warmia24.pl miejscowościKadynyTurystyka i rozrywka

Zabytki i atrakcje turystyczne

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 4 marca 2013, 10:22

  • Zespół pałacowo-folwarczny z XVII-XX wieku.

    • Pałac von Schliebenów.

        Barokowy pałac z 1688 roku, o konstrukcji parterowej z piętrowym ryzalitem pośrodku fasady głównej. Wybudowany został przez Jana Teodora Schliebena, z biegiem lat zmieniał swoich właścicieli (Jan Ignacy Działyński, Artur Birkner) i był rozbudowywany. Pod koniec XIX stał się własnością cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II i jego ulubioną rezydencją letnią. Pałac otoczony był przez rozległy park. W jego sąsiedztwie stoi dawny spichlerz z 1801 roku z wieżyczką i oranżeria z 1817 roku. Najbardziej charakterystycznym obiektem kompleksu są dawne budynki gospodarcze przyległe do pałacu, w tym brama dawnej stadniny. Obecnie mieści się w nich hotel.

  • Klasztor franciszkanów.

      Kościół i klasztor bernardynów założony został przez nawróconego na katolicyzm Teodora Jana Schliebena w miejscu dawnego rodu pruskiego. W 1682 postawił on w Kadynach kaplicę z pomieszczeniami dla zakonników, w latach 1716-1743 wybudowano zaś kościół. Jednopiętrowy i jednoskrzydłowy budynek klasztorny powstał w latach 1714-1728. Przy kościele funkcjonowały bractwa: Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, św. Anny, Paska św. Franciszka i Trzeci Zakon św. Franciszka. W 1826 roku klasztor został zlikwidowany i częściowo rozebrany. Do dziś z tamtego okresu zachowały się jedynie mury kościoła. Kompleks został odbudowany dopiero w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Należy obecnie do Zakonu Braci Mniejszych – franciszkanów.

  • Fabryka majoliki/Cegielnia.

      Budynek wybudowanej na początku XX wieku cegielni, gdzie w 1905 roku utworzono fabrykę cesarskiej majoliki – rodzaj ozdobnego fajansu. Wytwarzano w niej kafle i inne akcesoria, które do dziś zachowały się w wielu kolekcjonerskich zbiorach i muzeach.

  • Kapliczka przydrożna Świętego Krzyża z 1777 roku.

  • Budynek szkoły z 1902 roku.

  • Budynek karczmy (dom mieszkalny) z 1911 roku.

  • Dąb im. Jana Bażyńskiego.

      700-letni dąb szypułkowy, noszący imię XV-wiecznego właściciela Kadyn, Jana Bazyńskiego. Ma 25 m wysokości, a obwód jego pnia wynosi 10 m. Rośnie przy drodze nr 503, wśród innych kilkusetletnich dębów, niedaleko pałacu von Schliebenów.

  • Przystań jachtowa.

      Zrewitalizowana przystań na terenie plażowego kompleksu rekreacyjnego „Srebrna Riwiera”. Mogą z niej korzystać jednostki o małym zanurzeniu.

  • Kąpielisko Srebrna Riwiera.

      Kompleks plażowy nad brzegiem Zalewu z pełną infrastrukturą plażową – bar, sanitariat, wypożyczalnia leżaków, koszy wiklinowych, sprzętu wodnego, szkółka windsurfingu, wyciąg orczykowy dla narciarzy wodnych. Możliwość wykupienia rejsów motorówką po Zalewie Wiślanym. W Kadynach przy przepompowni znajduje się również druga plaża, niezagospodarowana.

  • Biała Leśniczówka.

      Zabudowania dawnej leśniczówki położone w rezerwacie przyrody „Kadyński Las”. Piękny budynek z muru pruskiego, kryty strzechą. Została wybudowana w 1905 roku z polecenia cesarza Wilhelma II, niedawno został wyremontowany. Funkcjonuje tu gospodarstwo agroturystyczne, oferujące jazdę konną, polowania, grzybobranie, wynajem rowerów i quadów, a także możliwość obejrzenia zwierząt takich jak bażanty, jelenie, daniele.

  • Folwark w Kikołach k. Kadyn.

  • Ośrodek jazdy konnej „Cegielnia” - należy do Hotelu SPA „Srebrny Dzwon”.

  • Cesarski Kamień.

      Kamień postawiony na terenie obecnego rezerwatu Buki Wysoczyzny Elbląskiej z inskrypcją upamiętniającą pierwszą wizytę cesarza Wilhelma II w Kadynach.

 
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.