Zamek krzyżacki.
Początkowo drewniany, a od 1320 roku murowany zamek, wzniesiony przez krzyżaków w miejscu pruskiej warowni. W XVI wieku został zniszczony i rozebrany przez członków Związku Pruskiego. W tym samym stuleciu został odbudowany i powiększony o dwa skrzydła oraz dwie cylindryczne wieże. Po zniszczeniach II wojny światowej został odbudowany w latach 1968-1975. Obecnie jest siedzibą władz miejskich, biblioteki, kina i ośrodka kultury.
Kościół św. Bartłomieja.
Kościół gotycki wybudowany w 1350 roku. W latach 1526-1946 była to świątynia luterańska. Po pożarze w 1543 roku, jej wnętrze zostało wyremontowane w stylu barokowym. Główny ołtarz przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVI-wiecznej panoramy miasta. W kościele zobaczyć można również ambonę wspartą na figurze anioła z 1609 roku i XVIII-wieczne organy.
Mury miejskie z basztami i bramami.
XIV-wieczne mury miejskie miały 1,2 km długości. Posiadały trzy bramy wjazdowe, z których zachowały się dwie, a trzecia – garncarska została rozebrana w XIX wieku. Do dziś zachowały się fragmenty muru na całym jego obwodzie, dzięki czemu są to najlepiej zachowane mury gotyckie w województwie warmińsko-mazurskim. W dolnych partiach zbudowane zostały z kamieni polnych, a w górnych z cegły.
Brama Kamienna/Wysoka Wieża.
Brama Kamienna była niegdyś główną bramą wjazdową do pasłęckiego Starego Miasta od strony południowo-zachodniej. Stanowiła element XIV-wiecznych murów miejskich. Jest to budowla w stylu gotyckim, o szczycie zdobionym sterczynami i fasadzie z ostrołukowymi blendami. Dawniej znajdował się przed nią most zwodzony, a w wejściu zamontowana była drewniana krata, strzegąca wjazd do miasta.
Brama Młyńska.
Jej nazwa wywodzi się od młyna na podzamczu, do którego wiodła. Powstała wraz z murami w XIV wieku, została przebudowana w XIX stuleciu, a odnowiona w 1996 roku.
Kamienice z XVIII i XIX wieku.
Ratusz miejski.
Ratusz gotycki z XIV wieku, przebudowany w stylu renesansowym w XVI wieku. Po zniszczeniach wojennych został odbudowany w 1960 roku. Posiada podcień o sklepieniu gwieździstym, wsparty na trzech kolumnach. Dziś jest siedzibą Biblioteki Pedagogicznej.
Kościół św. Józefa.
Neogotycki kościół z 1855 roku, obecnie będący siedzibą cerkwi greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP.
Kościół św. Jerzego.
Renesansowy kościół z 1598 roku, użytkowany obecnie przez dwa wyznania: kościół ewangelicko-augsburski i prawosławny – Cerkiew św. Onufrego. Pod względem konstrukcji jest to budowla murowana, otynkowana na biało, ze spadzistym dachem. Jej wschodni szczyt zwieńczony jest dzwonem. Wewnątrz znajduje się ołtarz z malowanym tryptykiem przedstawiającym ukrzyżowanego Chrystusa.
Izba Historyczna.
Mieszcząca się w Bibliotece Publicznej sala, w której zaprezentowano wystawę „Pasłęk. Dzieje Miasta”.
Cmentarz żydowski z XIX wieku.
Wieża ciśnień z 1909 roku.
Młyn Klekotki.
Hotel w odrestaurowanym XVII-wiecznym młynie pomiędzy Pasłękiem a Ornetą. Oprócz noclegów, hotel oferuje również organizacje wesel, SPA i sale konferencyjne.
Sand Valley Golf & Country Club.
Jedno z największych w Polsce, profesjonalne 18-dołkowe pole golfowe w okolicy Pasłęka. Znajdują się tu również pola treningowe w ramach Akademii Golfa prowadzonej przez profesjonalnych trenerów. Na terenie kompleksu znajdują się ponadto luksusowe wille i apartamenty, a w niedalekiej odległości Hotel Spa „Młyn Klekotki”.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.096s, zużywając 3.582mb pamięci.