry (53,1 proc., 128) i Łotwa (54,9 proc., 28). Jak widać, są to państwa z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, tzw. nowej Unii (prócz Albanii).

By uczynić cały raport bardziej przystępnym dla obywateli, EEA przygotowała specjalną interaktywną mapę . Zależy od skali, w jakiej ją oglądamy, przedstawia ona albo wyniki ogólne dla całego państwa, albo dokładne dane dotyczące poszczególnych kąpielisk. Każde z nich ma przypisany kolor zależnie od swojej kategorii, więc już na pierwszy rzut oka widać, gdzie można znaleźć te najczystsze. Po kliknięciu zaś na dowolne z nich, przedstawiane są szczegółowe wyniki danego miejsca.

Co ocenia EEA?

EEA ocenia jakość wody pod względem bakteriologicznym. Kontrolowane są na podstawie poziomów bakterii wskazujących na zanieczyszczenie wody poprzez ścieki czy zwierzęta. Nie są brane natomiast pod uwagę inne zanieczyszczenia, jak na przykład śmieci. Na podstawie poziomu występowania danemu kąpielisku przypisywana jest jedna z czterech kategorii jakości – doskonała, dobra, wystarczająca lub niedostateczna. Dane dostarczane są przez władze lokalne.

Przy okazji, dzięki raportowi stwierdzono, że ponad 70 proc. z kąpielisk unijnych (a przynajmniej tych monitorowanych przez EEA) jest w zaledwie czterech państwach. Są to Francja, Hiszpania, Niemcy i Włochy. 

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.