Frombork to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, powiecie braniewskim, będące siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frombork, w skład której wchodzą miejscowości takie jak: Baranówka, Biedkowo, Bogdany, Drewnowo, Jędrychowo, Krzyżewo, Krzywiec, Narusa, Nowe Sadłuki, Ronin, Wierzno Wielkie. Zajmuje powierzchnię ok. 8 km2, a liczba jego mieszkańców to ok. 2500 osób. Położone jest nad Zalewem Wiślanym, na granicy trzech krain geograficznych: Równiny Warmińskiej, Wybrzeża Staropruskiego i Wysoczyzny Elbląskiej. Funkcjonuje tu port i przystań żeglarska oraz morskie przejście graniczne.
Przez Frombork przebiegają drogi wojewódzkie 504 i 505, na terenie gminy biegnie również krajowa droga nr 22 z Elbląga do Kaliningradu. Do 2006 roku działała tu regularnie Kolej Nadzalewowa na trasie Elbląg-Braniewo, obecnie zaś uruchamiana bywa sezonowo jako pociąg turystyczny. Z Braniewem i Elblągiem łączy Frombork komunikacja autobusowa PKS i przewoźnika prywatnego – Bus Guliwer. W sezonie letnim funkcjonuje ponadto żegluga statków i wodolotów po Zalewie Wiślanym, w tym połączenie z Krynicą Morską i Piaskami.
Małe, urokliwe miasteczko, jakim jest Frombork, z uwagi na liczne walory krajobrazowe, historyczne i kulturowe, pełni przede wszystkim funkcję turystyczną. Nazywane bywa Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika – ponieważ to tu uczony spędził 33 lata życia, pracując nad swym wielkim dziełem „O obrotach ciał niebieskich” i tu został pochowany. Położone na wzgórzach wznoszących się ponad brzegiem Zalewu Wiślanego oferuje: po pierwsze - bogatą historię, poświadczoną cennymi zabytkami, atrakcyjny, po drugie zróżnicowany krajobraz, a także przyzwoite zaplecze noclegowo-gastronomiczne, które obejmuje hotele, gospodarstwa agroturystyczne, campingi i pola namiotowe oraz liczne punkty gastronomii, dobrze przygotowane do sezonu turystycznego. W mieście zachowały się liczne zabytki w tym również te najwyższej klasy, m.in.: kompleks zabudowań Wzgórza Katedralnego, nowy pałac biskupi, Szpital św. Anny z XV wieku, kościół parafialny z XIV wieku, XV-wieczna Baszta Żeglarska i Wieża Wodna z XVI wieku. Swoistą atrakcją jest położenie nad wodami Zalewu Wiślanego. Tutejszy port pełni funkcję zarówno bazy rybackiej, jak też przystani jachtowej i przystani statków pasażerskich, stwarzając odwiedzającym szereg możliwości z zakresu turystyki i sportów wodnych. W okolicy portu znajduje się również molo - dawna przystań jachtowa - obecnie zaniedbane, jednak posiadające pewien urok i otwarte dla spacerowiczów i wędkarzy. Port i przystań mają być odnowione i rozbudowane w ramach projektu „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej”. Tuż obok położona jest mała plaża miejska, na której można zaznać chwili odpoczynku.
Kto choć raz był we Fromborku wie, że jest to niezwykle malownicze i klimatyczne miasteczko. Jego uliczki zachęcają do spacerów i odkrywania kolejnych zakątków i ciekawych budowli. Miasto urzeka spokojem, ciszą i atmosferą nieco zapomnianego miejsca na ziemi. Jest to szczególnie uchwytne przed głównym sezonem turystycznym. Z drugiej strony może się Frombork pochwalić bogatą ofertą atrakcji turystycznych. Każdego roku pielgrzymują tu badacze historii i wycieczki szkolne, poszukując śladów życia i pracy najsłynniejszego polskiego astronoma oraz eksplorując świetnie zachowane ślady warmińskiej historii i kultury. Do ich dyspozycji pozostaje między innymi planetarium na Wzgórzu Katedralnym i Obserwatorium Astronomiczne. Miasteczko w sezonie letnim i zimowym organizuje różnego rodzaju imprezy kulturalne i sportowe, takie jak: regaty, rajdy, turnieje gier zespołowych, festyny rodzinne, koncerty, lokalne, krajowe i międzynarodowe eventy, podczas których każdy może znaleźć coś dla siebie i przyjemnie spędzić czas. Do najważniejszych z nich należą: Bojerowe Mistrzostwa Polski na Zalewie Wiślanym, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Smyczkowe Warsztaty Muzyczne, Międzynarodowe Regaty Żeglarskie o Puchar Trzech Marszałków, Dni Fromborka, Regaty o Bursztyn Miasta Kopernika czy Międzynarodowe Regaty Żeglarskie „Fromborska Jesień".
Frombork to dobre miejsce zarówno dla zwolenników czynnego jak i biernego wypoczynku. Woda, zabytki, trasy spacerowe - jest tu wszystko, czego potrzeba, by przyjemnie spędzić czas, stosownie do gustów i potrzeb. Gdyby jednak tego było za mało, goście miasteczka mogą skorzystać również z dodatkowych atrakcji, takich jak: otwarty basen, boiska i korty tenisowe, wypożyczalnię rowerów i sprzętu wodnego.
warmia24.pl, portal turystyczny Warmii. Wersja: v.03 / beta
Strona wygenerowana w 0.0392s, zużywając 3.577mb pamięci.