Trakt Biskupi w Bałdach
kilometrowy odcinek dawnego traktu królewskiego wiodącego z Olsztyna do Lidzbarka Warmińskiego. W alei lipowej ustawione są tablice upamiętniające biskupów warmińskich, pamiątkowe głazy i tablice informacyjne z mapami i historią Warmii. Według źródeł historycznych tą trasą biskupi podążali do Lidzbarka Warmińskiego, aby objąć stanowisko i tu, we wsi Bałdy, byli tradycyjnie witani przez delegację kapituły, wśród śpiewów, muzyki i pochodu mieszkańców całej Warmii, a następnie odprowadzani do kościoła w Butrynach. W miejscowości tej postawiono specjalną drewnianą bramę, tzw. Wrota Warmii, ulokowane na symbolicznej granicy między Warmią a Mazurami. Święto to zapoczątkowano w I połowie XVI wieku.
Kościół św. Jakuba Apostoła w Butrynach
Kościół wybudowano w 1689 roku, w miejscu drewnianego poprzednika, który spłonął siedem lat wcześniej. Murowana budowla reprezentowała styl barokowy, w 1886 jednak i ona uległa pożarowi, a w latach 1887-88 odbudowano ja ponownie w stylu neogotyckim. Jest to budowla w typie salowym, nakryta dwuspadowym dachem, z wieżą dobudowaną w 1934 roku i płaskim ryzalitem w ścianie wschodniej. Ołtarz główny wewnątrz świątyni reprezentuje styl barokowy z końca XVII wieku. Ołtarz boczny z tego samego okresu przedstawia obraz św. Antoniego z dzieciątkiem. Obok kościoła stoi klasycystyczna kapliczka z XVIII wieku i młodsza kapliczka neoklasycystyczna z XIX wieku.
Zabytkowe budownictwo wiejskie, dwie kapliczki i stanowisko archeologiczne w Klebarku Małym.
Sanktuarium pw. Znalezienia Świętego Krzyża i Narodzenia NMP w Klebarku Wielkim
Kościół pierwotnie wybudowano w 1400 roku, następnie w 1581 wzniesiono go na nowo w stylu późnogotyckim, ostatecznie zaś w latach 1891-92 powstała świątynia neogotycka. Kościół reprezentuje typ budowli halowej, trójnawowej, nakrytej dwuspadowym dachem i wzniesionej z cegły. Posiada on wydzielone prezbiterium z dwoma zakrystiami po bokach. Wnętrze kościoła wieńczą sklepienia krzyżowo-żebrowe. Znajdują się tu neogotyckie ołtarze, ambona, witraże i gotycka chrzcielnica z XIV wieku. Obok kościoła stoi plebania z początku XX wieku w stylu neoklasycystycznym.
Zespół pałacowo-parkowy w Klewkach
Pałac otoczony parkiem dworskim wybudowany został w 1801 roku, a później dwukrotnie przebudowywany – w XIX i XX stuleciu.
XVII-wieczny budynek szkoły w Klewkach
Kościół św. Walentego i Rocha w Klewkach
Barokowy kościół wybudowany w XVI wieku, wielokrotnie niszczony z powodu pożarów, odbudowany ostatecznie dwa stulecia później i przebudowany w 1829 roku. Jest to budowla z cegły i drewna, z drewniana wieżą nad portalem i barokowym wyposażeniem wnętrz. W środku świątyni znajdują się XVIII-wieczne ołtarze, strop z barokowo-ludową polichromią, późnogotycki krucyfiks i ludowa pieta z XVI wieku. Przed kościołem znajduje się również obelisk ku czci poległych w I wojnie światowej.
Zabytkowa polska szkoła z 1929 roku w Nowych Kaletkach
Kapliczki warmińskie z XIX wieku w Nowych Kaletkach
Zabudowa warmińska w Patrykach
Młyn wodny z przełomu XIX i XX wieku na rzece Kośnej w Patrykach
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0923s, zużywając 3.564mb pamięci.