Malbork to dawny krzyżacki gród, stolica Prus Zakonnych i przez ponad 150 lat siedziba Wielkich Mistrzów zakonu, a dziś jedno z ciekawszych miast północnej Polski, oferujące bogatą historię, światowej klasy zabytki i coraz więcej atrakcji turystycznych. To małe miasto w województwie pomorskim zamieszkuje obecnie około 40 tys. mieszkańców. Położone jest bezpośrednio nad rzeką Nogat i należy do Żuław Malborskich, unikalnej krainy geograficznej, której krajobraz wypracowany został ręką człowieka. Stanowi ważny węzeł kolejowy i samochodowy. Przebiegają tu drogi krajowe nr 22 i 55 oraz droga wojewódzka nr 515. W mieście funkcjonuje autobusowa komunikacja miejska i komunikacja autokarowa PKS oraz przewoźników prywatnych.
Tym, co jako pierwsze przychodzi na myśl, gdy mowa o Malborku, jest naturalnie zamek krzyżacki. Malborska fortyfikacja została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jako największy i najstarszy gotycki zespół zamkowy w Europie. Każdego roku odwiedza go rzesza turystów, podziwiając kunszt gotyckiej budowli i korzystając z odbywających się tu rokrocznie wystaw, koncertów, spektakli, inscenizacji historycznych, a także turniejów sztuki rycerskiej. Tradycją stały się organizowane każdego roku imprezy kulturalne takie jak „Oblężenie Malborka”, Noc Muzeów czy Kameralia wraz z towarzyszącymi im jarmarkami, wernisażami i pokazami. Atrakcje na zamku malborskim czekają na zwiedzających zarówno w sezonie letnim, jak i w pozostałych porach roku. Należą do nich m.in. popularne przedstawienia audiowizualne „Światło i Dźwięk” oraz nocne zwiedzanie zamku. Na malborskim placu Miejskim od czterech lat organizowana jest ponadto impreza plenerowa „Magic Malbork”, stanowiąca połączenie tańca, muzyki, teatru i akrobacji.
Choć Zamek Wielkich Mistrzów Krzyżackich jest największą atrakcją Malborka, nie jest jedyną godną uwagi budowlą miejską. Na liście malborskich zabytków znajdziemy wiele perełek architektury gotyckiej, takich jak ratusz, ruiny tzw. Szkoły Łacińskiej czy baszty Garncarska i Mariacka, a także przykłady zabudowań w stylu neogotyckim, w tym malborski dworzec kolejowy, wpisany na listę najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie. W centrum miasta warto przespacerować się ul. Kościuszki w kierunku urokliwego placu miejskiego z fontanną, przy której codziennie organizowane są pokazy świetlne i muzyczne. Nieopodal znajduje się wielki posąg Kazimierza Jagiellończyka na koniu, upamiętniający jego wkroczenie do miasta, wzdłuż ulicy rozciąga się pasaż handlowy, pełen kawiarni, barów i innych punktów użytkowych. Na uwagę zasługuje ponadto obiekty małej architektury ulokowane w różnych punktach miasta. Należy do nich m.in. miniatura zamku krzyżackiego czy osadzone w kamieniu monety malborskie.
Nie brakuje w Malborku wszelkiego rodzaju miejsc rozrywki. To tu właśnie mieści się jeden z największych w Polsce parków linowych, a ponadto park ruchomych dinozaurów, kluby, dyskoteki, kryta pływalnia i otwarte kąpielisko miejskie, lodowisko, pole do minigolfa czy przystań jachtowa. Stwarza to doskonałe warunki dla aktywnego wypoczynku. Przed odwiedzającymi miasto turystami stoi otworem możliwość odbywania spacerów, wycieczek rowerowych, a dzięki położeniu nad pięknym Nogatem również uprawiania sportów wodnych.
Miasto oferuje swym gościom bogatą bazę hotelową, na którą składają się hotele, pensjonaty, zajazdy, kwatery prywatne i pola kempingowe - o zróżnicowanym standardzie i cenach. Równie atrakcyjna jest oferta malborskich lokali gastronomicznych. Tutejsze restauracje, bary czy kawiarnie z pewnością są w stanie zaspokoić każde, nawet najwybredniejsze gusta.
Malbork jest obowiązkowym punktem na szlaku podróży przez północną część naszego raju. Spacerując uliczkami miasta i korytarzami krzyżackiego fortu, jego goście znajdą zarówno coś dla ciała, jak i dla ducha, z pewnością więc nie będą się nudzić. Warto wybrać się do Malborka, aby poznać moc jego atrakcji i zakosztować przyjemności płynącej z poznawania niezwykle cennego dziedzictwa historyczno-kulturowego.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0377s, zużywając 3.548mb pamięci.