warmia24.pl miejscowościReszel

Reszel

Reszel

Reszel to niewielkie, urokliwe miasteczko leżące w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. Zamieszkuje je ok. 5000 mieszkańców. Miasteczko położone jest nad rzeką Sajną, a w jego okolicy położone są malownicze jeziora Pojezierza Mazurskiego – J. Dejnowa, J. Legińskie i Widryńskie. Reszel jako pierwsze z polskich miasteczek przystąpił do sieci Cittaslow – skupiającej niewielkie, spokojne miejscowości i promującej kulturę tzw. dobrego życia. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie nr 590 z Barcian do Biskupca i 594 z Bisztynka do Kętrzyna. W 2000 roku zamknięto tu linię kolejową istniejąca w Reszlu od czasów pruskich. Istnieje natomiast komunikacja autobusowa PKS i przewoźników prywatnych.

Reszel leży na granicy historycznej Warmii i jako miasto o metryce średniowiecznej posiada ciekawą historię, o której świadczy szereg interesujących zabytków. Jego szczególnym atutem jest to, że jako jedno z niewielu warmińskich miast zachował niemal nienaruszony układ urbanistyczny. Na ocalały z wojennej zawieruchy materiał architektoniczny składają się gotyckie zabytki, takie jak kościół farny św. Piotra i Pawła, a także ratusz i kamieniczki z okresu XVIII-XX wieku. W 1945 roku uniknął losu większości swoich sąsiadów i nie został zniszczony przez maszerujące wojska radzieckie. Dzięki temu wygląda dziś niemal tak samo jak przed wiekami. To niewielkie, spokojne miasteczko ma niezwykły urok, który wspominają wszyscy, którzy mieli okazje w nim zagościć. Klimat zapomnianego miejsca, w którym zatrzymał się czas sprawia, iż przyjemnie się tu przebywa i chętnie wraca. Najsłynniejszymi reszelskimi zabytkami są z pewnością: zamek biskupów warmińskich z XIV wieku, stanowiący jedną z siedzib Ignacego Krasickiego i Sanktuarium Maryjne w pobliskiej Świętej Lipce. Każdego roku w ich progach staje tysiące pielgrzymów, a ich bogate dzieje intrygują odwiedzających od lat.

Gotyckie zabytki i wąskie uliczki to jednak nie wszystko. Na uwagę zasługuje również piękne przyrody. Reszel i jego okolice położone są w Krainie Wielkich jezior Mazurskich, która ze względu na swą urodę uważane jest za jedno z najpiękniejszych cudów natury nie tylko w Polsce, ale i na świecie. By dostrzec walory tutejszego krajobrazu, nie trzeba jednak specjalnie oddalać się od Reszla. W samym mieście możliwość obcowania z naturą stwarza Park Miejski „Zielona Dolina”. To jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w Polsce, oferujący obfitość form przyrody i urok wiodących wśród zieleni alejek.

Na goszczących w Reszlu turystów czeka ponadto przyzwoita baza noclegowa i gastronomiczna. Składają się na nią różnorodnej klasy hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, bary, restauracje i kawiarnie. Każdego roku organizowane są ponadto imprezy sportowe i kulturalne. Do kanonu reszelskiej kultury należą inicjatywy takie jak: Dni Reszla, Reszelska Noc Artystyczna, Reszelski Festiwal Piosenki, Dożynki, a także różnego rodzaju koncerty, happeningi, warsztaty artystyczne, festyny i biesiady, podczas których mieszkańcy i goście miasteczka mogą atrakcyjnie spędzić wolny czas. Reszel stwarza ponadto możliwości dla uprawiania różnych form aktywnego wypoczynku. Miasto i okolice idealnie nadają się na spacery i wycieczki rowerowe. Miasto zaś stanowi atrakcję samą w sobie oraz znakomitą bazę wypadową na inne miejscowości Warmii i Mazur. Wszystko to buduje solidny potencjał turystyczny miasteczka, które może spodobać się zwłaszcza tym, którzy cenią spokój i kameralny klimat.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.