warmia24.pl miejscowościKadyny

Kadyny

Kadyny

Kadyny to niewielka wioska w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie elbląskim, gminie Tolkmicko, położona nad Zalewem Wiślanym. Miejscowość liczy sobie ok. 450 mieszkańców. Leży na trasie drogi wojewódzkiej nr 503 i linii kolejowej łączącej Elbląg i Braniewo – tzw. Kolei Nadzalewowej, obecnie uruchamianej jedynie latem, jako pociąg turystyczny. Komunikację autobusową w Kadynach obsługuje przedsiębiorstwo PKS i przewoźnicy prywatni. Funkcjonuje tu również przystań jachtowa dla jednostek o małym zanurzeniu. Miejscowość słynie z hodowli koni. Do 2009 roku funkcjonowała tu Stadnina Koni Skarbu Państwa Kadyny.

Obecnie Kadyny pełnią funkcje małego ośrodka turystyki i rekreacji. O ich atrakcyjności stanowią przede wszystkim: bogata historia, ciekawe zabytki, korzystne położenie i walory przyrodnicze. Wieś na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli – od pruskich pogan i Krzyżaków przechodziła w ręce polskich i niemieckich szlachciców, aż pod koniec XIX wieku stała się własnością niemieckiego cesarza i króla Prus, Wilhelma II. Szereg remontów i inwestycji przyczynił się rozwoju wsi i nadał jej obliczu ostateczny kształt. Do dziś zachowało się wiele ciekawych zabytków architektury, takich jak: kompleks pałacowy obejmujący XVII-wieczny pałac von Schliebenów, rozbudowany przez cesarskich architektów, fabryka majoliki czy klasztor franciszkanów założony pod koniec XVII wieku.

Położona w sercu Wysoczyzny Elbląskiej miejscowość przyciąga również niezwykłą przyrodą. Łącząca w sobie elementy krajobrazu leśnego, górskiego i nadmorskiego kraina, urzeka pięknymi widokami i wielką różnorodnością flory i fauny. W bezpośrednim otoczeniu Kadyn znajdują się dwa rezerwaty przyrody - „Buki Wysoczyzny Elbląskiej” i „Kadyński Las”. W sąsiedztwie rezerwatu „Kadyński Las” stoi jeden z najważniejszych polskich pomników przyrody – 700-letni dąb im. Jana Bażyńskiego.

Niemałe znaczenie ma również położenie nad Zalewem Wiślanym. W Kadynach znajduje się największa i najładniejsza plaża nad tym akwenem. Choć jej rozmiary są obiektywnie niewielkie, rokrocznie przyciąga nad brzeg zbiornika turystów z Elbląga i okolic. Funkcjonuje tu bar, zaplecze sanitarne i boisko, a cały kompleks o wdzięcznej nazwie Srebrna Riwiera należy do pobliskiego „Hotelu Pod Srebrnym Dzwonem”. Niewątpliwą atrakcją jet również przystań jachtowa i molo. Nad brzegiem Zalewu aktywnie działają szkoły sportów wodnych: windsurfingu, kitesurfingu, motorowodniactwa i żeglarstwa.

Na przyjezdnych czeka tu stosunkowo bogata oferta noclegowo-gastronomiczna, obejmująca hotele i kwatery prywatne. Hotele kadyńskie oferują swoim gościom nie tylko nocleg czy wyżywienie, ale również szereg atrakcji takich jak: zabiegi spa & wellness, basen, pole do golfa, nauka jazdy konnej, skoki ze spadochronem, rejsy jachtem, przejażdżki bryczką, wypożyczalnie rowerów i organizacja wycieczek. Kadyny od zawsze znane były z hodowli koni. Mimo że najsłynniejsza i największa Stadnina Koni Skarbu Państwa Kadyny została zlikwidowana, we wsi nada funkcjonują stajnie prywatnych gospodarstw agroturystycznych. W samej miejscowości jak i jej okolicy istnieje szereg malowniczych tras pieszych i rowerowych, wiodących przez urokliwe zakątki Wysoczyzny Elbląskiej, dlatego odnajdą się tu zwolennicy zarówno biernego jak i aktywnego wypoczynku. Każdego roku odbywają się tu również różnego rodzaju imprezy sportowe, familijne i kulturalne, w tym sezonowe wystawy i warsztaty artystyczne.

Każdy kto przyjeżdża do Kadyn może liczyć na ciekawie spędzony czas, obcowanie wśród wspaniałych zabytków historii i atrakcyjnej przyrody. Można tu znaleźć zarówno „coś dla ciała”, jak i „dla ducha”. Ta mała miejscowość jest obowiązkowym punktem na mapie Polski środkowo-północnej, warto do niej zajrzeć i dać się oczarować jej niewątpliwemu urokowi.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.