warmia24.pl miejscowościElblągAktualności

Wirtualny spacer w przeszłość po Elblągu

http://warmia24.pl/miejscowosci// data dodania: 5 września 2014, 15:07

Jak najlepiej poznać swoje miasto? Odwiedzić najciekawsze miejsca osobiście i samemu zdobyć informacje o najważniejszych zabytkach. Tak właśnie było podczas warsztatów z animacji, które odbyły się w Światowidzie. Efekty można już oglądać na www.spacer.82-300.pl.

- Celem warsztatów było stworzenie dokumentacji ciekawych i historycznie ważnych miejsc w Elblągu – mówi Marta Derlukiewicz, koordynator projektu „Spacer w przeszłość", w ramach którego odbyły się warsztaty z animacji. - Są to miejsca, które znalazły się także na wystawie „Spacer w przeszłość" mieszczącej się na placu katedralnym przy katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Młodzież sfotografowała m.in. Most Wysoki, Wyspę Spichrzów, Ratusz Miejski i budynek dworca kolejowego.

Uczestnicy warsztatów sami szukali informacji dotyczących miejsc, rozmawiali z mieszkańcami miasta. Mieli także okazję nauczyć się podstawowych umiejętności pracy z różnymi mediami: z fotografią, krótkim filmem, audio, fotokastem. - Uczyliśmy się jak zrobić dobre zdjęcie, jaką dobrać kompozycję, jak nagrać dobry film, o co pytać i jak zachęcić ludzi do rozmowy – mówi Patrycja Cieślik, uczestniczka warsztatów.

- Warsztaty nauczyły nas pracy w grupie, odważyłyśmy się podejść do ludzi na ulicy i zadawać pytania – dodaje Asia Fiodorowicz. Efekty tej pracy można obejrzeć na stronie www.spacer.82-300.pl.

- Materiały przygotowane przez uczestników warsztatów są świetną promocją miasta. Na zdjęciach Elbląg wygląda bajecznie – mówi Katarzyna Iwańska z Centrum Artystycznego Sztukarnia w Warszawie, prowadząca warsztaty.

- Uczestnicy warsztatów całkiem nieświadomie byli moimi przewodnikami po mieście. Dzięki nim zwiedziłam Elbląg i poznałam część jego historii. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" zachęca elblążan do przesyłania własnych propozycji lokalizacji wraz z informacjami, zdjęciami lub filmami, które posłużyłyby turystom odwiedzającym miasto.

Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu „Spacer w przeszłość" dofinansowanego ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2014".

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.