warmia24.pl miejscowościElblągAktualności

Żywiołowy koncert EOK i formacji Vołosi na rozpoczęcie sezonu

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 8 września 2014, 6:27

W sobotę prezydent Elbląga Jerzy Wilk oficjalnie otworzył nowy, ósmy już sezon artystyczny 2014/2015 Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Z tej okazji dla melomanów przygotowano energetyczny koncert w wykonaniu zespołu Vołosi, który w swoich utworach łączy elementy folkloru z wyrafinowaną muzyką klasyczną.

Podczas koncertu muzycy wykorzystali nietypowy instrument – tradycyjne góralskie gajdy. - Żałuję, że nie mogłem go wysłuchać, ale moja mama obchodzi 85. urodziny - mówił prezydent Jerzy Wilk. Koncertu wysłuchał wiceprezydent Marek Pruszak wraz z małżonką.

- W imieniu wszystkich melomanów dziękuję Orkiestrze za poprzedni, pasjonujący sezon, pełen różnorodności i muzycznych wrażeń. Naszym muzykom dziękuję za tworzenie z ogromną pasją wspaniałego brzmienia - dziękował prezydent Jerzy Wilk. Podziękowania oczywiście kieruję na ręce Pani dyrektor Bożena Sielewicz, która organizacyjnie składa wszystkie części Orkiestry, tak aby zagrały w odpowiednim momencie. Cieszę się ponadto, że dotychczasowy etap działalności kulturalnej pani dyrektor został uhonorowany, przyznanym przez Ministra Kultury, wyróżnieniem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". To również dowód na to, że elbląskie przedsięwzięcia kulturalne wykraczają wielokrotnie poza lokalne ramy i stają się dobrem ogólnym - podkreślał Jerzy Wilk.

Słowa podziękowania prezydent Elbląga skierował również pod adresem Pana Marka Mosia, szefa artystycznego Orkiestry, którego warsztat, pomysły i wrażliwość muzyczna kształtuje wysoki poziom i dobór repertuaru.

Prezydent dodał na zakończenie, że w nadchodzącym roku Orkiestra przygotowała dla publiczności wyjątkowe koncerty z udziałem wybitnych zespołów, solistów i dyrygentów.

Elbląska Orkiestra Kameralna przyzwyczaiła swoją publiczność do koncertów z udziałem uznanych artystów. W sezonie artystycznym 2014/2015 również ich nie zabraknie. EOK wystąpi m.in. z Grzegorzem Turnauem i Dorotą Miśkiewicz, Anną Maria Jopek z zespołem Kroke oraz wirtuozami perkusji i marimby – zespołem Forth Floor. Koncert kolęd z udziałem Mikołaja Majkusiaka i Andrzeja Heimowskiego poprowadzi aktor Mateusz Damięcki, a na początek 2015 roku zaplanowano koncert karnawałowy w hołdzie Edwardowi Czernemu.

UM Elbląg

 

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.