Braniewo stanowi ważny węzeł drogowy i kolejowy. Krzyżują się tu drogi krajowe i wojewódzkie: 54, 504 i 507. Komunikację z bliższymi i dalszymi miastami Polski zapewniają przedsiębiorstwa PKS i przewoźnicy prywatni. Istnieje również połączenie kolejowe z Elblągiem, Gronowem i Olsztynem. Na rzece Pasłęce wybudowano w ramach projektu „Pętla Żuławska” przystań żeglarska, umożliwiającą cumowanie jachtów i małych łodzi. Dostęp do niej istnieje od Zalewu Wiślanego poprzez port w Nowej Pasłęce.
Braniewo to miasto o bogatej historii, ciekawym krajobrazie i atrakcyjnym położeniu. W średniowieczu było ono ważnym ośrodkiem kultury i gospodarki – pierwszą stolicą Warmii i siedzibą biskupów. W mieście zachowało się wiele zabytków architektury, rejestrujących czasy jego największej świetności. Od wielu lat trwają tu prace na odbudową zabytkowej Starówki braniewskiej, podczas których przywrócono blask licznym budowlom. Przez Braniewo wiodą liczne szlaki turystyczne – piesze i rowerowe, w tym również trasy międzynarodowe obejmujące najciekawsze zabytki i najpiękniejsze zakątki regionu. Na uwagę zasługuje również przyroda – miasto i jego okolice leżą bowiem na terenie chronionych parków i rezerwatów przyrody, które rejestrują bogactwo świata roślin i zwierząt. Sąsiedztwo Zalewu Wiślanego i innych nadzalewowych miasteczek, a także bliskość większych miast Pomorza i Warmii podnoszą walory Braniewa i czynią zeń coraz bardziej aktywny ośrodek turystyczny. Dochodzą do tego lokalne atrakcje, takie jak najmniejsze w Polsce ZOO połączone z ogrodem botanicznym i tradycyjne imprezy, jak na przykład Dni Braniewa, Spływ na nietypowym sprzęcie, Festiwal Wczesnośredniowieczny, Ogólnopolskie Regaty Żeglarskie czy Międzynarodowe Warmińskie Spotkania Twórcze.
Jest z pewnością Braniewo ciekawym punktem na mapie turystycznej środkowego odcinka północnej Polski. Stwarza szeroki wachlarz możliwości z zakresu biernego i aktywnego wypoczynku – pieszego, rowerowego i wodnego. To nieduże miasteczko idealne jest chociażby na weekendowe wycieczki krajoznawcze. Samo w sobie przyciąga różnorodnością walorów krajobrazowo-historycznych, jak również stanowi doskonały przerywnik na trasie między Pomorzem a Warmią i Mazurami. W mieście funkcjonuje baza noclegowo-gastronomiczna, zaspakajająca potrzeby odwiedzających je turystów. Składają się na nią m.in. liczne, ciekawe gospodarstwa agroturystyczne.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0349s, zużywając 3.548mb pamięci.